تشریح اقدامات وزارت ارشاد در حمایت از کسب‌وکارهای فرهنگی

معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموعه اقدامات این‌وزارتخانه را باهدف حمایت از کسب و کارهای فرهنگی متاثر از ویروس کرونا تشریح کرد. به گزارش تئاتر آنلاین، لادن حیدری معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حمایت دولت برای جبران خسارت‌های مالی از کسب‌وکارهای فرهنگی گفت: در […]


معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموعه اقدامات این‌وزارتخانه را باهدف حمایت از کسب و کارهای فرهنگی متاثر از ویروس کرونا تشریح کرد.

به گزارش تئاتر آنلاین، لادن حیدری معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حمایت دولت برای جبران خسارت‌های مالی از کسب‌وکارهای فرهنگی گفت: در راستای حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده حوزه فرهنگ و هنر در بحران کرونا سه‌دسته اقدام از اسفند سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و پیگیری‌ها در این‌راستا تا حصول نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این‌اقدامات شامل تدوین و پیشنهاد بسته‌های حمایتی، برآورد میزان خسارت‌های وارده و رایزنی‌های لازم برای جلب حمایت‌ها و مصوبات دولتی در جبران خسارت کسب و کارهای بخش فرهنگ و هنر می‌شود. تدوین سیاست‌های حمایتی برای فعالان اقتصادی و کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای که در زمره پیشتازان اجرای محدودیت‌های مصوب ستاد بحران کرونا با توقف فعالیت‌هایشان قرار دارند، از نخستین روزهای بحران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. گام اول درج کسب و کارهای زیان دیده بخش فرهنگ و هنر در شمار کسب و کارهای مشمول دریافت بسته‌های حمایتی مصوب هیأت دولت و بانک مرکزی در مصوبه یازدهم فروردین ماه سال جاری هیأت دولت بود، بلافاصله پس از تصویب؛ برآورد اولیه خسارت، بسته‌های حمایتی، تدوین و به مراجع ذیربط پیشنهاد شد.

معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: در همین‌راستا و با پیگیری‌های وزیر ارشاد، بخشودگی اجاره‌بهای فضاهای فرهنگی‌وهنری واگذار شده به بخش خصوصی در هیأت دولت، به‌تصویب رسید و ابلاغ شد. برمبنای این‌مصوبه هیأت دولت و به‌دستور وزیر محترم، فعالان بخش غیردولتی که مجمتع‌های فرهنگی و هنری را در اختیار دارند و با همه‌گیری بیماری کرونا، از ادامه فعالیت‌شان بازمانده‌اند، از پرداخت اجاره‌بهای فروردین و اردیبهشت ماه در سال جاری معاف هستند. امیدوارم با تخصیص اعتبار مورد نیاز در قالب کمک‌های بلاعوض و اعطای تسهیلات و بخشودگی‌ها، از میزان نگرانی‌ها و خسارت‌ها بکاهد.

بخشودگی اجاره‌ فضاهای فرهنگی‌وهنری بخشی از تنگناها را کاهش می‌دهد

حیدری درباره تهیه و در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی هم گفت: بسته‌های حمایتی پیشنهادی وزارتخانه در قالب تسهیلات (کم‌‏بهره و قرض‏‌الحسنه) و همچنین کمک‌های بلاعوض در قالب یارانه برای جبران خسارت وارده و پرداخت حقوق و نیز بخشودگی و یا استمهال تعرفه‌های بیمه، عوارض و هزینه‌هایی چون اجاره‌بها، به مراجع ذیربط ارسال شده که باتوجه به مصوبه هیأت دولت برای بخشودگی اجاره‌بهای فضاهای فرهنگی و هنری بخشی از تنگناهای موجود به‌دلیل اثرات زیان بار تحریم و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری در روزهای مبتلا به کرونا کاهش می‌یابد.

رعایت قوانین بهداشتی با هدف سلامت کارکنان

وی به اقدامات این‌معاونت در سطح وزارتخانه مذکور اشاره کرد و گفت: باتوجه به تاکید وزیر محترم و اهمیت سلامت کارکنان، تلاش در رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت کارکنان از اولویت‌های این معاونت است. حضور کارکنان به صورت شیفتی در وزارتخانه یکی از اقدامات در این زمینه است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوعیت تمامی جلسات واحدها تا اطلاع ثانوی، ممنوعیت دعوت از میهمان و محدودیت ورود ارباب رجوع تا حد امکان و برقراری ارتباط از طریق ارتباط تلفنی و رسانه‌های مجازی را از دیگر اقدامات این معاونت در حوزه سلامت کارکنان برشمرد و گفت: اعمال قوانین بهداشتی و ضدعفونی مستمر اماکن عمومی در سطح وزارتخانه، محدودیت عزیمت به مأموریت‌های اداری داخل شهری، تعطیلی مراکز اقامتی در اختیار وزارتخانه، تعطیلی فعالیت‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی و … از دیگر اقدامات در این زمینه است.