تئاتر را معدود به چند هنرمند خلاصه نکنید

بهرام سروری‌نژاد که نمایش پیشنهادی‌اش در جشنواره‌ی تئاتر فجر پذیرفته نشده است، گفت: عادت کرده‌ایم که هر سال نمایش‌مان در جشنواره فجر رد شود و چند ماه بعد یکی از اعضای شورای بازبینی بگوید، کارتان خیلی خوب بود اما برخی آن را دوست نداشتند!

0226بهرام سروری‌نژاد که نمایش پیشنهادی‌اش در جشنواره‌ی تئاتر فجر پذیرفته نشده است، گفت: عادت کرده‌ایم که هر سال نمایش‌مان در جشنواره فجر رد شود و چند ماه بعد یکی از اعضای شورای بازبینی بگوید، کارتان خیلی خوب بود اما برخی آن را دوست نداشتند!

این بازیگر و کارگردان تئاتر در گفت‌وگویی با ایسنا، یادآور شد: سال گذشته پس از اینکه نمایش «هفت طبقه» که برای اجرا در جشنواره تئاتر فجر ارائه کرده بودم رد شد در نامه‌ای به برگزارکنندگان جشنواره خواستار دلایل رد شدن نمایشم شدم تا اگر این اثر اشکال و ایرادی دارد آن را برطرف کنم اما هیچ پاسخی نیامد.

سروری‌نژاد یادآور شد: نامه من بی‌جواب ماند تا اینکه ۱۰ ماه بعد یکی از اعضای شورای بازبینی گفت «کارتان خیلی خوب بود اما برخی دوست نداشتند» و من نفهمیدم منظورشان این بود که کار را دوست نداشتند یا ما را دوست نداشتند.

او که برای سی‌ویکمین جشنواره فجر نمایشنامه «تهران ۱۳۹۰ خورشیدی» نوشته‌ی سلما سلامتی را ارائه کرده بود، تصریح کرد: امسال هم پیگیری کردم که چرا نمایش ما رد شده است. نمی‌دانم نظر دوستان چه بود؟! به هر حال ممکن است کار ما اشکالات و نواقصی داشته باشد اما جالب اینجاست برخی از آثار رد شده اتفاقا آثار خوبی بوده‌اند و گویا به جز وجوه هنری، عوامل دیگری هم در پذیرش آثار دخیل هستند.

سروری‌نژاد در عین حال متذکر شد: این روند از اوایل دهه ۸۰ برای کارهای ما پیش آمده. در همان سال‌ها یکی از نمایش‌های ما در جشنواره تئاتر فجر رد شد اما آقای پاکدل که مدیر تئاتر شهر بود به ما مجوز اجرا داد و گفت نمایش‌تان کار خوبی است.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه برای گرفتن اجرای عمومی، پیگیری می‌کند، ادامه داد: به هر حال وقتی یک گروه چند ماه زحمت می‌کشد، دوست دارد نتیجه کارش را روی صحنه ببیند و حتما برای گرفتن اجرای عمومی پیگیری می‌کند. همچنان که برای نمایش «هفت طبقه» هم پیگیری کردم و حالا با خانه هنرمندان ایران مشغول رایزنی هستیم.

بهرام سروری‌نژاد در عین حال اظهار تعجب کرد: همین نمایشنامه «هفت طبقه» که نوشته موریس پنیچ است جایزه پولیتزر گرفته اما جالب اینجاست وقتی آن را به تالار حافظ ارائه کردم، گفتند نمایشنامه از جنبه‌ی روساخت دچار مشکل است و کشش دراماتیک ندارد. کارگردان با این متن سخت چه کار خواهد کرد؟!

این هنرمند تئاتر با اظهار تاسف از اینکه برخی از هنرمندان تئاتر امکان کار کردن پیدا نمی‌کنند، به ایسنا گفت: همچنان هشدار می‌دهم کاری نکنید که تئاترما به چند هنرمند معدود خلاصه شود و آن‌ها مدام از این سالن به آن سالن بروند اما دیگران هیچ سهمی از هنر تئاتر نداشته باشند. مثل اتفاقی که در ترکیب اعضای شورای بازبینی جشنواره‌ها می‌افتد که عده اندکی در تمام جشنواره‌ها حضور ثابت دارند.

بهرام سروری‌نژاد قصد داشت نمایش «تهران ۱۳۹۰ خورشیدی» را با بازیگرانی همچون آتوسا راستی، محمد ربانی، محمدحسن تسعیری و مینا شجاع به صحنه بیاورد.