تاکید بر ضرورت تشکیل بنیاد ملی تعزیه/ تلاش‌هایی که کافی نیست

آلبوم «آموزش شبیه خوانی» با برگزاری یک نشست حول محور هنر تعزیه با حضور تعدادی از مدیران فرهنگی و هنری در بنیاد رودکی رونمایی شد. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، نشست شبیه‌خوانان و پژوهشگران تعزیه در حالی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری […]

آلبوم «آموزش شبیه خوانی» با برگزاری یک نشست حول محور هنر تعزیه با حضور تعدادی از مدیران فرهنگی و هنری در بنیاد رودکی رونمایی شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، نشست شبیه‌خوانان و پژوهشگران تعزیه در حالی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی برگزار شد که از یک آلبوم آموزشی حوزه تعزیه نیز رونمایی به عمل آمد.

تلاش هایی که برای تعزیه کافی نیست

داود فتحعلی بیگی پژوهشگر و دبیر جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در این نشست گفت: دوستانی که در این جلسه حضور دارند در مسیر این هنر مشکلات و معضلات بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند تا آن را سینه به سینه انتقال دهند. با وجود حمایت‌هایی که پس از انقلاب اسلامی از هنر تعزیه شده است اما ما انتظار ویژه‌تری به منظور حمایت از آن با وجود مدت زمانی طولانی از سابقه این هنر داشته‌ایم. ما بیش از ۵۳۰ مجلس تعزیه داریم که تاکنون ۱۰۰ تا ۱۵۰ مجلس آن کار شده است.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه و بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه در امر پژوهش، آموزش و آفرینش موجود نیست، تصریح کرد: برخی از پیشکسوتان شبیه‌خوانی که این هنر را سینه به سینه انتقال داده‌اند اکنون میان ما نیستند و خطر از دست دادن هنرمندان باقی مانده وجود دارد و براین اساس امیدوارم بتوانیم چاره‌ای بیاندیشیم تا این هنر را که به ثبت جهانی نیز رسیده است، سروسامان دهیم. تاکنون تلاش‌های فردی در این راستا صورت گرفته که با وجود اهمیت و جایگاه هنر شبیه‌خوانی کافی نیست. همین اندازه که اجازه ندهیم این هنر آیینی ملی از دست برود بسیار ارزشمند است.

به فکر برگزاری یک بنیاد برای تعزیه باشید

در ادامه اردشیر صالح‌پور با بیان اینکه تعزیه ریشه سه تا پنج هزار ساله دارد، اظهار کرد: تعزیه هنر ملی ایرانی است به این معنی که جهان اسلام یک ژانر نمایشی دارد اما با این حال نسبت به آن کم لطفی شده است که باید بررسی و آسیب‌شناسی شود.

وی افزود: هنر تعزیه برآمده از قلب ایرانی‌هاست و سازمان جهانی یونسکو آن را ثبت ملی کرده اما خودمان برای آن کاری نکرده‌ایم و حتی بنیاد و موسسه‌ای به منظور حفظ این هنر ملی وجود ندارد. در صورتی‌که استادان این هنر از دست بروند با خسران جبران‌ناپذیری روبرو خواهیم بود. پیش از انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها ۸ واحد درسی به شبیه‌خوانی اختصاص داشت که اکنون به ۲ واحد تقلیل یافته است. تنها راه ماندگاری این هنر ملی آیینی، این است که با مراکز علمی پیوند بخورد. حتما باید پژوهش و آموزش داشته باشیم تا به آفرینش برسیم.

این پژوهشگر همچنین یادآور شد: به اعتقاد من باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تکیه‌ای را به امر تعزیه اختصاص دهد و بنیاد و تشکیلاتی راه‌اندازی شود تا این هنر ماندگار شود.

میرابوالفضل منبتکار، علاالدین قاسمی، عباس صالحی، احمد عزیزی، سعید نبئی و مجید خسروآبادی دیگر سخنران‌های این جلسه صمیمانه بودند که بر اهمیت اختصاص مکان و تکیه‌ای برای اجرای شبیه‌خوانی، تاسیس بنیادی به این منظور و همچنین توجه به آن در امر آموزش تاکید داشتند و خواستار پیگیری مجدانه با توجه به حائز اهمیت بودن این هنر در سطح جهانی بودند.

تعزیه باید متولی ثابت داشته باشد

مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی هم طی سخنان کوتاهی گفت: جایگاه تعزیه به عنوان هنر اسلامی ایرانی ویژه و ممتاز است در حالی‌که عطف به صحبت‌هایی که عزیزان در جلسه داشتند در بحث آموزش باید توجه ویژه‌ای انجام بدهیم تا این هنر همچنان با همان کیفیت خود جاری باشد. بر این اساس به آموزش تعزیه خوانان باید از سنین پایین و در مدارس نگریست. به هنر تعزیه در آموزش و پرورش باید توجه شود و از سنین پایین‌تر، دروسی در این خصوص در مدارس به بچه‌ها ارائه شود چون علاقه‌مندان این هنر در میان دانش‌آموزان کم نیستند. لازم است هرچه بیشتر بسترهایی برای ترویج این هنر اصیل فراهم شود و به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی داریم که این موضوع را در حد توان پیگیری کنیم.

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: تعزیه ام‌الفن است چراکه متشکل از هنرهایی چون موسیقی، ادبیات، نمایش، پرفورمنس است. این هنر در انتقال ارزش‌ها ممتاز بوده است و به راحتی ارزش‌های اخلاقی و تاریخی و مفاهیم اعتقادی و معنوی را به اقشار مخاطبانش که برخلاف دیگر هنرها قشر خاصی ندارد، انتقال داده است. تعزیه ارزش واقعی، علمی، اعتباری و تاثیری دارد و مجازی نیست.

وی در ادامه با با بیان اینکه تعزیه باید متولی ثابت داشته باشد، عنوان کرد: مسائل و موضوعات مطرح شده از سوی تعزیه‌خوان‌ها را به خوبی شنیدم. سازمان فرهنگی هنری شهرداری امکانات و فضاهایی را در اختیار دارد و ما به اندازه سهم، ارادت و امکانات‌مان در خدمت این هنر خواهیم بود.

تاکید بر ضرورت تشکیل بنیاد ملی تعزیه/ تلاش‌هایی که کافی نیست

برای اعتلای هنر حسینی از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم

در ادامه محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دغدغه‌های اهالی شبیه‌خوانی در جلسه عنوان کرد: موارد اشاره شده را در سطح وسع و توان پیگیری خواهیم کرد. متاسفانه مسئله آموزش تعزیه جدی نیست و تلاش مجدانه‌ای را مطلبد. هنر حسینی از اهمیت به سزایی برخوردار است و ما در حوزه‌ ماموریت هر چه از دستمان برآید انجام خواهیم داد و کوتاهی نخواهیم کرد.

علیرضا زندوکیلی معاون هنری، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی، حمیدرضا خونویی مدیر مرکز مشارکت، امیرحسین سمیعی مدیر موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، داود فتحعلی بیگی، اردشیر صالح پور، علاالدین قاسمی، سیدمحسن هاشمی، عباس صالحی، علیرضا صیادی، مهدی صیادی، میرابوالفضل منبتکار، سعید نبئی، احمد عزیزی و مجید خسروآبادی شبیه‌خوان‌ها و پژوهشگرانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در پایان این مراسم از آلبوم «آموزش شبیه‌خوانی» بنیاد رودکی که به روایت مرتضی صفاریان و با نظارت داود فتحعلی بیگی تهیه شده است و سایت اختصاصی کانون کهربای تعزیه رونمایی شد.