بودجه تئاتر فجر هنوز اعلام نشده است!

سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی به زمان برگزاری خود نزدیک می‌شود که با وجود فرصت 30 روز تا برگزاری این رویداد بین‌المللی تئاتر ایران هنوز میزان بودجه این دوره از جشنواره مشخص نیست و اعلام نشده است.

سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی به زمان برگزاری خود نزدیک می‌شود که با وجود فرصت 30 روز تا برگزاری این رویداد بین‌المللی تئاتر ایران هنوز میزان بودجه این دوره از جشنواره مشخص نیست و اعلام نشده است.

 به گزارش mrart، سال‌های گذشته نیمه دوم سال همواره تحت تأثیر حال و هوای برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود و هنرمندان و گروه‌های تئاتری در تب و تاب نزدیک شدن به برگزاری دوره جدید جشنواره فعالیت می‌کردند. از سوی دیگر دبیرخانه‌های جشنواره نیز بخصوص در نیمه دوم سال برنامه ریزی و اتفاقات و اطلاعات متعدد و مختلف جشنواره و بخش‌های مختلف آن را اعلام می‌کردند.

یکی از نکاتی که همیشه در برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد بین‌المللی تئاتر ایران مطرح بوده و در سطح کمی و کیفی جشنواره نیز تأثیر بسزایی داشته، بودجه در نظر گرفته شده برای هر دوره از جشنواره بوده است. نکته قابل توجه این است که میزان بودجه و نحوه تخصیص آن باید حداقل چند ماه قبل از برگزاری دوره جدید مشخص و اعلام شده باشد.

این در حالی است که هنوز اطلاعات شفاف و مشخصی از بودجه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با وجود تنها 30 روز مانده به زمان برگزاری این دوره ارائه نشده است و مشخص نیست که این دوره از جشنواره چگونه برگزار خواهد شد.

نگاهی به بودجه چندین دوره گذشته جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیانگر آن است که برگزاری جشنواره در سطح کمی و کیفی قابل توجه نیازمند بودجه‌ای مشخص و مناسب است. به عنوان مثال بیست و پنجمین دوره جشنواره تئاتر فجر با بودجه‌ای حدود 800 میلیون تومان برگزار شد.

دوره بیست و ششم جشنواره که با افزایش بخش‌های این رویداد بین‌المللی همراه بود از بودجه‌ای بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان بهره‌مند بود. بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون تومان نیز بودجه بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود و دوره بیست و هشتم نیز بودجه‌ای بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون تومان داشت.

دوره‌های بیست و نهم و سی‌ام جشنواره نیز با بودجه‌ای بالغ بر دو میلیارد تومان برگزار شدند که دوره سی‌ام با 10 درصد افزایش بودجه نسبت به دوره قبلی همراه بود.

البته تمامی این بودجه‌ها با در نظر گرفتن اعتبارات بخش چشم‌انداز جشنواره‌های تئاتر فجر بودند که آثار این بخش به تدریج بعد از پایان جشنواره‌های در سالن‌های نمایشی اجرا می‌شدند.

با در نظر گرفتن تورم اقتصادی و با توجه به گسترش بخش‌های مختلف تئاتر فجر از دوره بیست و ششم برگزاری جشنواره در سطح کمی و کیفی مناسب نیازمند بودجه‌ای متناسب با جشنواره است. پیش از این برگزاری جشنواره‌های هنری فجر مورد حمایت و توجه کامل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند و بودجه‌های مورد نظر به این جشنواره‌ها اختصاص پیدا می‌کرد.

اما دوره سی و یکم تئاتر فجر هنوز با وضعیت مشخصی به لحاظ بودجه مواجه نیست و مشخص نیست که چه میزان بودجه به این دوره از جشنواره اختصاص پیدا می‌کند. نکته قابل توجه دیگر این است که بر خلاف دوره‌های گذشته برگزاری این رویداد مهم تئاتری حال و هوای تئاتر ایران در روزهای باقیمانده به برگزاری جشنواره هنوز تحت تأثیر برگزاری جشنواره تئاتر فجر قرار نگرفته و هیچ اطلاعات و ارقام مشخصی نیز از سوی دبیرخانه جشنواره در خصوص نحوه برگزاری این دوره اعلام نشده است.

این در حالی است که مرحله بازبینی آثار صحنه‌ای تئاتر فجر نیز آغاز شده و قرار است از اواخر دی‌ماه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آغاز به کار کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.