» آرشیو مطالب » تقویت زیرساخت های عمرانی استان های متقاضی جشنواره های بین المللی
2102143
آرشیو مطالب - استان ها - برگزیده

تقویت زیرساخت های عمرانی استان های متقاضی جشنواره های بین المللی

مهر 8, 1395 0

سنندج- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: زیرساخت های عمرانی استان ها و شهرستان های متقاضی برگزاری جشنواره های بین المللی باید تقویت شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، علی جنتی پنج شنبه شب در اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان که در محوطه دریاچه زریبار این شهر برگزار شد، با اشاره به اینکه کردستان از دیرباز به عنوان خطه فرهنگ و ادب شناخته شده است، گفت: از این منطقه ستارگان درخشان بسیاری در حوزه ادب، شعر و فرهنگ و هنرهای نمایشی و تجسمی و سینما تقدیم ملت ایران شدند.

وی با بیان اینکه تئاتر کهن ترین هنری است که بشر با آن مانوس بوده است، عنوان کرد: بی تردید نخستین اجرای تئاتر در روزگار باستان تئاتر خیابانی بوده که با زبان ویژه ای به ناهنجاری ها آزار دهنده جامعه اعتراض و با خلاقیت موشکافانه ای به جامعه اطراف خود نگریسته اند.

وی با بیان اینکه مضامین تئاتر خیابانی برگرفته از واقعیت ها و مشکلات روزمره جامعه است، بیان کرد: هرچقدر این مضامین با تمام پیچیدگی های و دشواری های آنها ساده و عامیانه ابراز شوند برای مخاطب قابل فهم تر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مخاطب دردها و حرف های ناگفته خود را در آیینه این نمایش های می تواند ببیند و در باور او جای بگیرد.

جنتی با بیان اینکه تئاتر خیابانی دغدغه اصلاح جامعه را دارد، افزود: اگر مضمون تئاتر خیابانی صادقانه با مردم درمیان گذاشته شود بی شک برقراری ارتباط سهل و آسان تر خواهد بود و در این موقع تماشاگر و بازیگر با هم یکی شده و تمام موانع ارتباطی از بین خواهد رفت.

وی اظهارداشت: اجرای تئاتر خیابانی می تواند فرهنگ تئاتر دیدن را در جامعه رواج و مردم را با سالن های تئاتر آشتی و مبلغ ارزشمندی برای هنرمندان این عرصه باشد.

وی عنوان کرد: تئاتر خیابانی می کوشد پیام خود را در زمان کوتاه و با زبانی عامیانه به تماشاگران انتقال دهد و خوشبختانه این نوع از نمایش در سال های اخیر بیش از پیش در کشورمان اهمیت پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی در مریوان نشان از اهمیت و نفوذ این هنر در میان اقشار مختلف و علاقه فراوانی مردم این منطقه به این نوع از تئاتر است.

جنتی ادامه داد: رشد تئاتر خیابانی مریوان در سال های اخیر هم به لحاظ کمی و هم کیفی وحضور در عرصه های بین المللی قابل توجه است.

وی با تاکید برتقویت زیرساخت های عمرانی استان ها وشهرستان های متقاضی جشنواره های بین المللی، بیان کرد: از تمام ظرفیت های جشنواره های مختلف به ویژه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای ابلاغ پیام صلح و دوستی بین فرهنگ ها و اقوام مختلف استفاده شود.

وی عنوان کرد: برای تداوم جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و ارتقای سطح کمی و کیفی آن باید دبیرخانه دائمی آن در کردستان ایجاد شود.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی اظهارداشت: فضاهای مناسب برای تئاتر و ساخت پلاتوهایی در استان کردستان برای هنرمندان هنرهای نمایشی باید ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×