» آرشیو مطالب » بیلبوردهای شهری؛ آیا مدیران دولتی تخلف کرده‌اند؟
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

بیلبوردهای شهری؛ آیا مدیران دولتی تخلف کرده‌اند؟

مهر 8, 1397 0

تئاتر آنلاین – نمایش بینوایان درگیر یک تخلف است، تخلفی که در نهایت نشان می‌دهد او بدون مجوز بیش از ۷۰ بیلبورد شهری در تهران برای این تئاتر به راه انداخته است. کرمی می‌گوید طبق آیین‌نامه برخورد می‌کنیم.

هفته گذشته در گزارشی بیان شد که حسین پارسایی برای تبلیغ نمایش 15 میلیاردیش بدون اخذ مجوز محصول بازبینی اثر، اقدام به تبلیغات شهری کرده است. خبرهای منتشر شده از زبان برخی دست‌اندرکاران نمایش هزینه گزافی برای تبلیغات این نمایش خرج شده است. با این حال پیشتر در گزارش نوشته بودم که به گفته شهرام کرمی و در حاشیه گشایش نخستین دوره تهیه‌کنندگی تئاتر، پارسایی براساس مجوز متن اقدام به تبلیغات کرده است.

اما صبح دیروز یکی از خبرگزاری‌ها در گفتگو با امیری، مدیر دفتر ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرده است تبلیغاتی شهری نمایش «بینوایان» تخلف بوده است و پارسایی نمی‌توانسته عوامل نمایش خود را تبلیغ کند. نکته مهم آن بوده که دادن تبلیغات خارج از چارچوب بازبینی تنها به یک مورد مسبوق به سابقه بوده است و آن هم «اولیورتویست» است. نمایشی که به گفته کاظمی، مسئول مجوزهای تبلیغاتی اداره کل ارشاد استان تهران بدون استعلام در شهر منتشر شده است.

او گفته است: «وظیفه شورای ارزشیابی و نظارت این است که ابتدا متن نمایشنامه را بخواند و مجوز صادر کند، بعد کار را می‌بیند و مجوز اجرا می‌دهد و همچنین اقلام تبلیغاتی را مطابق مقررارت و شرایط مورد بازبینی قرار می‌دهد و آن را تایید می‌کند. در حال حاضر این سوال مطرح شده که آیا برخورد با تخلف در زمینه تبلیغات نیز جزو وظایف شورای ارزشیابی و نظارت قرار دارد یا خیر. آقای پارسایی بعد از تایید متنشان یک مجوز پیش تبلیغات فقط برای عنوان کلی نمایش دریافت کردند و تخلفی را که انجام گرفته ما با شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در میان گذاشتیم تا درباره این موضوع تصمیمی اتخاذ شود. باید این نکته را هم مدنظر قرار داد که چه کسی مجوز نصب بیلبوردهای شهری را به این نمایش داده است. شهرداری با نامه‌ای که ما به گروه‌ها می‌دهیم اجازه تبلیغات شهری را می‌دهد و حالا باید دید چطور با مجوزی که فقط برای تبلیغ عنوان نمایش بوده است، تبلیغاتی به این شکل اجازه نصب گرفته است.‌ بنابراین باید از جایی که چنین مجوزی را صادر کرده است این مساله را پیگیری کرد و البته ما هم موضوع را به آقای کرمی منتقل کرده و پیگیر این قضیه خواهیم بود.»

شهرام کرمی در گفتگو با تسنیم گفته است با حسین پارسایی برخورد می‌کند و براساس آیین‌نامه و تخلفش به پرونده رسیدگی می‌کند؛ اما امیری به تسنیم گفته است مجوز پارسایی را کرمی داده است.

ضرغامی: دوستان مجوز دادند

برزین ضرغامی، مدیرعامل زیباسازی شهرسازی و مسئول بلیبوردهای شهری می‌گوید که براساس مجوزهای ارشاد به پارسایی مجوز تبلیغات داده است. او گفته «ما بدون اجازه ارشاد نمی‌توانیم مجوزی بدهیم. هماهنگی‌ها در ارشاد انجام شده است.»

آقای ضرغامی که خود سابقه مدیرکلی ارشاد استان تهران را دارد و مجوزهای زمانی از زیر دست او می‌گذشته می‌گوید در روال تبلیغات هر آنچه در سطح شهر تهران روی بیلبوردها و عرشه‌ پل‌ها می‌رود با مجوز ارشاد استان است. او گفته «من خودم مدیرکل استان بودم و مسیر قانون را می‌دانم. قاعدتاً این مسئله به اداره کل هنرهای نمایشی مربوط می‌شود. آقای کرمی و کاظمی آدم‌های باتجربه‌ای هستند و قوانین را می‌شناسند.»

کاظمی: بیلبوردهای بینوایان مُهر اداره کل هنرهای نمایشی را داشت

آقای کاظمی که مسئولیت مجوزها در اداره کل استان تهران را برعهده دارد می‌گوید «من در این چند ساله باید برای مجوز اثر تمام شده را به ما تحویل می‌گرفته‌ام. عبارت به زودی هم براساس مجوز است و کارگردان براساس صلاح خود اقدام به این شکل تبلیغ می‌کرده است. مسئله آن است مجوز برای اثر مجوزدار داده می‌شود. اینکه قبل از صدور مجوز تبلیغات کرده باشند را داریم و این براساس مهر اداره کل هنرهای نمایشی است.»

کاظمی درباره بینوایان می‌گوید «تصویر بیلبوردهای بینوایان با حضور بازیگران توسط اداره کل هنرهای نمایشی مهر شده است. ما گاهی اوقات بر حسب ضرورت‌هایی آثاری را کم و زیاد می‌کنیم. اما درباره بینوایان اداره کل اسامی افراد نمایش را مهر کرده بود و تنها نوید محمدزاده فاقد مهر بود که بعدها تیم اجرایی تأییدیه آن را آوردند.»

البته کاظمی تأیید می‌کند که پوستر نوید محمدزاده بدون مجوز روی بلیبورد رفته است و بعداً مجوزدار شده است. او البته می‌گوید «ما درباره روال بازبینی نمی‌پرسیم و فقط به مجوز نگاه می‌کنیم. استعلام‌ها را باید نهادهای بالادستی صادر کنند. ما نسبت به نهادها اعتماد داریم و مجوزها را صادر می‌کنیم. اینکه یک بانک یا لزینگ مشکل‌دار می‌شود به مار بطی ندارد. بانک مرکزی مجوز داده است و بانک‌ها در سایت بانک مرکزی ثبت شده‌اند.»

این مدیر مسئول درباره برچیدن تبلیغات بینوایان می‌گوید اگر اعلام شود که بیلبوردها باید جمع شود، آنها را جمع می‌کنند؛‌ اما این منوط به دستور اداره کل هنرهای نمایشی است.

آقای کاظمی اشاره جذابی هم به اولیورتویست می‌کند و می‌گوید «در اولیورتویست بدون استعلام تبلیغ شده بود و بعداً استعلام‌ها آورده شد و این در حالی بوده که بیلبوردها نصب شده بودند.»

وی مشکل استعلام را در بازیگران نمایش و تصویر آنان دانست و گفت طبق قوانین حق استفاده ابزاری از زنان برای تبلیغ وجود ندارد مگر آنکه بازیگر زن، نقش اصلی نمایش را برعهده داشته باشد.

امیری: پارسایی مجوز نداشته است

محسن امیری، مدیر دفتر ارزشیابی و نظارت می‌گوید پارسایی طبق مجوزی که داشته تنها می‌توانسته تبلیغی در حد اسم نمایش داشته باشد. این تبلیغ همان تبلیغات اولیه بینوایان است که در آن لوگوی مشهور موزیکال نمایش در زمینه سفید و پرچم فرانسه در سطح شهر دیده می‌شد. لوگوی جهانی که پارسایی به نام همسرش منتشر کرده بود.

امیری همچنین تأکید می‌کند بیلبوردهای کنونی مهر و امضای اداره کل هنرهای نمایشی را ندارد. اشاره او به بیلبوردهایی است که در آن تصویر بازیگران با گریم و لباس دیده می‌شود. نمایش بینوایان در زمان تنظیم این گزارش مورد بازبینی قرار نگرفته بود. به عبارتی گریم و لباس‌ها بعد از تبلیغات توسط بازبین‌ها دیده شده است.

احسان زیورعالم – تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×