تعدادی از اعضای «انجمن تئاتر آزاد» دادگاهی شدند

رئیس انجمن تئاتر آزاد با اظهار تاسف از فراخوانده شدن تعدادی از این اعضای انجمن به دادگاه، خواستار تامین امنیت شغلی گروه‌های تئاتر آزاد شد.

 رئیس انجمن تئاتر آزاد با اظهار تاسف از فراخوانده شدن تعدادی از این اعضای انجمن به دادگاه، خواستار تامین امنیت شغلی گروه‌های تئاتر آزاد شد.

به گزارش MrArt.ir، مجید جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیح داد: از چهار ماه پیش افرادی به صورت رسمی و غیر رسمی به گروه‌های تئاتر آزاد مراجعه و اعضای این گروه‌ها را به دادگاهی و زندانی شدن تهدید می‌کنند، برخی افراد هم در این مدت پایشان به دادگاه کشیده شده است؛ درحالیکه تمام نمایش‌های ما با مجوز قانونی اجرا می‌شوند و این قضیه تا آنجا پیش رفته که حتی افراد غیر مسئول ‌و غیر رسمی هم به ما تعدی می‌کنند.

وی ادامه داد: از سوی پلیس امنیت ملی هم تعدادی از اعضای انجمن آزاد برای بازجویی فراخوانده شده‌اند و در ادامه مورد بازخواست قرار گرفته‌اند. برهمین اساس اخیرا نامه‌ای به مرکز هنرهای نمایشی که مسئول صدور مجوز است، ارائه کرده‌ایم و مرکز نیز اعلام کرده که این آثار مجوز داشته‌اند و نباید اعضای گروه بازجویی شوند.

جعفری توضیح داد: در نامه‌ای که مرکز هنرهای نمایشی ارائه کرده، اشاره شده که این نمایش‌ها بداهه است و برخی از بخش‌ها ممکن است تغییر داشته باشد اما به هر حال این تغییرات در جهت اصول رسمی است و نباید برای گروه‌های تئاتر آزاد مشکل ایجاد کرد.

این کارگردان تئاتر با اظهار تاسف از به خطر افتادن امنیت شغلی گروه‌های تئاتر آزاد، افزود: حدود چهار ماه است که این روند ادامه دارد، در حالی که گروه‌های تئاتر آزاد نه سیاسی هستند و نه می‌خواهند کار سیاسی انجام دهند، آنها به هیچ حزب و دسته‌ای ارتباط ندارند و همواره از سیاسی کاری و کار جناحی پرهیز داشته‌اند، بنابراین ایجاد مشکل برای این گروه‌ها عملی غیر معقول و غیررسمی است.

جعفری تاکید کرد: بچه‌های ما فقط برای نشاط و شادی جامعه کار اجرا می‌کنند و آثارشان فقط جنبه سرگرم کنندگی دارد. ما از مسئولان می‌خواهیم امنیت شغلی ما را تامین کنند و برای مسئولان قوه مجریه و قضاییه جا بی‌اندازند که بچه‌های ما اصلا کاری به مسائل سیاسی ندارند.

کارگردان نمایش «هملت» با اشاره به اینکه انجمن تئاتر آزاد هزار عضو دارد، خاطر نشان کرد: با این شیوه زندگی این هزار نفر و همراه با خانواده‌هایشان که حدود پنج شش هزار نفر می‌شوند، به خاطر می‌افتد.

وی تصریح کرد: تا کنون چند بار تهدید شده‌ایم که برای کارگردان‌های تئاتر آزاد قرار بازداشت صادر می‌شود. ما نمی‌دانیم اصرار پلیس امنیت بر این قضیه از سر چیست ومعتقدیم ما جامعه‌ای هستیم که همه مکمل یکدیگر هستیم. چرا باید عده‌ای عرصه را برای عده‌ای دیگر تنگ کنند؟!

او اظهار تاسف کرد: این مساله باعث شده حتی عده‌ای سودجو که وجاهت قانونی هم ندارند، به طور غیر رسمی بچه‌های ما را تهدید کنند. خواهش ما از مسئولان این است که نگذاریم گروهی از آب گل آلود، ماهی بگیرند. یعنی حتی افراد غیر مسئول به خود اجازه داده‌اند که وارد این کار شوند و به صورت تلفنی یا حضوری بچه‌های ما را تهدید کرده‌اند و این برای نظام ما خیلی زشت است که برخی افراد غیر رسمی چنین کارهای غیر قانونی انجام دهند.

جعفری با تاکید بر اینکه مجرای صادر کننده مجوز اجراها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، خاطر نشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و دولت ،مرکز هنرهای نمایشی اجازه صدور مجوز و نظارت بر اجرای آثار را دارند که آنها این کار را انجام می‌دهند. من نمی‌دانم آیا تشکیلات دیگری به لحاظ قانونی وجاهت دارد، در این زمینه دخالت کند؟! تصور نمی‌کنم قانون به دو مرکز، یک مجوز بدهد.

او در پایان اظهار امیدواری کرد: دولت یازدهم که به شدت پیگیر مسائل قانونی است، جلو این روند را بگیرد و امنیت شغلی گروه‌های تئاتر آزاد را تامین کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.