» آرشیو مطالب » برگزیدگان جایزه جلال ستاری معرفی شدند
3981837
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

برگزیدگان جایزه جلال ستاری معرفی شدند

آذر 16, 1400 0

3981837

با پایان یافتن هشتمین سمینار بین‌المللی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی جایزه جلال ستاری به پیتر شومان، نینا مالیکوا و جمشید ملک‌پور سه نفر از پژوهشگران برتر اهدا شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حمیدرضا اردلان دبیر هشتمین سمینار بین‌المللی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در مراسم اهدای جایزه جلال ستاری که صبح امروز ۱۶ آذر برگزار شد ضمن اشاره به اینکه سه پژوهشگر براساس نظر هیات داوران بخش سمینار به منظور دریافت این جایزه انتخاب شده‌اند، گفت: از این سه نفر، دو تن خارجی و یک نفر ایرانی است. پیتر شومان، نینا مالیکوا و جمشید ملک‌پور به عنوان سه پژوهشگر برتر این دوره از جایزه جلال ستاری معرفی شدند و لوح تقدیر و تندیس جشنواره بیستم را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: پیتر شومان اصالتاً آلمانی است و در دوران جوانی و پس از جنگ جهانی دوم به دلیل درگیری‌های میان آلمان و آمریکا سوار کشتی شده و با آن سفر می‌کند. داخل کشتی مردم مهاجر نان می‌پختند و برای اینکه نان‌ها با یکدیگر ادغام نشوند هر خانواده بر روی نان خود مهری می‌زد. این موضوع در ذهن شومان باقی می‌ماند و زمانی که گروه عروسکی «نان و عروسک» را تشکیل داد، نان را توسعه داده و میان مخاطبان تقسیم می‌کند.

حمیدضا اردلان اضافه کرد: شومان در ابتدای ورود به آمریکا از وضعیت سرمایه‌داری در آن کشور پرسش می‌کند و در جنگ ویتنام عروسک بزرگی را می‌سازد و به تیر چراغ برق نیویورک آویزان می‌کند و به مردم جهان می‌گوید که در جنگ میان ویتنام و آمریکا، ده‌ها مسیحی به صلیب کشیده شدند. این روایت یکی از دلایل توقف جنگ می‌شود و از این رو شومان فعالیت ضدجنگ با تم عدالت‌جویانه را آغاز کرده و توسط یک جریان در فرانسه شناخته می‌شود. او بیش از یک دهه به سراسر اروپا سفر می‌کند و مکتب خود را که عبارت است از یک ذهن ساده و عامه فهم برای همه مردم گسترش داده و تئاترهای خود را اجرا می‌کند.

اردلان با بیان اینکه پیتر شومان شاید یکی از پیامبران تئاتر و تئاتر عروسکی جهان به شمار برود، اظهار کرد: مکتب او در جهان و ایران اشاعه دارد و او همین لحظه نمایش «پارسیان اشیل» را آماده اجرا در نیویورک دارد. شومان ۱۰ سال پیش به دانشگاه هنر در ایران دعوت شد.

اردلان در ادامه از محمدرضا اصلانی برای اهدای جایزه پیتر شومان و محمدمنصور فلامکی به نمایندگی از پیتر شومان دعوت کرد تا روی سن حاضر شوند و در ادامه یادآور شد: از آنجا که شومان بیش از ۸۵ سال سن دارد و اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت چندان مناسبی برای سفر نیست، او به ایران نیامد.

دبیر هشتمین سمینار بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از نینا مالیکوا به عنوان دومین دریافت‌کننده جایزه جلال ستاری نام برد و تصریح کرد: در روند جنگ جهانی اول بچه‌های بسیاری بی‌خانواده شده و از این رو تعدادی از هنرمندان تئاتر در مهدکودک‌ها جمع شده و با هنر نمایش، کودکان را سرپرستی می‌کردند. این موضوع بسیار موردتوجه سازمان ملل و تشکیلات جهانی قرار گرفت و از این رو یونیما تشکیل شد.

وی افزود: نطفه این جریان در کشور چک بود و نینا مالیکوا روزنامه‌نگار که در حوزه فلسفه تئاتر درس خوانده بود آخرین نسل این جریان است. او بسیار خوشنام و محبوب بود و کمک‌های مردمی بسیاری انجام داده است. مالیکوا پژوهش‌های بسیار درخشانی در حوزه تئاتر دارد.

در ادامه حمیدرضا اردلان با دعوت از قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، جایزه نینا مالیکوا را به مژگان جهان آرا به نمایندگی از او اهدا کرد تا به دست مالیکوا برساند.

در پایان مراسم نیز حمیدرضا اردلان از جمشید ملک‌پور به عنوان سومین دریافت‌کننده جایزه جلال ستاری نام برد که ملک‌پور سخنان کوتاهی درباره جلال ستاری ایراد کرد.

با پایان یافتن هشتمین سمینار بین‌المللی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، جایزه جلال ستاری به پیتر شومان، نینا مالیکوا و جمشید ملک‌پور، سه نفر از پژوهشگران برتر اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×