» آرشیو مطالب » تئاترهایی که جیب کارگردانان را پر از پول کردند!
نمایش می سی سی پی نشسته می میرد
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

تئاترهایی که جیب کارگردانان را پر از پول کردند!

فروردین 6, 1396 0

تئاتر آنلاین : در این گزارش به بررسی پرفروش‌ترین نمایش‌هایی که در مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت، تماشاخانه ایرانشهر، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، تالار مولوی، خانه نمایش اداره تئاتر پرداخته‌ایم.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از ایران تئاتر، به قدرت می توان گفت سال95 سال پر باری برای تئاتر ایران بوده است .اکثر بزرگان نمایش در این سال اثری از خود به جا گذاشتند.بعضی حتی بیش از یک کار انجام دادند.بیشتر سالن ها پر بود و تعدادتماشاگر زیاد.نمایش های پر فروش به تعداد بالا موجود بود و اکثر کارهای موفق تمدید شد. برخی از سالن‌ها با تجهیزات جدید و تلاش برای جذب مخاطب بیشتری داشته‌اند. در این گزارش به بررسی پرفروش‌ترین نمایش‌هایی که در مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت، تماشاخانه ایرانشهر، تماشاخانه سنگلج، تالار هنر، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، تالار مولوی، خانه نمایش اداره تئاتر پرداخته‌ایم.شایان ذکر است با توجه به منتشر نشدن گزارش تکمیلی فروش اسفند ماه ،جمع بندی متن پیش رو تا بیستم اسفند ماه سال 95 است.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تئاتر شهر
پرفروش‌ترین نمایش‌های به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، سایه و پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر در سال 95 نیز به ترتیب زیر معرفی‌شده است:
در تالار 579 نفری اصلی نمایش «مجلس ضربت زدن» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی محمد رحمانیان که از 29 خرداد تا 23 تیر باقیمت بلیت 45 هزار تومان، 32 اجرا، 2 هزار و 6 بلیت مهمان، ارائه یک هزار و 73 بلیت تخفیف‌دار، فروش 8 هزار و 232 بلیت تمام‌بها، مجموع 20 هزار و 311 تماشاگر و فروشی معادل 670 میلیون و 210 هزار تومان روی صحنه رفت، به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.
نمایش «طپانچه خانم» به نویسندگی محمد امیر یاراحمدی و کارگردانی شهاب‌الدین حسین پور که از 29 مهرماه تا 19 آذر در تالار چهارسو این بار با ظرفیت 122 تماشاگر روی صحنه رفت، باقیمت بلیت 25 هزار تومان، 51 اجرا، 629 بلیت، 353 بلیت نیم‌بها، فروش 4 هزار و 252 بلیت تمام‌بها، مجموع 7 هزار و 52 تماشاگر و فروشی معادل 140 میلیون و 47 هزار و 500 تومان به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش تالار چهارسو معرفی‌شده است.
در تالار سایه نمایش «روزهای بی‌باران» به نویسندگی و کارگردانی امین بهروزی از 27 خردادماه تا 29 تیرماه با ظرفیت صندلی 56 نفر روی صحنه رفت. این نمایش با مجموع 44 اجرا، قیمت بلیت 20 هزار تومان، 541 بلیت مهمان، فروش 138 بلیت نیم‌بها، فروش یک هزار و 756 بلیت تمام‌بها، مجموع 2 هزار و 814 تماشاگر و 42 میلیون و 185 هزار تومان عنوان پرفروش‌ترین نمایش این تالار را به خود اختصاص داده است.
در تالار 96 نفری قشقایی از میان 34 نمایش به صحنه رفته نمایش «شلتر» به کارگردانی امین میری به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش معرفی می‌شود. این نمایش از روز 25 بهمن‌ماه روی صحنه رفته که با احتساب قیمت بلیت 20 هزار تومان از مجموع 23 اجرا و فروش یک هزار و 534 بلیت تمام‌بها، 149 بلیت نیم‌بها و ارائه 439 بلیت مهمان، 13 بلیت تخفیف و 2 هزار و 135 تماشاگر تا تاریخ 20 اسفند به فروشی معادل 32 میلیون و 378 هزار تومان دست‌یافته است.
نمایش «سپنج رنج شکنج» نوشته زنده‌یاد محمود استاد محمد و کارگردانی شهرام گیل‌آبادی هم از 8 شهریور تا 2 مهر باقیمت بلیت 15 هزار تومان و مجموع 21 اجرا در پلاتو اجرا با طراحی ظرفیت موردنظر کارگردان (بدون صندلی)، فروش 802 بلیت تمام‌بها، 254 بلیت نیم‌بها، 77 بلیت تخفیف‌دار و ارائه 300 بلیت مهمان روی صحنه رفت. این اثر نمایشی با توجه به ارقام اعلام‌شده، مجموع یک هزار و 433 تماشاگر و فروش 14 میلیون و 859 هزار تومان به‌عنوان پرفروش‌ترین نمایش پلاتو اجرا معرفی شد.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تالار وحدت
غنی زاده پرفروش‌ترین نمایش تاریخ تئاتر ایران را در سال 95 به صحنه برد. نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» تئاتری که مرز دو میلیارد را شکست. همایون غنی زاده بعد از اجرای موفق کالیگولا با نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» در تالار وحدت روی صحنه رفت.
در این نمایش که از ۲۵ مهرماه اجرای عمومی خود را آغاز کرد، ویشکا آسایش، سجاد افشاریان، بابک حمیدیان، سیامک صفری و داریوش موفق به ایفای نقش پرداختند. همایون غنی زاده نویسندگی و کارگردانی نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» را به عهده داشت. همچنین در تیزرهای این نمایش از صدای مانی حقیقی استفاده‌شده بود. نمایش کالیگولا هم به کارگردانی همایون غنی زاده در تالار وحدت به روی صحنه رفت و توانست به فروش بالای یک میلیارد برسد. غنی زاده با فروش بیش از دومیلیاردی نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» به پرفروش‌ترین نمایش تالار وحدت در سال 95 تبدیل شد.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تماشاخانه ایرانشهر
نمایش‌های «حساب پرداخت نمیشه»، «باغبان مرگ»، «حادثه در ویشی» و «دیابولیک، رومئو و ژولیت» که از 30 آذر و اول دی‌ماه اجرای عمومی خود را در سالن‌های استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده بودند، ازجمله آثاری بودند که در این تماشاخانه در سال 95 به صحنه رفتند.
نمایش «حساب پرداخت نمیشه» به کارگردانی عادی عامل در 23 اجرای خودپذیرای 2 هزار و 945 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 1725 مخاطب با بلیت‌های 15،20 و 30 هزارتومانی 880 مخاطب با بلیت‌های 35 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 340 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند. طبق این آمار، فروش نمایش «حساب پرداخت نمیشه» طی 23 اجرا مبلغ 64 میلیون و 673 هزار تومان بوده است.
نمایش «باغبان مرگ» به کارگردانی آروند دشت آرای نیز در 24 اجرای خودپذیرای 1 هزار و 845 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 561 مخاطب با بلیت‌های 15،20،25 هزارتومانی، 1254 مخاطب با بلیت 30 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 285 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان از این اثر دیدن کردند. طبق این آمار، فروش نمایش «باغبان مرگ» طی 24 اجرا مبلغ 41 میلیون و 395 هزار تومان بوده است.
نمایش «حادثه در ویشی» به کارگردانی منیژه محامدی نیز در 23 اجرای خودپذیرای 2 هزار و 526 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 1456 مخاطب با بلیت‌های 15،20 و 25 هزارتومانی، 455 مخاطب با بلیت 30 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 389 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان از این اثر دیدن کردند. طبق این آمار، فروش نمایش «حادثه در ویشی» طی 23 اجرا مبلغ 41 میلیون و 607 هزار تومان بوده است.
نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» به کارگردانی آتیلا پسیانی نیز در 43 اجرای خودپذیرای 12 هزار و 657 مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، 1563 مخاطب با بلیت 15، 30 هزارتومانی، 10379 مخاطب با بلیت 40 هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد 715 مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان از این اثر دیدن کردند. طبق این آمار، فروش نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» طی 43 اجرا مبلغ 458 میلیون و 795 هزار تومان بوده است.
با این حساب نمایش «دیابولیک، رومئو و ژولیت» پرفروش‌ترین نمایش تماشاخانه ایرانشهر و سالن استاد حمید سمندریان بوده و «نمایش ماتریوشکا» به کارگردانی پارسا پیروز فر با حدود 1000 نفر تماشاگر پرفروش‌ترین نمایش در سالن استاد ناظر زاده کرمانی بوده‌اند.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تماشاخانه سنگلج
تماشاخانه سنگلج یکی از سالن‌های قدیمی اجرای تئاتر در تهران است که عموماً میزبان اجرای نمایش‌هایی با مضامین ایرانی و متون ایرانی است. در سال 95 اثری از کوروش سلیمانی به‌عنوان پرفروش‌ترین اثر انتخاب شد.
نمایش «ناگهان پیت حلبی» به کارگردانی کوروش سلیمانی و نویسندگی امیرعلی نبویان با بازی مسیح کاظمی، وحید آقا پور، محمد طیب طاهر، رامین سیاردشتی، ارسطو خوش رزم، محمدرضا آزادفرد در فروردین سال 95 در تماشاخانه سنگلج به صحنه رفت.
این اثر 29 شب اجرا شد و 4915 نفر به تماشای آن نشستند. بر اساس این آمار نمایش «ناگهان پیت حلبی» 516 میلیون و هشتصد و چهل شش هزار ریال فروخت که بالاترین میزان فروش در بین آثار روی صحنه رفته در سنگلج در سال 95 بوده است.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تالار هنر
تالار هنر به‌عنوان یکی از سالن‌های اختصاصی اجرای نمایش کودک و نوجوان در سال 95 میزبان آثار مختلف و جشنواره‌های تئاتری بود. آثاری مثل «شاهزاده خانم بدترکیب»، «سفر شادی»، «شب اسرارآمیز»، «جزیره شامپانزه‌ها»، «سیرک سیار» و… ازجمله آثاری هستند که در سال 95 صحنه تالار هنر را تجربه کردند.
از بین این آثار نمایش «سیرک سیار» به کارگردانی پرستو گلستانی و نویسندگی اوراند هریس و ترجمه حسین فدایی حسین، با بازی مهرداد باقری، تارا حیدری، مینووش رحیمیان، میلاد رمضانی (ورجاوند)، حمیدرضا سنگیان، امید مباشری، آرین ناصری مهر، دلقک‌ها: پریناز بابایی، پانیذ تاجبخت، سینا حکیمی، ابوالفضل شفیعی زاده، پروین محمدی، علیرضا مرشدی ها در تالار هنر روی صحنه رفت.
«سیرک سیار» بیش از 30 شب اجرا شد و 70 هزار نفر تماشاگر داشت و با فروش 95 میلیونی، پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در تالار هنر شد.

پرفروش‌ترین نمایش‌های سال 95 در بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران
بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران با داشتن دو سالن گوشه و خلیج‌فارس سال‌هاست میزبان نمایش‌های مختلف می‌شود. این مکان فرهنگی سال 95 بیش از اجرای نمایش میزبان کنسرت‌های موسیقی بود، اما آثار تئاتری مختلفی در این سالن به صحنه رفت.
نمایش «گرگ‌های دوست‌نداشتنی» که نمایشی مخصوص کودک و نوجوان بود به نویسندگی و کارگردانی علیرضا جعفری مرام از نخستین روزهای سال ۱۳۹۵ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت.
این اثر 23 میلیون فروش داشت و 2300 نفر از این نمایش که در سانس صبح و عصر به صحنه می‌رفت دیدن کردند؛ بنابراین نمایش «گرگ‌های دوست‌نداشتنی» با 29 اجرا پرفروش‌ترین نمایش بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در سال 95 شد.

پرفروش‌ترین نمایش‌های سال 95 در تالار مولوی
تالار مولوی یکی از مهم‌ترین، اختصاصی‌ترین و قدیمی‌ترین سالن‌ها برای اجرای آثار دانشجویی است. این سال بعد از بازسازی و بازگشایی در بهمن 94 و همزمان با جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، با آثاری از اصغر دشتی، فرزام رنجبر، رضا رشادت و… کار خود را آغاز کرد.
در سال 95 حدود 35 نمایش در دو سالن اصلی و کوچک تالار مولوی روی صحنه رفتند. از بین این آثار، نمایش «سه خواهر» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و با بازی فاطمه احمدی، سعید اویسی، سیما تاجیک، سمیرا خلیلی، افسون دلخواه، آرن زرکریان، الناز سلیمانی، مونا شریفی، سامیا صفائی، ساناز طاری، سمیرا طلوعی و تهیه‌کنندگی نورالدین حیدری ماهر و مهرداد بهاءالدینی آبان و آذر 95 در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفت با 2452 تماشاگر و 25 اجرا پرفروش‌ترین نمایش سالن اصلی بود.
نمایش «دامپزشکی» به نویسندگی و کارگردانی شیرین جروقی و بازی امین اسفندیار، صادق برقعی، هادی شیخ‌الاسلامی، کیوان محمدی، ستاره ملکی، زهرا مهرابی، علی نورانی و تهیه‌کنندگی سجاد افشاریان با حدود 20 اجرا و 1119 تماشاگر پرفروش‌ترین نمایش سالن کوچک در تالار مولوی شد.

پرفروش‌ترین نمایش سال 95 در خانه نمایش
خانه نمایش اداره تئاتر در سال 95 نمایشی تحت عنوان «میلاد یک رویا» به نویسندگی کاظم عینعلی و کارگردانی الهه پور جمشید و با بازی الهه پور جمشید، سحرناز عباس زاده، مهبد قناعت‌پیشه، امین وحیدی پور، نیما جمالی، عاطفه فرهنگی، درسا صانعی و امیرمحمد رجبی روی صحنه رفت.
این نمایش از 10 دی سال 95 اجرای خود را در این سالن آغاز کرد و 24 اجرا داشت و حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان فروخت. 664 نفر از نمایش «میلاد یک رویا» دیدن کردند و این اثر پرفروش‌ترین نمایش‌خانه نمایش در سال 95 مطرح‌شده است.
لازم به ذکر است تالار حافظ آمار جامع و کاملی از فروش تئاترهایی که در سال 95 در این سالن اجرا رفته اند را در اختیار نداشت؛ بنابراین آماری از پرفروش‌ترین اثر این سالن در سال 95 به ایران تئاتر ارائه نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×