تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

تفاوت نسل‌ ها در «پای سیب با دارچین اضافه»

1
0
2201012
Reading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutes

کارگردان نمایش «پای سیب با دارچین اضافه» بیان کرد که این نمایش به تفاوت نسل های مختلف و برخوردهای آنها با یکدیگر می پردازد.

به گزارش تئاتر آنلاین، کامبیز بنان در گفتگو با مهر با اشاره به نمایش «پای سیب با دارچین اضافه» که پیش از این یک بار با همین عنوان در سال ۹۳ اجرا شد و از ۲۰ شهریور در تماشاخانه «همای سعادت» به صحنه رفته است، گفت: من در سال ۹۳ نمایشی با همین عنوان اما با قصه های متفاوت اجرا کردم که در آن زمان متن را به صورت مشترک با بهار رضایی به نگارش درآوردیم.

وی درباره شکل گیری ایده این نمایش توضیح داد: ایده شکل گیری کار از سال هایی شروع شد که بارها به کافه می رفتم و می‌دیدم این مکان به تعداد تمام میزهایی که اطراف ماست و آدم های آن میزها قصه دارد. این کار قابلیت دارد که سال های سال نوشته و با قصه های مختلف اجرا شود.

بنان درباره این نمایشنامه که خودش آن را نوشته است، تصریح کرد: این نمایش از چهار قصه متفاوت تشکیل شده است و من در شیوه اجرایی تغییراتی ارایه کردم. تنها اتفاق مشترک این اثر و کار قبل فضای کافه و جنس روابط بین آدم هاست. من آن اثر را در کافه اجرا کرده بودم اما با فرمتی متفاوت که تماشاگر را درگیر اجرا و نمایش می کرد. این بار اما دکور کافه را در سالن نمایش ساختم تا نمایش را در فضای رسمی روی صحنه ببرم.

کارگردان «پای سیب با دارچین اضافه» با اشاره به ویژگی های این اثر عنوان کرد: من در این کار بیشتر سعی کردم احساس مخاطب را درگیر کنم. من همان زمان فیدبک ها را گرفتم و دوست دارم آدم ها زندگی خود را مرور کنند. حتی کسانیکه از بیرون می آیند و تمرین را می بینند با شنیدن هر قصه چندین قصه به ذهنشان می اید و اینکه بعضی داستان ها چقدر شبیه قصه خودشان است.

بنان با اشاره به شخصیت هایی که در نمایشش بازی می کنند، یادآور شد: هر یک از این قصه ها به یک نسل تعلق دارد و باران شخصیت کافه دار این نمایش است که به نوعی نماینده نسل من و دهه ۵۰ است. در این داستان تفاوت های نسل ها را می بینیم و قصه هایی از بچه های دهه ۷۰ و ۶۰ می شنویم. ما همچنین در این قصه ها مواجهه این افراد با یکدیگر و نقطه نظراتشان را درباره قصه ها می بینیم و خواه ناخواه بین آنها بحث بوجود می آید.

این مدرس حوزه تئاتر با اشاره به ویژگی های نسل دهه ۶۰ و ۷۰ تصریح کرد: یکی از ویژگی های بچه های نسل جدید مخصوصا در هنر و رشته خود ما این است که بعد از یک یا دو دهه مدعی می شوند و حتی نویسنده های بزرگ را نقد می کنند. من به عنوان کسی که آموزش می دهم و کارگاه هم برگزار می کنم با این نسل درگیرم و بچه های تازه وارد تئاتر را وقتی با دوره ای که خودم و نسل من در دهه ۷۰ وارد این کار شد مقایسه می کنم این تفاوت ها را می بینم. ما دلمان می خواست به هر قیمتی در یک کار برجسته حضور داشته باشیم و کنار بزرگترها قرار بگیریم چه روی صحنه و چه پشت صحنه و «چرا؟» نمی آوردیم اما بچه های امروز اعتراض می کنند و صبر ما را ندارند.

وی در پایان درباره عوامل و بازیگران این کار نیز توضیح داد: بازیگران ما در این کار هنرجویان تماشاخانه «همای سعادت» هستند که در کنار آنها با تجربه هایی مثل سعید دولتی مدیر تماشاخانه «همای سعادت» و نوید فرح مرزی و همچنین عوامل حرفه ای طراحی گریم سینما و تلویزیون حضور دارند. فرح مرزی طراحی هنری کار را هم بر عهده دارد و ما ابتدا می خواستیم این اثر به عنوان پایان نامه پایان دوره آموزشی هنرجویان این تماشاخانه باشد اما این نمایش به سطح بالاتری رسیده است.

نمایش «پای سیب با دارچین اضافه» از ۲۰ شهریور هر شب ساعت ۲۰ در تماشاخانه «همای سعادت» به نشانی شهر زیبا، خیابان آیت‌الله کاشانی، زیر پل شهید باکری، جنب بانک پارسیان، پلاک ۲۶۱، طبقه چهار، واحد ۵ اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *