» آرشیو مطالب » تئاتر بهترین فرصت برای انتقال مفاهیم رضوی به کودکان است
تئاتر بهترین فرصت برای انتقال مفاهیم رضوی به کودکان است
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

تئاتر بهترین فرصت برای انتقال مفاهیم رضوی به کودکان است

دی 27, 1401 0

به گزارش تئاتر آنلاین، مهدی سیم ریز در گفتگو با مهر، اظهار کرد: بنده قریب به ۱۳ سال است که در حوزه نویسندگی و کارگردانی به ویژه نویسندگی در حوزه کودک و نوجوان فعالیت دارم و در کنار آن نیز به رمان نویسی و فیلمنامه نوسی نیز مشغول هستم.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی حدود ۷۰ درصد آثارم در حوزه دینی و به ویژه رضوی بوده و این یک افتخار بزرگی است که با عنایت حضرت رضا (ع) نصیب بنده شد.

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی ابراز کرد: دوره معاصر دوره اهمیت دادن به مخاطب است بدین معنا که هر چیزی بر روی صحنه نمایش برود چنانچه از مقبولیت بیشتری نزد مخاطبین برخوردار باشد، دارای استاندارد است و در واقع معیار کیفیت آثار بستگی به میزان پذیرش مخاطب دارد.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل در حوزه تئاتر کودک و نوجوان که تولید کننده باید با آن دست و پنجه نرم کند، ارتباط گرفتن با قشر کودک و نوجوان و ثبات این ارتباط است؛ لذا ابتدا باید در ابتدا بتوانیم با مخاطب ارتباط برقرار کرده و سپس با جلب اعتماد، این ارتباط را محکم کنیم.

سیم ریز در پاسخ به این سوال که تئاتر کودک و نوجوان تا چه اندازه توانسته دین خود را در ترویج فرهنگ رضوی ادا کند، افزود: برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی زمینه را برای تولید آثار قوی در حوزه رضوی فراهم کرد و بسیار از هنرمندان و نمایشگران ما مشغول کارهایی با موضوع رضوی شدند که پیش از آن این اتفاق رخ نداده بود.

وی تئاتر را از مهم‌ترین ابزار در رده سنی کودک و نوجوان به منظور ترویج فرهنگ رضوی و تربیت به شیوه اهل بیت (ع) ذکر کرد.

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی با بیان اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی با هدف ترویج مفاهیم اخلاقی و تربیتی برگرفته شده از احادیث رضوی برگزار می‌شود، افزود: تمام آثار باید با موضوعات هشت شامل گانه دوستی، مهربانی، احترام به والدین، نظافت، کمک به دیگران، دوری از حسد، هدیه دادن و راستگویی ساخته شده و به جشنواره ارسال شود.

وی یاداور شد: این جشنواره به آثاری اختصاص دارد که مستقیماً به زندگی و سیره حضرت امام رضا (ع) پرداخته یا متضمن محتوایی مرتبط با آن باشد که موضوعات آن مشتمل بر تولد، زندگی و شهادت حضرت؛ سیره، فرهنگ و سبک زندگی رضوی؛ کرامات رضوی؛ توسل به حضرت؛ صحابی و یاران حضرت و فرهنگ زیارت می‌باشد.

سیم ریز در خصوص نحوه ارسال آثار در این دوره از جشنواره بیان کرد: گروه‌های شرکت کننده در جشنواره به دو شکل زنده و یا ارسال فیلم می‌توانند کارهای خود را برای داوری به دبیرخانه ارائه کنند.

وی به جوایز این دوره از جشنواره اشاره و ابراز کرد: جوایز برگزیده در بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری (مرد و زن)، عروسک گردانی؛ شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال (بخش کودک و نوجوان و نمایش عروسکی) به نفر اول؛ لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال (بخش کودک و نوجوان و نمایش عروسکی) به نفر دوم و لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال (بخش کودک و نوجوان و نمایش عروسکی) به نفر سوم می‌باشد.

دبیر جشنواره ادامه داد: همچنین تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به برگزیدگان بخش‌های طراحی صحنه، طراحی پوستر و بروشور، موسیقی، طراحی لباس و ساخت عروسک تعلق می‌گیرد. جایزه تقدیر هر بخش هم شامل لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال و جایزه دو گروه برگزیده (عروسکی و صحنه‌ای) شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال می‌باشد.
وی تاکید کرد: شرکت کنندگان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت شمس توس به نشانی shamstoos.ir مراجعه کنند.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×