» آرشیو مطالب » تئاتر نیازمند استفاده از ظرفیت های بخش غیر دولتی است
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

تئاتر نیازمند استفاده از ظرفیت های بخش غیر دولتی است

دی 3, 1395 0

جلسه هیات علمی سمینار «تئاتر و ظرفیت های بخش غیردولتی» با تاکید بر نیاز تئاتر به استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، روز گذشته پنجشنبه دوم دی هیات علمی سمینار بین المللی «تئاتر و ظرفیت های بخش غیر دولتی» در جلسه ای با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر سمینار بر کاربردی بودن مقالات و پژوهش هایی که در این سمینار ارائه می شود تاکید کردند.

در این جلسه مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، مهرداد رایانی مخصوص دبیر این سمینار و اعضای هیات علمی شامل حسین سلیمی، علی منتظری، فرهاد مهندس پور، محمدباقر قهرمانی و حمیدرضا شش جوانی، بخش غیر دولتی تئاتر را به عنوان پدیده ای نوپا مورد دقت قرار داده و با تاکید بر ضرورت تبیین راهکارهای عملی و آینده نگرانه درباره مسائل آن بر تولید مقالات و سرفصل های کاربردی در این سمینار بین المللی تاکید کردند.

مهدی شفیعی در ابتدای این جلسه از اعضا هیات علمی سمینار گفت: امیدوارم خروجی این سمینار برای چالش هایی که در زمینه تئاتر غیر دولتی وجود دارد راهگشا باشد و دیالوگی را در خصوص واقعیت های موجود و چالش های آن در بین خانواده تئاتر و سیاستگذاران این حوزه ایجاد کند.

وی با اشاره به افزایش میزان دانشجویان و دانش آموختگان تئاتر در دو دهه اخیر، افزایش گروه های نمایشی در سراسر کشور و اقبال خوب بخشی از جامعه به تئاتر که به واسطه این رشد ایجاد شده است تصریح کرد: بخش دولتی توان افزایش زیر ساخت های متناسب با مطالبه عمومی را نداشته و از این رو ضروری است که دولت با گستردگی وظایف خود راهکارهایی برای پاسخ به مطالبه فعالان و هنرمندان داشته باشد. بنابراین باید بتواند از ظرفیت های بخش غیر دولتی و نیروی جوان دانش آموخته بهره بگیرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی، حمایت از شکل گیری موسسات تک منظوره نمایشی «به عنوان ظرفیت های مناسب قانونی» و تماشاخانه های خصوصی را اولین اقدام طی سه، چهار سال اخیر عنوان کرد که در ۱۳ زمینه تخصصی تئاتر امکان فعالیت دارند.

مهدی شفیعی تاکید کرد: محورهای تعریف شده در فراخوان سمینار با توجه به نیازها و چالش های موجود تعریف شده است و انتظار می رود این هدف مد نظر هیات علمی سمینار نیز باشد.

مهرداد رایانی مخصوص دبیر سمینار بین المللی «تئاتر و ظرفیت های بخش غیر دولتی» نیز با اشاره به برگزاری سمینار تئاتر خصوصی در چند سال گذشته، آن را پیش مطالعه ای برای تئاتر خصوصی عنوان کرد که در سال های بعد اجرایی شده است و گفت: امروز تئاتر غیر دولتی یک پدیده قابل دسترس، کاربردی و قابل مطالعه در کشور است. آن سمینار ایده هایی برای اتفاقاتی در آینده را مورد دقت قرار داد و اینک به راهکارهایی برای تعریف برنامه ها و چشم انداز فعالیت در جریان می اندیشیم.

در ادامه این جلسه که با بررسی مسئولیت های هیات علمی سمینار، جزئیات فراخوان و موضوعات مندرج در آن همراه بود، بر حضور و مشارکت دانشگاه ها در برگزاری این سمینار علمی و بین المللی تاکید شد.

در بخش دیگر این جلسه نکات مد نظر هیات علمی سمینار درباره مقالات دانشجویی، دعوت از اساتید به نام حوزه های مرتبط، زمانبندی و شیوه های متنوع ارائه مقالات، مدت زمان برگزاری سمینار، برگزاری پنل های گفتگو بیان شد.

سمینار بین المللی «تئاتر و ظرفیت های بخش غیر دولتی» نیمه اسفندماه ۱۳۹۵ در تهران برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×