» آرشیو مطالب » بنام فروغ تئاتر اردبیل؛هنرمندی که در صحنه نمایش با زندگی وداع گفت
2963681
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بنام فروغ تئاتر اردبیل؛هنرمندی که در صحنه نمایش با زندگی وداع گفت

آذر 2, 1397 0

اردبیل- مراسم یادبود مجید واحدی‌زاده هنرمند تئاتر اردبیل با حضور هنرمندان و هنردوستان و با نمایشی از تکریم و تعظیم به خدمات ماندگار هنرمندی که در صحنه نمایش با زندگی وداع گفت، برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نخستین روز از واپسین ماه پاییز، با وجود تمامی زیبایی‌های نهفته و عیانی که دارد یادآور خزان عمر گران‌سنگ هنرمندی ارزشمند و مردمی، مجید واحدی‌زاده است. هنرمندی که تئاتر اردبیل با هنر او جان گرفت و مردمی بودن و با مردم ماندن را سرلوحه ورق به ورق سرنوشت خود قرار داد.

این هنرمند پیشکسوت اردبیلی که با عشق تئاتر دردهایش التیام یافته و خاک دامنگیر صحنه را با گوشت و پوست خود لمس کرده بود، سال گذشته در چنین روزی در صحنه مقدس نمایش و در خلال برگزاری جشنواره تئاتر معلولان اردبیل در آغوش بهزاد فراهانی و دیگر هم‌کیشان فرهنگ دوستش جان به جان‌آفرین تسلیم گفت.

به یقین از این کارگردان محبوب هنری سالیان سال به نیکی یاد خواهد شد و ثمره بزرگ‌اندیشی، صداقت و اعتقاد قلبی وی به هنر در اوج گرفتن آثار شاگردانش مشهود خواهد بود.

در اولین سالگرد زنده‌یاد مجید واحدی‌زاده؛ با هم‌صدایی و انسجام تمامی هنردوستان قدرشناسی همراه شدیم که در نوع خود کم‌نظیر بود؛ از احساس شرمندگی صندلی‌های محدود مجتمع بزرگ فرهنگی فدک اردبیل که قادر به میزبانی از حضور مشتاقانه حاضران نشد تا اشک‌های بی‌محابای فرهنگ‌دوستان.

احیاگر تئاتر به تاریخ پیوست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در حاشیه مراسم اولین سالگرد مجید واحدی‌زاده در گفتگو با تئاتر آنلاین گفت: این هنرمند فقید شایسته استان که به عنوان یکی از عناصر فعال و احیاگر هنر تئاتر کشور شناخته می‌شوند با حضور همراه با موفقیت خود در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی مایه مباهات تئاتر استان و کشور شدند.

ناصر اسحاقی با اشاره به اینکه جامعه بزرگ فرهنگی استان خدمات چنین افراد شایسته‌ و مسئولی را تا ابد فراموش نخواهد کرد، ادامه داد: برگزاری مراسم مختلف در راستای پاسداشت مقام علمی و فرهنگی چنین مفاخران ارزشمندی از جمله برنامه‌های اولویت‌دار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل خواهد بود.

وی اضافه کرد: انتخاب مجید واحدی‌زاده به عنوان کارگردان و نویسنده برتر کشور در سال های ۸۱ و ۸۲ از سوی کانون ملی منتقدین تئاتر کشور، تربیت بسیاری از هنرآموزان تئاتر و درخشش آنان در این عرصه و افتخارآفرینی در فستیوال و جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی از جمله اقدامات ماندگار و ارزشمند این هنرمند محبوب استان محسوب می‌شود.

وی افزود: کاروان بزرگ فرهنگ و هنر استان با تکیه بر تجارب به یادگار مانده از هنرمندان بزرگی همچون واحدی‌زاده‌ها با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و با یاد و احساس چنین انسان‌های فرهیخته‌ای افق روشنی برای تئاتر منطقه ترسیم خواهد شد.

واحدی زاده

تکرار صحنه‌های پرفروغ تئاتر؛ شاید امروز، شاید هرگز

مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های کشور نیز عصر پنجشنبه در اولین سالگرد زنده‌یاد مجید واحدی زاده تصریح کرد: این هنرمند بزرگ هنرهای نمایشی کشور قسمت عمده‌ای از انرژی و توان خود را صرف تئاتر کرده و در همین صحنه با جهان فانی خداحافظی کرد.

اتابک نادری افزود: هیچ خداحافظی ارزشمندتر از این نخواهد بود که در صحنه‌ نمایشی که سالیان سال با آن زندگی کرده و درس‌ها و مفاهیم مختلفی از آن به هنرجویان و مخاطبان انتقال داده شده است، اتفاق افتد.

وی با اشاره به اینکه علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی با شنیدن نام واحدی‌زاده به نام و یاد او افتخار خواهند کرد؛ ادامه داد: چنین حرمت و احترامی به این سادگی به دست نیامده و بازخورد قسمتی از خدمات ماندگار این هنرمند محبوب تئاتر کشورمان است.

مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های کشور اضافه کرد: مجید واحدی‌زاده به عنوان یکی از علمداران تئاتر اردبیل در مجامع رسمی و فستیوال‌های هنری ملی و بین‌المللی بوده و به جرات این هنرمند ارزنده کشور را می‌توان به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار تئاتر کشور نام برد.

نادری یادآور شد: تا زمانی که نام و یاد فعالان دلسوز فرهنگ و هنر در ذهن و فکر و عمل جوانان و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی زنده باشد؛ صحنه‌های تئاتر همچنان پرفروغ و روشن به حیات خود ادامه خواهند داد و با عدم توجه به این اصل مهم نمی‌توان روزهای چندان روشنی را در این عرصه متصور شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، زمانی که حاضران در مراسم زنده‌یاد مجید واحدی‌زاده با چشمانی اشک‌بار و دلی شکسته ایستاده در مقابل عظمت و فعالیت‌های ماندگار این هنرمند سر تعظیم فرو آورده و از دریچه احساس خود برای این بزرگمرد فراموش نشدنی عرصه فرهنگ و هنر سنگ تمام گذاشتند؛ باید اذعان کرد که خوشبختانه فراموشی بزرگان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر هنوز در این سرزمین رخنه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×