برگزیدگان جشنواره سینماحقیقت معرفی شدند

برگزیدگان ششمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

برگزیدگان ششمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

آیین اختتامیه ششمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت دقایقی پیش با حضور «سیدمحمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «جواد شمقدری» رئیس سازمان سینمایی، «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دقایقی پیش در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم برگزیدگان به شرح زیر معرفی شدند:

بخش مسابقه ملی:

* مستند آزاد

لوح تقدیر: فرهاد ورهرام (از آلپ تا دماوند)

دیپلم افتخار: حمید جعفری (ز گفتار دهقان…)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی:آرش لاهوتی (راننده و روباه)

* مستند اجتماعی

لوح تقدیر: محسن استادعلی (سکوت)

دیپلم افتخار: نوا رضوانی (ظغال)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی (گنبد مینا)

* مستند پُرتره

دیپلم افتخار: فرامرز وکیلی(جان مستر)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: بکتاش آبتین (۱۳ اکتبر ۱۹۳۷)

* مستند تاریخی

دیپلم افتخار: محمدرضا حاجی غلامی(زوران) و فرشاد اکتسابی (راز یک مجسمه)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: احسان معصوم (شهری که می شناسم)

* مستند جنگ

لوح تقدیر: حبیب احمدزاده (بهترین مجسمه دنیا)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رحیم ذبیحی (سنگ مزاری برای برادر شهیدم)

* مستند خانواده

لوح تقدیر: فرشید اخلاقی پور(خانواده چند صد نفری) و فائزه عزیزخانی (خانه سنگ ندارد)

دیپلم افتخار: سیّدحامد نوبری (بی بی تولدت مبارک)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالله عزیزی (نوروز در نئور)

* مستند دینی و آیینی

لوح تقدیر: شریف اسلامی (آخر شاهنامه)

دیپلم افتخار: ایرج حبشی (دو محراب)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مهدی زمانپور کیاسری (۳۰ سال زندگی با ۱۰۰ بند)

* مستند زیست‌‌محیطی

لوح تقدیر: فتح الله امیری (در جستجوی پلنگ ایرانی)

دیپلم افتخار و هدیه نقدی: میترا روحی منش (حیات)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مازیار مشتاق گوهری (پرواز در آب)

* مستند سیاسی

لوح تقدیر: سیّداحسان اصغرزاده (رویای آمریکایی)

دیپلم افتخار: محسن خان‌جهانی (صندلی شماره ۲۵۷)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند (مرگ در دور دست)

* مستند قوم شناسی

لوح تقدیر: امید عبداللهی (بوی بنفشــــه) و حجت طاهری (با یاری‌‌ها)

دیپلم افتخار: فریدون نجفی (کوچ زودهنگام)

بخش ویژه

* حمایت از کار (پاسداشت شعار سال)

دیپلم افتخار: میثم میرزایی (یک سطر واقعیت)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عارش کوردسالی (نفت آتش خاک)

* نگین درخشان

لوح تقدیر: شهرزاد پویا و شیرین وحیدی (زنان ماهیگیر) و بهروز فرجی (از سنیز تا سیراف)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالعزیز قاسمی (مانگـــــرو)

بهترین فیلم ها (ویژه تهیه کننده ها)

* بهترین فیلم کوتاه جشنواره

لوح تقدیر: «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» و محمدعلی هاشم زهی (تهیه کنندگان مستند کوتاه آک.آپ.آس)

دیپلم افتخار: فریدون نجفی(تهیه کننده دختر بس)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: نوا رضوانی (تهیه کننده ظغال)

* بهترین فیلم نیمه بلند جشنواره

لوح تقدیر: پژمان لشکری پور و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (تهیه کنندگان مستند نیمه بلند از نفس افتاده ها)

دیپلم افتخار: عبدالحمید ارجمند (تهیه کننده مجنونی از اسکاندیناوی)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی (تهیه کننده گنبد مینا)

* بهترین فیلم بلند جشنواره

لوح تقدیر: حمیدرضا تفته (تهیه کننده ۱۰۳۰)

دیپلم افتخار: فتح الله امیری (تهیه کننده در جستجوی پلنگ ایرانی)

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف (تهیه کننده رودخانه لیـــــــان)

بخش فنـی

* بهترین تصویربرداری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف و رشاد بالف (تصویربرداران رودخانه لیان)

* بهترین صداگذاری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: سارا نصرآبادی (صداگذار مستند ۱۰۳۰)

* بهترین تدوین

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: فرشاد اکتسابی(تدوینگر راز یک مجسمه)

* بهترین پژوهش

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند (راز یک مجسمه)

بخش بین‌الملل

– مستند کوتاه:

جایزه ویژه هیات داوران: سوگواری یومن از چین

بهترین فیلم: فشردگی و انقلاب از کوبا

– مستند نیمه بلند:

جایزه ویژه هیئت داوران: او می‌خواند از بوتان

بهترین فیلم: تونیا و فرزندانش از لهستان

– مستند بلند:

بهترین فیلم: من مزدور سفید هستم از ایران (به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)