برگزیدگان «فصل امید» و «خیابان تئاتر ایران» تجلیل شدند

مراسم اهدای جوایز برگزیدگان نخستین رویداد «فصل امید» و «خیابان تئاتر ایران» با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چند استان در بستر فضای مجازی برگزار شد. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، برگزیدگان «فصل امید» و «خیابان تئاتر ایران» ظهر امروز ۲۸ […]


مراسم اهدای جوایز برگزیدگان نخستین رویداد «فصل امید» و «خیابان تئاتر ایران» با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چند استان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، برگزیدگان «فصل امید» و «خیابان تئاتر ایران» ظهر امروز ۲۸ اردیبهشت ماه تجلیل شدند. در این مراسم که با حضور برگزیدگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی نخستین رویداد «فصل امید – ۱۳۹۹» و مسابقه طرح و ایده رویداد «خیابان تئاتر ایران – ۱۳۹۹» در دفتر مدیران کل استان‌ها برگزار شد، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: در تلاش هستیم بودجه سال جاری تئاتر نسبت به سال گذشته ۲ برابر شود تا بتوانیم با توان بیشتری از هنرمندان این عرصه و تولیدات نمایشی حمایت کنیم.

آشنا با اشاره به تلاش هنرمندان تئاتر در این روزهای سخت عنوان کرد: هنرمندان تئاتر از جمله هنرمندانی هستند که با وجود مشکلات متعدد به سبب شیوع ویروس کرونا، هرگز بی کار ننشسته‌اند و در این شرایط نیز آثار ارزشمندی را خلق کردند. باید قدردان این هنرمندان به خصوص هنرمندان تئاتر در استان‌ها باشیم که در این شرایط تلاش کردند تا چراغ تئاتر روشن بماند.

وی ادامه داد: در یک سال و نیم اخیر با وجود فراگیری بیماری کرونا، شاهد برگزاری جشنواره‌های متعدد حضوری، مجازی و نیمه‌حضوری در جای جای ایران بودیم و امسال این امید را داریم بتوانیم ۲ جشنواره پرمخاطب تئاتر خیابانی مریوان و جشنواره بین‌المللی کودک‌ونوجوان را با همکاری ادارات‌کل استان‌ها برگزار کنیم.

آشنا درباره تعهدات اداره‌کل هنرهای نمایشی در قبال هنرمندان تئاتر بیان کرد: تاکنون دو سوم تعهدات اداره‌کل هنرهای نمایشی درخصوص تفاهم‌نامه‌های استان‌ها پرداخت شده است و امیدواریم با پی‌گیری استان‌ها و ارسال مدارک لازم، باقی تعهدات نیز پرداخت شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سال ۱۴۰۰ بخش عمده برنامه‌های اصلی و محوری اداره‌کل در جهت حمایت از نمایشنامه‌نویسی است. با توجه به رویکرد این اداره‌کل نیاز است، مدیران استان‌ها نیز بخشی از تمرکزشان را معطوف به شناسایی و معرفی نمایشنامه‌نویسان کنند و با فراهم کردن برگزاری کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی در جهت ارتقای این شاخه از هنرهای نمایشی در سطح کشور تلاش کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم به زودی نمایشنامه‌های فاخر و ارزشمند در این حوزه منتشر شوند و زمینه روی صحنه رفتن این آثار نیز فراهم شود. البته پیش از این در نظر داریم زمینه روی صحنه رفتن نمایشنامه‌های برگزیده رویداد «قلم روشن» را در تهران فراهم کنیم.

عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، فیروز فاضلی مدیرکل ارشاد گیلان، احمدحسین فتاحی مدیرکل ارشاد لرستان، عبید رستمی مدیرکل ارشاد استان کردستان، احمدرضا احسانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، فاطمه کرم‌پور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، ابراهیم شریفی مدیرکل چهارمحال و بختیاری، عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام و مهدی ربانی‌نژاد معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه از دیگر مدیران حاضر در این برنامه بودند که ضمن سخنان کوتاهی از هنرمندان برگزیده استان خود قدردانی کردند.

در این مراسم که با حضور مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره‌های هنرهای نمایشی و با مدیریت محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد برگزیدگان در هر استان جوایز خود را از دست مدیران کل استان مربوطه و در تهران نیز ۲ برگزیده با حضور در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی جایزه خود را دریافت کردند.

در نخستین رویداد مسابقه نمایشنامه نویسی «فصل امید – ۱۳۹۹» سیدحسین فدایی حسین، بهرام جلالی پور و سهراب نیک فرجاد ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند که نتیجه داوری این هیات به شرح زیر است:

نمایشنامه «عروس برفی» به نویسندگی بهنام میرزایی از همدان

نمایشنامه «تا رنگین کمان» به نویسندگی سمیرا سلیمانی فارسانی از فارسان

نمایشنامه «پدرانی که از کتابخانه به امانت گرفتم» به نویسندگی محمد عبدی¬جمالی از تهران

نمایشنامه «پیکا» یا «من پسر شما را خوردم» به نویسندگی عقیل جماعتی از خارک

نمایشنامه «پروانه‌های نقاشی» به نویسندگی عدالت فرزانه از اردبیل

در مسابقه طرح و ایده نخستین رویداد «خیابان تئاتر ایران – ۱۳۹۹» نیز رحیم عبدالرحیم زاده، بهار لطافتیان و علی محمد رادمنش ارزیابی نهایی آثار را برعهده داشتند که نتیجه داوری این هیات به شرح زیر است:

تقدیر: (بدون اولویت)

عزیز زادسر برای نگارش طرح نمایشی «یک زخم کهنه» از مریوان

مصطفی کولیوندی برای نگارش طرح نمایشی «غولسایز» از دهلران

محمد جعفری لفوت برای نگارش طرح نمایشی «دارقالی» از آستانه اشرفیه

برگزیدگان:

رتبه اول: مهدی ملکی برای نگارش طرح نمایشی «کولبرف» از تهران

رتبه دوم: رحمان هوشیاری برای نگارش طرح نمایشی «ملی پوشان» از کرمانشاه

رتبه سوم (مشترک): پژمان شاهوردی برای نگارش طرح نمایشی «پهلوانان می میرند» از بروجرد

علی زیستی برای نگارش طرح نمایشی «رزم نقالان» از کرمانشاه