تضمینی برای اجرای عمومی آثار شرکت‌کننده در تئاتر فجر وجود دارد؟

کارگردان نمایش «سراط» که آماده اجرای عمومی است، وضعیت حضور آثار در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر را مبهم دانست و تأکید کرد مشخص نیست تضمینی برای اجرای عمومی آثار جشنواره وجود دارد یا نه. محمدرضا عطایی‌فر کارگردان تئاتر که در سال جاری تولید و اجرای نمایش «سراط» را در برنامه خود دارد، درباره […]

کارگردان نمایش «سراط» که آماده اجرای عمومی است، وضعیت حضور آثار در چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر را مبهم دانست و تأکید کرد مشخص نیست تضمینی برای اجرای عمومی آثار جشنواره وجود دارد یا نه.

محمدرضا عطایی‌فر کارگردان تئاتر که در سال جاری تولید و اجرای نمایش «سراط» را در برنامه خود دارد، درباره وضعیت مبهمی که برای شرکت در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر وجود دارد و اینکه آیا تضمینی برای اجرای عمومی آثار شرکت‌کننده در جشنواره هست یا نه، به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته در پیک کرونا و اوج تعطیلی‌ها با نمایش «کنسرت تئاتر مرگ گرم» بعد از چندین بار تعطیل شدن در سالن قشقایی روی صحنه رفتیم. بیش از ۳۰ اجرا داشتیم که تمامی بیلیت‌ها پیش فروش شد و بعد از چندین بار تمدید و ۲ اجرایی شدن بالاخره در خرداد به پایان اجراها رسیدیم.

وی یادآور شد: از آنجایی که نمایش «کنسرت تئاتر مرگ گرم» با استقبال مخاطبان روبرو شده بود بسیاری از سالن‌های خصوصی دنبال اجرای مجدد و همکاری با ما بودند اما به پیشنهاد مدیران وقت تئاتری قرار شد در جشنواره تئاتر فجر و در بخش مسابقه اثر را اجرا کنیم. بعد از مدتی از بنده خواسته شد تا به جای نمایش «کنسرت تئاتر مرگ گرم»، نمایش جدیدی برای جشنواره تئاتر فجر آماده کنم و وقتی علت را جویا شدم دلایلی مصلحتی مطرح شد. به همین خاطر مجبور شدم نمایش «پاستیل زرد» را برای جشنواره تئاتر فجر با سختی‌های خاص تمرین، آماده کنم و نمایش برای جشنواره انتخاب شد. عجیب آن‌جا بود که به ما گفتند شما نمی‌توانید در بخش مسابقه جشنواره شرکت کنید زیرا هنوز «پاستیل زرد» اجرای عمومی نرفته و این خلاف قوانین جشنواره است. در نهایت ما به دلایل مصلحتی سلاخی شدیم.

عطایی‌فر با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری برای اجرای نمایش «سراط» در شرایط فعلی سخت و مبهم است، متذکر شد: حالا نمی‌دانیم نمایش «سراط» را که با عشق و امید آماده کرده‌ایم، اگر اجرا برویم می‌توانیم در جشنواره تئاتر فجر باشیم یا خیر و اگر اجرا نرویم چطور؟ آیا بعد از جشنواره فجر تضمینی برای اجرای عموم هست یا خیر؟ اگر در جشنواره مقاومت باشیم می‌توانیم در بخش مسابقه فجر شرکت کنیم یا خیر؟ اگر بخواهیم در جشنواره تئاتر فجر باشیم آیا می‌توانیم در جشنواره تئاتر مقاومت شرکت کنیم یا خیر؟ و ده‌ها سوال دیگر که نمی‌دانم کسی جوابگو هست یا خیر.

این کارگردان تئاتر در پایان سخنان خود، تصریح کرد: از مدیران قبل که حتی از ترس ویروس کرونا به سالن نمایش ما نیامدند و برای یک تشویق خشک و خالی هنرمندانی که در پیک کرونا توانستند نزدیک به ۴۰ شب تمامی بلیت‌های کار را پیش فروش کنند دیگر گله‌ای نداریم اما از مدیران وقت اداره‌کل هنرهای نمایشی و جشنواره تئاتر فجر تقاضا داریم فقط در این شرایط سخت معیشتی که هنرمند تئاتر هیچ‌گونه درآمدی از هیچ منبعی ندارد لطفاً اگر کمکی برای تولیدات ما نمی‌کنید لااقل با شفاف‌سازی و همیاری و همکاری بیشتر، این عرق ریزان فرهنگی را ارج نهید.