تئاتر باید جلوتر از خود را ببیند

کارگردان نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» که در جشنواره تئاتر مقاومت حضور داشت معتقد است رسالت تئاتر ایجاب می‌کند در تمامی تغییرات اجتماعی و سیاسی، جلوتر از خود را ببیند. علی بیگدلی نویسنده و کارگردان نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» که در بخش مسابقه صحنه‌ای هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت روی صحنه رفت، درباره این اثر به تئاتر […]

کارگردان نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» که در جشنواره تئاتر مقاومت حضور داشت معتقد است رسالت تئاتر ایجاب می‌کند در تمامی تغییرات اجتماعی و سیاسی، جلوتر از خود را ببیند.

علی بیگدلی نویسنده و کارگردان نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» که در بخش مسابقه صحنه‌ای هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت روی صحنه رفت، درباره این اثر به تئاتر آنلاین گفت: ما با نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» از شهرستان پردیس استان تهران در جشنواره تئاتر مقاومت شرکت کردیم و در شهر مشهد روی صحنه بردیم.

وی درباره موضوع نمایش، توضیح داد: نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» به مسأله شهدای منا که خیلی مظلوم واقع شدند می‌پردازد. ما از زاویه‌ای خاص به این موضوع پرداختیم و عنصر وجودی قربانی کردن را دستمایه قرار دادیم.

بیگدلی درباره روند تولید «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» یادآور شد: از ۲۰ شهریور سال جاری تولید نمایش را شروع کردیم و هر هفته ۳ جلسه تمرین کردیم. در شهرستان‌ها کار کردن هزینه‌های اولیه را کم می‌کند ولی هزینه‌های ثانویه سرجای خود می‌ماند. جشنواره‌ها باعث می‌شود این هزینه‌ها سرشکن شود و بچه‌های تئاتر دیده شوند.

کارگردان «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» درباره وضعیت اجرای عمومی این اثر، تأکید کرد: قرار است در مجتمع فرهنگی و هنری مهر در شهرستان پردیس اجرای عمومی داشته باشیم. از جشنواره تئاتر ملی ایثار و بنیاد روایت فتح هم شاید حمایت‌هایی برای اجرای عمومی داشته باشیم.

وی درباره اجرای عمومی تئاتر در شرایط فعلی، تصریح کرد: اگر نگاه‌مان به تئاتر از ۲ زاویه، اول به عنوان شغل و دیگری به عنوان زبانی که دیدمان به زندگی را با آن بیان کنیم، باشد، باید در تمام تغییرات اجتماعی و سیاسی اجرا شود. اگر به بزرگان‌مان در این عرصه نگاه کنیم می‌بینیم که به عنوان مثال استاد بهرام بیضایی «مرگ یزدگرد» را در چه زمان و شرایطی تولید و اجرا کرد یا فیلم آن را ساخت.

بیگدلی در پایان سخنان خود اظهار کرد: رسالت تئاتر ایجاب می‌کند که جلوتر از خود را ببیند و در آن راستا حرکت کند و تغییراتی مثبت را ایجاد کند.

محمود درویشی، نازنین زهرا وفادار، مریم غلام‌زاده در نمایش «مجلس شبیه‌خوانی قربانی» به ایفای نقش پرداختند.