» آرشیو مطالب » بلاتکلیفی برای «اورست»
4070958
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بلاتکلیفی برای «اورست»

اسفند 4, 1400 0

به گزارش تئاتر آنلاین، آرش دادگر که نمایش «مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟» را در بخش مهمان غیررقابتی چهلمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه برده بود، درباره زمان اجرای عمومی این اثر نمایشی به مهر گفت: نمایش «مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟» به نویسندگی شهرام احمدزاده برداشتی آزاد از نمایشنامه‌های «اورستیا» اشیل و «الکترا» اثر سوفکل است و قرار بود فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برود اما با وجودی که تماشاخانه این تاریخ را برای اجرا به ما پیشنهاد داده بود، الان به ما اطلاع دادند که این تاریخ پر شده و نمایش دیگری قرار است به صحنه برود.

وی ادامه داد: از این رو فعلاً گروه نمایش «کوآنتوم» برای اجرای این نمایش بلاتکلیف است. من در لیست اجراهای سال ۹۸ تماشاخانه ایرانشهر قرار داشتم و با وجود مشخص بودن زمان اجرا به من می‌گویند سالن در این زمان برای گروه دیگری در نظر گرفته شده و پر است. تا امروز هر نمایشی که قرار بوده در این تماشاخانه به صحنه برود و یا به دلیل کرونا اجرایش به تعویق افتاده، اجرا رفته است و حتی اجرایی را از تماشاخانه نوفل لوشاتو برای اجرا در ایرانشهر دعوت کردند. اگر تماشاخانه ایرانشهر تبدیل به سالنی خصوصی شده به صورت رسمی اعلام کنند تا ما هم بدانیم قرار است از این پس با چه روندی روبرو شویم و یا حداقل برنامه دقیقی برای اجرا به ما بدهند.

دادگر یادآور شد: کار حرفه‌ای و تاثیرگذار که اندیشه و تفکر پشتش باشد برای مدیران تئاتر ما مهم نیست. بعد از ۲۰ سال کار حرفه‌ای در تئاتر از اداره کل هنرهای نمایشی گرفته تا هر سالن تئاتری که برای اجرا مراجعه می‌کنم هنوز با من مثل یک آماتور برخورد می‌کنند. چرا بعد از یک سال تمرین نباید تکلیف اجرای نمایش ما مشخص باشد. من اصلاً نمی‌گویم چرا گروه دیگری اجرا می‌رود چون می‌دانم همه برای کارشان زحمت کشیده‌اند اما چرا حرمت افراد را نگه نمی‌دارند.

بلاتکلیفی برای «اورست»/ هنوز مانند یک آماتور با من برخورد می‌کنند

کارگردان نمایش «اودیسه» با اشاره به اینکه گروه برای اجرا در فروردین و اردیبهشت برنامه‌ریزی کرده است، عنوان کرد: گروه نمایش ۴۵۰ ساعت برای آماده سازی این نمایش زمان گذاشته است و از آذرماه روی زمان اجرایی که به ما اعلام شده بود، حساب کردیم. «مدرنیته، اورست، یا چه کسی فرمانده را کشت؟» کار سنگینی است و هزینه‌های تمرین و نگهداری دکور نمایش بسیار زیاد است و اگر این زمان برای اجرا از ما گرفته شود من دیگر چطور می‌توانم گروه را دور هم جمع کنم.

این کارگردان تئاتر در پایان با گلایه از اینکه بعد از گذشت ۴ سال هنوز نتوانسته برای سالن اصلی تئاترشهر نوبت اجرا بگیرد، عنوان کرد: متاسفانه از زمان مدیریت سعید اسدی من نتوانستم برای اجرا در تئاتر شهر نوبت بگیرم و به من می‌گویند ممکن است برای سال ۱۴۰۲ و بعد از تغییر مدیریت این مجموعه جای خالی برای من باز شود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×