» آرشیو مطالب » «تسویه‌ حساب» به انتشار رسید
4094061
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«تسویه‌ حساب» به انتشار رسید

اسفند 24, 1400 0

4094061

نمایشنامه «تسویه حساب» به قلم پوریا عبدی توسط نشر آماره منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، «تسویه‌حساب» عنوان نمایشنامه‌ای است به قلم پوریا عبدی که توسط انتشارات آماره منتشر شده است. مراسم رونمایی از این اثر فروردین ۱۴۰۱ در سالن مشاهیر مجموعه‌ تئاتر شهر برگزار می‌شود.

«تسویه‌ حساب» روایتگر یک اختلاف شخصی و خانوادگی‌ است که به تدریج ۲ جامعه و ۲ فرهنگ را وارد این اختلاف می‌کند و یک اختلاف کوچک تبدیل به تهدید و بحران بزرگی در گستره‌ جامعه می‌شود؛ بحرانی که در آن شخصیت‌های اصلی درام نقاب‌های خود را کنار می‌زنند و واقعیت خود را به نمایش می‌گذارند.

در یادداشت پشت‌ جلد کتاب آمده است:

«نمایشنامه‌ «تسوی ه‌حساب» یک تراژدی سه‌نفره‌ مبتنی بر موقعیت است. موقعیتی پرتنش که همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این موقعیت است که درام را پیش می‌برد و شخصیت‌های سخت نمایش را نمایان می‌کند. شخصیت‌هایی که همه‌چیز در جهت منافع شخصی برایشان معنا می‌شود. در واقع هیچ شخصیت مثبتی وجود ندارد و این شاید بر جذابیت یک درام بیفزاید. ممکن است که شخصیت‌ها دوست‌داشتنی باشند اما هرگز رویکردی مثبت در آنها نخواهیم یافت.

آنها خود را در یک موقعیت عذاب‌آور گیر انداخته‌اند و راه فراری نمی‌یابند. برای خود دشمنی خطرناک ایجاد کرده‌اند و به دنبال فرار از این بحران هستند اما غافل از این که دشمن اصلی آنها کسی نیست جز خودشان. همچنین در فرم نگارشی «تسویه‌حساب» تلاش شده استفاده‌ مینیمال از زبان، کلید اصلی نمایشنامه باشد. در همین خصوص از عبارت‌بندی موجز، انقطاع‌ها، مکث‌های مکرر، توقف‌های میان‌جمله‌ای، تکرار و شتاب ناگهانی در بیرون‌ریزی خصوصیات شخصیت، استفاده شده است. به همین جهت پیدا کردن و رعایت آنها برای اجرای صحنه‌ای امری ضروری است.»

نمایشنامه «تسویه‌ حساب» دارای ۳ شخصیت است که ۲ شخصیتش را مردان تشکیل می‌دهند و ۱ شخصیت آن زن است. از این جهت این درام می‌تواند برای اجرا توسط گروه‌های کم‌جمعیت تئاتری مناسب باشد.

در ابتدای کتاب نیز آمده است: «هرگونه برداشت و اجرای دانشجویی چه در قالب کار کلاسی و چه اجراهای دانشگاهی برای دانشجویان و اساتید آزاد است.»

کتاب «تسویه‌ حساب» نمایشنامه‌ای سه پرده‌ای است که تحت تالیف پوریا عبدی در قطع پالتویی و ۷۴ صفحه توسط انتشارات آماره منتشر شده است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×