» آرشیو مطالب » «تابستان» در سکوت مطلق اجرا می‌ شود
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

«تابستان» در سکوت مطلق اجرا می‌ شود

اردیبهشت 12, 1396 0

کارگردان نمایش «تابستان» که در بخش صحنه ای بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران حضور دارد، معتقد است مهمترین اتفاق می تواند حمایت جشنواره از اجرای عمومی آثار باشد.

به گزارش تئاتر آنلاین، سعدی محمدی کارگردان نمایش «تابستان» از دانشگاه تربیت مدرس که در بخش صحنه ای بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران حضور دارد درباره موضوع و شیوه اجرای این اثر نمایشی به مهر گفت: موضوع نمایش «تابستان» درباره مردی است که در تنهایی خود در خانه اش نشسته و اتفاقاتی برایش رخ می دهد. نمایش «تابستان» به لحاظ محتوایی به درونیات ذهن یک آدم می پردازد و تم آن هم بخشی از وجود آدمی است که هنوز جنسیت در آن شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: ما در اجرای نمایش «تابستان» دیالوگ را حذف کردیم و به این پرداختیم که رفتار فرد در زندگی طبیعی اش به چه شکل است. این نمایش در سکوت مطلق و بدون دیالوگ و موسیقی اجرا می شود.

کارگردان نمایش «تابستان» درباره تعداد بازیگران این اثر نمایشی نیز گفت: این نمایش دارای ۲ کاراکتر است که حجت زینالی و خودم ایفاگر آنها هستیم.

محمدی که به عنوان کارگردان اولین تجربه حضور خود در جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران را سپری می کند درباره تأثیر پرداخت نشدن کمک هزینه در اندک زمان باقیمانده به برگزاری جشنواره بیستم، اظهار کرد: دیر هنگام پرداخت شدن کمک هزینه قطعا تأثیرگذار است و هنوز هیچ حمایت مالی از نمایش های حاضر در جشنواره نشده است. البته از نزدیک با دبیرخانه جشنواره در تماس هستم و می دانم که آنها هم به دلیل حمایت نشدن از جایی دیگر است که نتوانسته اند تا این لحظه کمک هزینه ها را پرداخت کنند.

وی یادآور شد: اگر جشنواره برای ساز و کار و سیستم تصمیم گیرنده مهم باشد، دبیرخانه نیز با خیال راحت فعالیت می کند و امور و کارها به درستی انجام می شوند.

کارگردان نمایش «تابستان» درباره اهمیت تضمین اجرای عمومی آثار توسط جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران، تأکید کرد: اجرای عمومی اولویت هر گروه تئاتری است. اصولا کار تئاتر کردن صرفا برای اجرای در جشنواره نیست بلکه برای دیده شدن از سوی جامعه و مخاطبان است تا با زیبایی شناسی و جهان بینی گروه تئاتری آشنا شوند.

محمدی با بیان اینکه خیلی از جشنواره ها و حتی جشنواره تئاتر دانشگاهی در دوره هایی اجرای عمومی آثار برگزیده خود را تضمین می کرد، اظهار کرد: متأسفانه برخی مواقع مدیران تئاتری به قول هایی که می دهند پایبند نیستند یا اگر هم قولشان را عملی می کنند به شکلی است که فرصت اجرا را برای گروه در زمان و سالنی نامناسب فراهم می کنند. این کار نه تنها به دیده شدن نمایش کمک نمی کند بلکه برای گروه هزینه هایی را هم به همراه دارد.

این کارگردان و بازیگر جوان تئاتر، تصریح کرد: برای من و امثال من که اولین تجربیات خود را سپری می کنیم و دسترسی به اجرای عمومی در هر سالنی را نداریم، خیلی مهم است که کارمان اجرای عموم داشته باشد و مخاطب آن را ببیند. متأسفانه به طور کلی برای ایجاد شرایط اجرای عمومی برای آثار دانشجویی و جوانان تئاتری ساز و کار مناسبی در نظر گرفته نشده است.

وی درباره زمان و مکان اجرای نمایش «تابستان» در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، گفت: ما این نمایش را روزهای یکشنبه ۱۷ و دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در تالار حافظ به صحنه می بریم. ما بر خلاف گروه های دیگر که ۲ اجرای خود را در یک روز به صحنه می برند، در هر روز یک نوبت اجرا داریم. دلیل این امر این است که در نمایش ما اتفاقاتی رخ می دهد که نمی توان در یک روز در ۲ مرتبه آنها را تکرار کرد.

بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با دبیری مهدی گمار از ۱۵ تا ۲۳ اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×