» آرشیو مطالب » تئاتر از ضرورت‌های زندگی شهری امروز است
مهدی شفیعی
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

تئاتر از ضرورت‌های زندگی شهری امروز است

اسفند 6, 1395 0

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان این‌که تئاتر به‌عنوان یک هنر زنده نزدیک‌ترین شکل از ارتباطات انسانی را در خود دارد گفت: این هنر از ضرورت‌های زندگی در کلان‌شهرهای امروزی است.

به گزارش تئاتر آنلاین، مهدی شفیعی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا، تئاتر را هنری زنده و انسانی دانست و تصریح کرد: اگر این هنر به‌عنوان یکی از گزینه‌های انتخابی شهروندان باشد به دلیل طبیعت گفتمان ساز و لذت‌بخش خود، پویایی را در شهر و میان شهروندان گسترش می‌دهد.

وی بابیان اینکه فرایند فعالیت فرهنگی ازجمله انتخاب نوع نمایش و تعمق در موضوعات آن، نوعی پویایی و نشاط را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: جامعه جوان و تحصیل‌کرده باذوق و پیگیر امروز ایران ظرفیت مناسبی به‌عنوان مخاطب هنر محسوب می‌شوند.

به گفته وی، قطعاً تئاتر و ارتباط با آن بسیار در نشاط اجتماعی مؤثر است.

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین تئاتر را از دو منظر مؤثر بر کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و اظهار کرد: از یک‌سو گسترش اجراهای نمایشی به معنای فضایی برای تجمع افراد به‌منظور صرف زمان باهدف مشخص شامل مراحل تماشای تئاتر، جستجو برای یافتن اثری متناسب با سلایق افراد، هماهنگی‌های احتمالی برای گروهی دیدن تئاتر، آداب دیدن تئاتر، حس و حال فضای نمایش می‌شود که به‌نوعی رفتار مدنی در راستای جامعه‌پذیری محسوب می‌شود و از این منظر تئاتر حرکتی در کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: از سوی دیگر پرداختن آثار نمایشی به موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی و فراتر رفتن از موضوعات برجسته در سطح انسان‌ها ازجمله اعتیاد و طلاق، با تهیه فهرستی طولانی‌تر از آسیب‌ها با دلایل و زمینه‌های بروز آن‌ها برای خلق آثار به عمق نگاه نمایشی کمک می‌کند.

شفیعی خاطرنشان کرد: استفاده از تمامی ظرفیت‌های اجراهای نمایشی ازجمله صحنه‌ای، محیطی و فضای باز، بهره‌گیری از پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه، تعامل پژوهش گران و هنرمندان برای عمق‌بخشی به آثار و تلاش برای نشان دادن ظرفیت فوق‌العاده تئاتر به مدیران نهادهای مختلف کاهش آسیب‌های اجتماعی را در پی دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×