تئاتر خیابانی نیاز به حمایت بیشتر دارد

کارگردان نمایش ˈدیوار به دیوارˈ توسعه و اعتلای هنر نمایش در کشور را در گرو حمایت مدیران و دست اندرکاران امر فرهنگ از این هنر و هنرمندان فعال آن دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه حمایت مسوولان از هنرمندان تئاتر خیابانی شکل مطلوبی ندارد.

کارگردان نمایش ˈدیوار به دیوارˈ توسعه و اعتلای هنر نمایش در کشور را در گرو حمایت مدیران و دست اندرکاران امر فرهنگ از این هنر و هنرمندان فعال آن دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه حمایت مسوولان از هنرمندان تئاتر خیابانی شکل مطلوبی ندارد.

ˈمحمد زوار بی ریاˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان آنکه فعالیت حرفه ای خود در تئاتر را با نمایش خیابانی آغاز کرده است، افزود: دردهه گذشته به دلیل تمرکز فعالیت های اجرایی و تولیدی در بخش صحنه ای، فرصتی برای بازگشت به نمایش خیابانی به دست نیاورده بودم و خوشحالم که جشنواره مریوان بار دیگر باعث شد که با کارگردانی یک اثر خیابانی به اینگونه نمایشی بازگردم.

کارگردان نمایش ˈآدمکشˈ ادامه داد: مطرح کردن بحث باز پس گرفتن میزبانی این رویداد نمایشی از شهرستان مریوان با چنین استقبال گرم و مردمی و نهادینه شدن این جشنواره در این منطقه کار نادرستی است، چرا که بعد از گذشت هفت سال از این اتفاق، امروز نمایش خیابانی به عنوان بخش جدایی ناپذیر شناسانامه فرهنگی و هنری شهرستان مریوان و مردمان آن بدل شده است.

کارگردان نمایش خیابانی ˈچشمان کاملا خستهˈ، مهمترین خروجی هر رویداد نمایشی را تاثیر برگزاری آن در بین عموم مردم یک منطقه دانست و گفت: تهران به دلیل توسعه مدرن و تعدد جشنواره ها، دیگر قابلیت تاثیرگذاری و جریان سازی بر مخاطبان را از طریق اجراهای محدود یک رویداد نمایشی ندارد و اغلب حرکت های جشنواره ای در پایتخت بعد از مدت کوتاهی فراموش می شوند.

کارگردان نمایش ˈآنم آرزوستˈ ادامه داد: اما شهرستان مریوان و مردمان آن به صورت کاملا آگاهانه و عامدانه در تمام طول سال با نمایش های اجرا شده در دوره قبلی این رویداد زندگی می کنند، به آنها می اندیشند و به نوعی معنا و مفهوم آن آثار را وارد زندگی روزمره خود می کنند و تا سال آینده برای میزبانی مجدد این رویداد و دست یابی به تجربه های جدید در انتظار هستند و به همین سبب است که هنر نمایش در این شهرستان و استان کردستان با قدرت به سمت توسعه و پیشرفت در حرکت است.

این کارگردان که با نمایش ˈدیوار به دیوارˈ در هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان حضور دارد با تاکید بر این مساله که حمایت مسوولان از هنرمندان نمایش و به خصوص فعالان این عرصه شکل مطلوبی ندارد یادآور شد: اگر تنها بخش ناچیزی از سرمایه گذاری کلان در امر ورزش، به هنر نمایش اختصاص داده شود، خواهیم دید که طی یک بازه زمانی 10 ساله تا چه حد فرهنگ مردم سراسر کشورمان افزایش خواهد یافت.

زوار بی ریا ادامه داد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده هنرمندان لازم است تلاش خود را برای افزایش اعتبارات عرصه فرهنگ و هنر افزایش دهد و با کسب منابع مالی و تزریق آن به تمام کشور، سرعت مسیر ارتقای فرهنگ عمومی و اجتماعی در کشور را با استناد به تولیدات هنری افزایش بخشد.

وی درباره داستان نمایش ˈدیوار به دیوارˈ گفت: این نمایش بدون کلام با بهره گرفتن از ساده ترین روابط انسانی، قصد نشان دادن روحیه اتحاد و برادری برای نیل به اهداف را دارد و سعی کردیم در تولید این اثر به زبان تصویر به عنوان زبانی تاثیرگذار و جهان شمول نگاه کنیم تا در جذب مخطبان به بیشترین میزان اقبال دست یابیم.

هفتمین جشنواه بین المللی تئاتر خیابانی مریوان تا 11 مهر ماه در این شهرستان بر پا است.

ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.