» برگزیده » راه اندازی موزه تعزیه/ اکبر عبدی در تئاتر میرباقری
279
برگزیده - تئاتر ایران

راه اندازی موزه تعزیه/ اکبر عبدی در تئاتر میرباقری

آذر 3, 1391 0

راه اندازی موزه تعزیه، تئاتری شدن بهنوش بختیاری و اندیشه فولادوند، بازگشت اکبر عبدی به تئاتر با حضور در اثری از داوود میرباقری، برگزاری مجالس تعزیه در تئاتر شهر و فرهنگسرای نیاوران و… مهمترین اخبار تئاتر در هفته گذشته هستند.

نمایشگاه “تصویر عاشورایی” از مجموع برنامه‌های “گوهر هدایت” با حضور حمید شاه‌آبادی، معاون وزیر روز گذشته در نگارخانه شماره یک هنر ایران گشایش یافت. حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت ارشاد در این نمایشگاه بر ضرورت صیانت از هنر تعزیه تاکید کرد.

حمید شاه‌آبادی در حاشیه این مراسم در سخنانی گفت: در شرایط فعلی که دشمنان هجمه‌های سختی علیه اهداف بزرگ کشور ما دارند، باید به هنرمندانی که به حوزه هنرهای دینی اهتمام دارند عنایت بیشتری شود.

وی افزود: آیین‌ها، تعزیه‌ها و هنرهای سنتی به صورت ملی جای خودش را در کشور باز کرده و اصولا نیازمند حمایت است. بر این اساس است که نقاشی قهوه خانه‌ای مورد حمایت جدی ماست، بنای ما توسعه این حوزه و ایجاد یک مجموعه خاص برای آموزش این رشته است.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه ما این حرکت را در بنیاد رودکی برای آموزش نقاشی قهوه خانه‌ای انجام دادیم و انتظار ما اقبال بیشتر هنرجویان است. اگر قرار باشد ما این هنرها را فقط به شکل گلخانه‌ای نگهداری کنیم، عملا نمی‌تواند در فرآیند کشور تاثیرگذار باشد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال به طور جدی به موضوع تعزیه توجه کردیم، در اداره کل هنرهای نمایشی به موضوع تعزیه توجه ویژه‌ای شده است. کانون تعزیه تشکیل شده و مدیر مربوطه‌اش حکم گرفته و به این ترتیب اطلاعات مربوطه به آیین‌های تعزیه در سراسر کشور حفظ و نگه‌داری می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ و نگهداری آیین‌های تعزیه گفت: تشکل‌های صنفی و تخصصی به موضوع تعزیه می‌پردازد که این‌ها باید یکپارچه‌سازی شود. هنر تعزیه از قدیم در کشور ما مورد توجه بوده و باید از آسیب بر آن جلوگیری شود و از این هنر صیانت کنیم.

موزه تعزیه راه‌اندازی می‌شود

شاه‌آبادی عنوان کرد: مجموعه آلات و ادوات تعزیه باید در موزه نگه‌داری شود که در این زمینه مصوبه ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای موزه تعزیه را داریم که به طور جدی آن را دنبال می‌کنیم.

وی درباره هنر نقالی نیز گفت: در این زمینه نیازمند ایجاد یک بدنه تخصصی هستیم تا کار ویژه‌ای در این زمینه صورت بگیرد و امیدواریم همان‌طور که به سایر هنرهای دینی توجه می‌شود، به این حوزه هم عنایت شود.

شاه‌آبادی در خاتمه اظهار داشت: ماه محرم و صفر فرصتی فراهم می‌کند تا هنرهای سنتی و آیینی ما بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و لازم است اصحاب رسانه هم بیشتر به این هنرها بپردازند و در ارشاد هم تدارک ویژه‌ای برای آن دیده شود.

نمایشگاه هنرهای تجسمی به مناسبت ماه محرم با مضامین عاشورایی از 29 آبان تا 12 آذرماه در نگارخانه شماره 1 هنر ایران برگزار می‌شود. دراین نمایشگاه آثاری از جمشید بایرامی، علی اکبرلرنی، رضوان صادق‌زاده، احمد خلیلی‌فرد، حمیدرضا ناظمیان، فاطمه هدایتی، طاهره ایوبی، مونا هنرمند، سیدحسین حسینی و… در این مجموعه به نمایش در آمده‌اند.

اجرای مجالس تعزیه در فرهنگسرای نیاوران

برگزاری مجالس تعزیه از ابتدای دهه اول محرم آغاز شده و علاقمندان هر شب ساعت 21 شاهد برگزاری یکی از مجالس این آیین معنوی در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران تهران هستند. برگزاری مجالس تعزیه از روز جمعه ، اولین روز محرم با مجلس غلام ترک آغاز شد و در روزهای شنبه و یکشنبه تعزیه خوانان انجمن تعزیه خوانسار مجالس شهادت مسلم و طفلان مسلم را به روی صحنه بردند.

279

در ادامه اجرای آیین تعزیه عاشورایی دوشنبه شب ساعت 21 مجلس تعزیه حربن یزید ریاحی و روز سه شنبه مجلس شهادت حضرت علی اکبر برگزار شد. مجالس تعزیه تا روز 5 آبان به صورت رایگان هر شب ساعت 21 در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران تهران به آدرس انتهای خیابان پاسداران – روبروی پارک نیاوران ، برگزار خواهد شد.

امسال مراسم آیینی تعزیه برای سومین سال متوالی با حمایت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهه اول محرم و در مجموعه فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می شود و اینبار گروه منتخب تعزیه خوانان انجمن تعزیه خوانسار اجرای این مراسم را بر عهده دارند.

برگزاری 10 مجلس تعزیه در تئاتر شهر

ده مجلس تعزیه همزمان با ماه محرم در محوطه باز تئاتر شهر پس از اذان مغرب و عشا اجرا می‌شود. این مجالس با عنوان مجلس تعزیه شاهچراغ، متوکل بنی‌عباس، فضل و فتاح، قانیای فرنگ، حضرت مسلم، جناب حر، حضرت علی‌اکبر، حضرت قاسم، حضرت عباس و امام حسین(،)، از سه‌شنبه – 30 آبان‌ماه – به مدت 10 شب توسط گروه شبیه‌خوانی “شب دهم” به سرپرستی علاالدین قاسمی برگزار می‌شود.

این مجالس به نیت زنده نگه‌داشتن قیام عاشورا، اشاعه هنر تعزیه و حفظ این میراث گرانبها با زمینه میرعزای تهران اجرا خواهدشد.

حضور بهنوش بختیاری و اندیشه فولادوند در تئاتر

حضور بهنوش بختیاری و اندیشه فولادوند که بیشتر به عنوان بازیگران سینما و تلویزوین شناخته می شوند نیز کی از خبرهای جالب توجه هفته گذشته بود.

بهنوش بختیاری که به تازگی در نمایشنامه‌خوانی”خواستگاری” برای کمک به کودکان سرطانی بازی داشته است درباره فعالیت‌های اخیرش گفت: قرارست به زودی در نمایشی موزیکال به کارگردانی علی هاشمی بازی کنم. این نمایش هنوز نام مشخصی ندارد اما قرارست در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برود.

وی با اشاره به اینکه وجه موزیکال بودن این نمایش برایش بسیار جذاب بوده است، بیان کرد: بازی در این نمایش اولین تجربه اجرا برای من به حساب می‌آید اما قبلا شاگرد مهتاب نصیرپور بودم و قرار بود در چند نمایش بازی کنم که متاسفانه امکان اجرای آنها فراهم نشد. در نمایش‌های”سرگذشت آرش قزوینی”، سری اول تمرینات “هامون‌بازها” به کارگردانی محمد رحمانیان و نمایشی در حوزه دفاع مقدس با حضور رویا بختیاری قرار بود کار کنم که متاسفانه به دلایل مختلف اتفاق نیفتاد.

وی افزود: البته قبلا نیز یک اجرای نمایشنامه‌خوانی از “آرامسایشگاه” بهمن فرسی با حضور رحیم نوروزی و سید مهرداد ضیائی داشتم. به تازگی نیز نمایشنامه‌خوانی”خواستگاری” چخوف به کارگردانی بهنام زینعلی را در خانه هنرمندان اجرا کردم. این اثر که در آن با رابعه اسکویی همراهی داشتم قرار بود به نفع کودکان سرطانی اجرا شود که با کمال میل بازی در آن را به دلیل کمک به این بچه‌ها پذیرفتم.

همچنین پیش فروش بلیت های نمایش “چاله” به کارگردانی سهیل بیرقی و بازی اندیشه فولاوند، عمار تفتی و عاطفه نوری از چهارشنبه اول آذر ماه آغاز می شود. این اثر نمایشی به نویسندگی و کارگردانی سهیل بیرقی از 9 آذر هر شب ساعت  20:00در تماشاخانۀ پارین واقع در موزۀ زمان روی صحنه خواهد رفت.

342

بیرقی که سالها در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است این نمایشنامۀ را در سال 86 نوشته و امسال از اوایل آبان ماه تمرین هایش را با گروه آغاز کرده است. در توضیح موضوع “چاله” آمده است: داری راه میری که یهو زیر پات خالی میشه…

اکبر عبدی با داود میرباقری به صحنه تئاتر بازمی‌گردد

اکبر عبدی بازیگر با سابقه سینما و تئاتر ایران از حضور مجدد خود در مقام بازیگر تئاتر با اثری از داود میرباقری در نوروز سال 92 خبر داد.

عبدی که از بازیگران مطرح و با سابقه عرصه تئاتر ایران است درباره جدیدترین فعالیت خود در زمینه بازیگری تئاتر به خبرنگار مهر گفت: به احتمال زیاد در دو اثر نمایشی به ایفای نقش بپردازم. یکی از این آثار توسط مهدی متوسلی در حال نگارش است و اثر دیگر نیز قرار است توسط داود میرباقری نوشته شود.

این هنرمند ادامه داد: قرار است اثر میرباقری نوروز 92 اجرا شود و من نیز به عنوان یکی از بازیگران اثر باشم. این نمایشنامه داستان بسیار زیبا و جذابی دارد ولی هنوز مکان اجرای نمایش مشخص نیست.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×