تعامل سازنده «تئاتر رضوی» با حوزه‌های اجرایی مرتبط

تئاتر آنلاین – با وجود آنکه ستاد برگزاری و دبیرخانه جشنواره «تئاتر رضوی» سعی دارد صفر تا صد تمامی روند اجرایی جشنواره را با استفاده از نیرو و توان بومی در استان برگزار کند اما با این وجود فضای تعاملی خوبی نیز با سایر حوزه‌های اجرایی مرتبط فراهم کرده است.

با وجود آنکه ستاد برگزاری و دبیرخانه جشنواره «تئاتر رضوی» سعی دارد صفر تا صد تمامی روند اجرایی جشنواره را با استفاده از نیرو و توان بومی در استان برگزار کند اما با این وجود فضای تعاملی خوبی نیز با سایر حوزه‌های اجرایی مرتبط فراهم کرده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، دوازدهمین جشنواره سراسری«تئاتر رضوی» با اعلام اسامی آثار منتخب در مرحله بازخوانی و راه‌یابی آنها به مرحله بازبینی به منظور ورود به بخش نهایی جشنواره وارد مرحله تازه‌ای از روند اجرایی خود شده است.

به همین خاطر و برای اطلاع از آخرین اخبار و تصمیمات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به عنوان برگزارکننده این جشنواره در مورد سیاست‌های اجرایی اتخاذ شده آن با ابوالحسن حیدری، سرپرست معاونت هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی و از جمله مسئولان ستاد برگزاری جشنواره «تئاتر رضوی» گفت‌و‌گویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ـ فراخوان ارسال آثار و همچنین بررسی و اعلام اسامی آثار منتخب جشنواره نسبت به اطلاع‌رسانی قبلی تغییراتی کرده است، در مورد آخرین تغییرات پیش آمده توضیح بفرمایید؟

پیشتر اعلام اسامی آثار منتخب در بخش بازخوانی را با کمی تأخیر ۳۱ اردیبهشت‌ماه داشتیم که البته آثار منتخب باید فیلم اجرای خود را برای شرکت در مرحله بازبینی و تأیید نهایی تا ۲۰ تیر به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند تا بلافاصله بدون فوت وقت، آثار مورد بازبینی قرار گرفته و جدول نهایی اجراهای جشنواره به منظور هماهنگی‌ها و سایر تشریفات بسته شود.

بنابر اعلام قبلی در فراخوان، مهلت ارسال آثار به بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی این جشنواره آخر خردادماه اعلام شده بود که با یک تمدید ۱۰ روزه، نمایشنامه‌نویسان تا ۱۰ تیر فرصت دارند آثار مکتوب نمایشی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

ـ دوره گذشته دکتر محمود عزیزی از جمله چهره‌های شناخته شده و دانشگاهی تئاتر به عنوان دبیر جشنواره منصوب شد که به جهت اشراف وی به مسائل فنی تئاتر، تصور شد که جشنواره شکل و ساختار موفق‌تری در حوزه برنامه‌ریزی و اجرا داشت، چرا این روند یعنی تثبیت فردی مشخص برای دبیری جشنواره به عنوان یک اصل در جشنواره «تئاتر رضوی» مورد نظر و توجه قرار نمی‌گیرد؟

مطلع هستید که تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در زمینه برنامه‌های جشنواره «تئاتر رضوی» و روند اجرایی آن به چند حوزه تصمیم‌گیری باز می‌گردد، علاوه بر خود دبیرخانه جشنواره مستقر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی، شاهد هستیم که دبیرخانه مرکزی جشنواره فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع)، معاونت هنری ارشاد، اداره کل هنرهای نمایشی ارشاد و حتی استانداری خراسان شمالی در زمینه نحوه برگزاری جشنواره نظراتشان صائب است و لذا باید میان این نهادها و حوزه‌های مطرح، هماهنگی و انسجامی از نقطه‌نظر اجرایی صورت گیرد.

با این تفاصیل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی همواره در طول ۷ دوره‌ای که میزبان جشنواره «تئاتر رضوی» بوده است تلاش خود را بر این امر متمرکز کرده است که البته علاوه بر تعاملی که با هر یک از حوزه‌های مرتبط با برگزاری جشنواره «تئاتر رضوی» داشته و دارد، به چنان بلوغی برسد که بتواند صفر تا صد جشنواره را شخصاً مدیریت کند؛ به همین دلیل به ویژه در این دوره تمام تلاش خود را بر این معطوف داشتم تا با استفاده از توان موجود در استان از نظر فنی و هنری، مدیریت اجرایی جشنواره را شخصاً به عهده بگیرم. البته این مسئله به آن معنا نیست که خراسان شمالی در این زمینه مستقل عمل کند بلکه همچنان در تعامل مؤثر با معاونت هنری ارشاد و اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه ارزیابی آثار از طریق اعزام کارشناس هستیم اما مسئولان اجرایی در ستاد برگزاری جشنواره ، حتماً از افراد بومی خواهند بود.

ـ از دیگر تفاوت‌های این دوره از جشنواره نسبت به ادوار گذشته چیست؟

توجه و اهتمام بیشتر به تولیدات نمایشی به‌ویژه از سوی هنرمندان استانی در قالب یک فضای رقابتی از جمله تمهیدات مؤثر این دوره از جشنواره است، امری که در دوره‌های پیشین کمتر به آن توجه شد و آثاری از این دست تنها در بخش های میهمان و ویژه و خارج از رقابت تولید و به اجرا درآمد که تصور می‌کنیم چنین امری موجب خواهد شد تا با انگیزه رقابت، شاهد رشد کمی و کیفی آثار باشیم.

از آنجا که تلاش داشته و داریم در زمینه برگزاری جشنواره به یک خودبسندگی از نظر فنی و کارشناسی برآمده و صرفاً میزبان جشنواره نباشیم لذا همانطور که گفته شد از نیروهای فعال تئاتری استان نهایت استفاده را در روند اجرایی جشنواره خواهیم داشت و برای تعامل هرچه بهتر و بیشتر گروه‌های حاضر در جشنواره با دبیرخانه و ستاد برگزاری، فردی از کارشناسان تئاتری استان را به عنوان سرپرست در اختیار گروه‌های نمایشی خواهیم گذاشت که به عنوان رابط بر روند کیفی برگزاری جشنواره و شرایط مطلوب اجرایی جشنواره نظارت کنند.

ـ الحاق جشنواره «نمایشنامه‌نویسی رضوی» از قزوین به بجنورد چقدر در غنابخشی به محتوای نمایشی با این موضوع کمک کرده است؟

بسیار زیاد، تعامل خوبی نیز میان نمایشنامه‌نویسان و کارگردان تئاتر به منظور استفاده از محتوایی درخور فراهم شده است، ستاد برگزاری جشنواره و دبیرخانه نیز خود را ملزم به انتشار آثار برگزیده این بخش از مسابقه به منظور تأمین محتوای نمایشی مورد استفاده خواهد کرد، به هر شکل ستاد برگزاری جشنواره از هم‌اکنون و به فاصله دو ماه مانده به زمان برگزاری جشنواره فعالیت خود را آغاز کرده است که در قالب ایجاد ستاد خبری و نظایر آن باانگیزه به کار مشغولند.

ـ از جمله اقدامات مقدماتی دیگر برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره که در دستور کار دارید، به چه موارد دیگری می توانید اشاره کنید؟

برگزاری همایش پژوهشی در قالب یکی دو نشست تخصصی به فاصله چند روز مانده به برگزاری جشنواره از جمله برنامه های ما برای استقبال از جشنواره است که در آن از نقطه نظر کارشناسان در مورد افت و خیزهای جشنواره، نواقص و نقطه قوت آن بحث و تبادل نظر خواهد شد، امری که سال گذشته نیز آن را در دستور کار داشتیم و موارد مطرح شده توانست در روند اجرایی جشنواره اثرات مثبتی داشته باشد.

امیر سجاد دبیریان