» آرشیو مطالب » تحصیل در کانادا، قدم به قدم از دریافت ویزا تا بررسی هزینه‌ها
06
آرشیو مطالب

تحصیل در کانادا، قدم به قدم از دریافت ویزا تا بررسی هزینه‌ها

اسفند 16, 1400 0

همانطور که می‎دانید سالانه متقاضیان بسیاری از سر تا سر دنیا جهت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام به مهاجرت می‌نمایند. کشور کانادا در زمینه آموزش سرمایه گذاری زیادی انجام داده که این خود می‎تواند به عنوان بهترین گزینه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند محسوب شود. مدارک دانشگاهی کانادا در همه جای جهان قابل قبول و دارای اعتبار نیز می‌‎باشد.

نکته قابل توجه در خصوص شرایط تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور نیازمند دریافت ویزای تحصیل خواهند بود، این ویزا توسط اداره مهاجرت کانادا به عنوان یک سند به دانشجویان بین المللی ارائه خواهد شد.

همچنین این امکان برای دانشجویانی که تمایل دارند برای بیشتر از یک سال در این کشور تحصیل کنند وجود خواهد داشت که بتوانند در پایان هر سال، اقدام به تمدید مجوز تحصیلی خود کنند.

مهاجرت به کانادا دارای مزایایی است که مهم‎ترین آن‎ها عبارتند از امکان اخذ مجوز کار برای همسر دانشجو و همچنین تحصیل به صورت رایگان برای فرزندان.

ضمن این موضوع، لازم است بدانید که کانادا کشوری است با امنیتی بسیار بالا، که از دانشجویان و مهاجرانی که در پی زندگی بهتر و پیشرفت هستند، استقبال گرمی خواهد نمود.

همچنین با اشاره به این امر که کانادا یک کشور مهاجر پذیر محسوب می‎شود، بنابراین شانس دریافت اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان در آن بالاتر بوده، که همین مزیت این کشور را به مقصدی مناسب برای تحصیل تبدیل کرده است.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

همانطور که‌ قبلا ذکر شد، تحصیل در کشور کانادا از مزایای بسیاری برخوردار است، که عبارتند از:

 • شهریه مقرون به صرفه‌تر دانشگاه‎ها نسبت به کشورهای دیگر از جمله انگلیس و استرالیا و آمریکا
 • برخورداری از کیفیت آموزشی بسیار بالا در دانشگاه‌ها
 • امکان کار پاره وقت برای دانشجویان در هنگام تحصیل
 • امکان دست‎یابی به اقامت دائم کانادا با تحصیل در این کشور
 • دانشجویان پس از پایان تحصیل می‌توانند نسبت به مبلغ شهریه دانشگاه، معافیت‌های مالیاتی دریافت نمایند.
 • دریافت ویزا کار برای همسر
 • امکان زندگی در یکی از امن‎ترین کشورهای
 • در صورتی که متقاضی و یا همسر متقاضی دانشجو باشد، تحصیل فرزندان رایگان خواهد بود.
 • ارزشمند بودن و معتبر بودن مدرک تحصیلی این کشور در سراسر جهان
 • امکان دست‎یابی به فرصت‌های شغلی فراوان

مراحل دریافت پذیرش و تحصیل در کانادا

در کانادا هم دانشگاه‌های خصوصی و هم دانشگاه‌های دولتی، امکان جذب دانشجویان را نیز خواهند داشت. هر دانشگاهی در این کشور نسبت به رنکینگ و رقابت، از شرایطی متفاوت برای پذیرش متقاضیان تحصیلی برخوردار است.

در مقطع لیسانس در این کشور پیش نیاز پذیرش تحصیلی معدل ۱۲ به بالای دیپلم دبیرستان می‎باشد. در مقطع فوق لیسانس معدل ۱۳ به بالا، به علاوه نمره آیلتس ۶.۵ برای رشته‌های علوم، نمره زبان ۶ برای رشته‌های مهندسی و نمره زبان ۵.۵ برای رشته‌های مدیریت نیز می‌باشد.

در مقطع فوق لیسانس پیش نیاز پذیرش تحصیلی، معدل ۱۳ به بالا و نمره آیلتس ۶.۵ برای رشته‌های علوم، نمره زبان ۶ برای رشته‎های مهندسی و نمره زبان ۵.۵ برای رشته‎های مدیریت نیز در نظر گرفته خواهد شد.

همچنین در مقطع دکترا پیش نیاز پذیرش تحصیلی معدل ۱۴ به بالا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، آیلتس ۶.۵ به بالا و شرایط آکادمیک قوی خواهد بود.

تحصیل در کانادا

در خصوص مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‎های این کشور و شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، به طور کلی می‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • برگزیدن موسسه، کالج یا دانشگاه مورد نظر از میان لیست دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کانادا.
 • دریافت پذیرش از موسسه یا دانشگاه منتخب.
 • درخواست مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا.
 • ورود به بازار کار کانادا و درخواست اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی

معرفی برترین دانشگاه‌های کانادا

کانادا به طور تقریبا در حدود 97 دانشگاه را در خود جای داده است که تعداد زیادی از آن‌ها شناخته شده هستند و از اعتبار علمی بالایی نیز برخوردار می‌باشند.

پنج مورد از برترین و معروف‎ترین دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

 1. دانشگاه تورنتو  Toronto University که رتبه 25 جهانی در رنکینگ QS 2021 را به خود اختصاص داده است.
 2. دانشگاه مک گیل McGill University  که رتبه 31 جهانی در رنکینگ QS 2021 را به خود اختصاص داده است.
 3. دانشگاه بریتیش کلمبیا British Columbia University  که رتبه 45 جهانی در رنکینگ QS 2021 را به خود اختصاص داده است.
 4. دانشگاه مونترال Université de Montréal که رتبه 118 جهانی در رنکینگ QS 2021 را به خود اختصاص داده است.
 5. دانشگاه آلبرتا Alberta University  که رتبه 119 جهانی در رنکینگ QS 2021 را به خود اختصاص داده است.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

امکان دریافت و دست‎یابی به اقامت دائم کانادا نیز یکی از مهم‌ترین دغدغه‎های پس از تحصیل برای دانشجویان خواهد بود. بعد از اتمام تحصیل، دانشجویان به مدت سه ماه فرصت خواهند داشت تا برای برای مجوز و ویزای کار پس از تحصیل درخواست خود را ارائه دهند.

با استفاده از ویزای کار پس از تحصیل کانادا یا PGWP، این امکان برای دانشجویان فراهم خواهد بود تا سه سال در این کشور مانده و مشغول به فعالیت و کار شوند. پس از آن با توجه به این سابقه کاری خواهند توانست از طریق برنامه تجربه کار کانادایی، به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشور کانادا

 • ارائه رزومه
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • اسکن و ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی، همراه با ریز نمرات (دریافت پذیرش در مقاطع کارشناسی)
 • اسکن و ترجمه مدارک کارشناسی، همراه با ریز نمرات (دریافت پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد)
 • اسکن و ترجمه مدارک تحصیلی، همراه با ریز نمرات، ارائه مقالات ISI یا پروپوزال (دریافت پذیرش در مقطع دکترا)
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به پذیرش
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ارائه انگیزه نامه
 • تکمیل فرم‌های درخواست
 • ارائه ۲ یا ۳ توصیه‌‌نامه از اساتید دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان

همچنین لازم به ذکر است که برای مهاجرت تحصیلی به این کشور، حتما می‌بایست دانشجو از طرف دانشگاه‌های این کشور پذیرش شده باشد. شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز شامل مواردی خواهد بود که عبارتند از:

 1. ارائه نامه پذیرش از دانشگاه کانادا
 2. ارائه نامه تمکن مالی برای گذراندن زندگی در کانادا
 3. ارائه نامه‎ای که در آن اهداف از تحصیل در کانادا ذکر شده است.
 4. ارائه مدرک زبان انگلیسی
 5. ارائه پاسپورت معتبر

 

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع کارشناسی (لیسانس)

 لیسانس مهندسی یک مدرک دانشگاهی محسوب می‌شود که برای تحصیلات کارشناسی در یکی از علوم مهندسی به دست خواهد آمد و مدت زمان تحصیل و دریافت این مدرک حدود 3 الی 4 سال می‌باشد.

ارائه لیسانس مهندسی جهت برنامه‌های فنی در دانشگاه‌های فنی و همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی معمول خواهد بود. همچنین برنامه‎های مهندسی منظم در دیگر دانشگاه‌ها تحت عنوان مدرک لیسانس علوم نیز به دانشجویان ارائه خواهد شد. دانشجویان در طول تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی در آموزشگاه‌های بین‌المللی فناوری، می‌آموزند که با استفاده از ریاضیات، اصول علمی و همچنین روش‌ها و فن آوری‌های جدید، چگونه به بررسی و حل مشکلات مهندسی بپردازند.

متقاضیان در این دوره مهارت‌های حل مسئله را آموخته و به کشف نحوه انجام تحقیقات مناسب خواهند پرداخت. دانشجویان در زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی مهندسی در کانادا و دریافت مدرک، می‌بایست یک مقاله تحقیقاتی مهندسی را در سال آخر تحصیل خود آماده کرده و ارائه دهند.

 

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی (فوق لیسانس)

کارشناسی ارشد مهندسی در واقع مدرک فوق لیسانس بسیار تخصصی نیز می‌باشد، که جهت تحصیل در کانادا در یکی از علوم مهندسی به متقاضیان ارائه می‌شود. البته لازم به ذکر است که اعطای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی در برنامه‌های فنی در دانشگاه‌های فنی و همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی، امری عادی نیز محسوب می‌شود.

 

دانشجویان در زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا، می‎بایست یک پروژه نهایی تحت عنوان یک مسئله پیچیده مهندسی را حل نموده، و در این زمینه از تمام تجربیات و دانش جمع آوری شده خود در طول تحصیل استفاده کنند.

طول مدت زمان تحصیل در این مقطع حدود 1 الی 2 سال بوده و بعد از طی این مدت، از سوی دانشکده فنی مهندسی مدرک مورد نظر به دانشجویان اعطا خواهد شد.

شرایط تحصیل در کانادا در زمان کرونا 2022

در همین ابتدای توضیحات این بخش لازم است بگوییم در جهت بررسی و رسیدگی به درخواست‌های ارسال شده برای تحصیل درکانادا در دوران کرونا هیچ‌گونه محدودیتی برای صدور ویزا از سوی این کشور نبوده و چه بصا با کم شدن و یا ازبین رفتن کرونا و محدودیت‌های بوجود آمده صدور ویزا و پذیرش دانشجو در کانادا با سرعت بیشتری انجام شود.

به طور کلی در طی تزریق همگانی واکسن در سال 2021 در کانادا و تغییر وضعیت این کشور از قرمز به سفید، تمامی محدودیت‌های ایجاد شده برای سفر به کانادا برداشته شد و همه افراد بخصوص افراد با شرایط خاص مانند ورزشکاران، دانشجویان، شاغلین در این کشور و … بدون محدودیت و فقط با تزریق 2 دوز از یکی از واکسن‌های زیر قادر به دریافت ویزا کانادا و سفر به این کشور هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×