» آرشیو مطالب » برپایی نشست «چالش مرگ و زندگی در آثار متاخر آثول فوگارد»
2086923
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

برپایی نشست «چالش مرگ و زندگی در آثار متاخر آثول فوگارد»

خرداد 5, 1395 0

نشست تخصصی «چالش مرگ و زندگی در آثار متاخر آثول فوگارد» جمعه هفتم خرداد ماه در مدرسه تئاتر سه نقطه برگزار می شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست تخصصی «چالش مرگ و زندگی در آثار متاخر آثول فوگارد» روز جمعه هفتم خرداد از ساعت ۱۶ با حضور مهلا صالحی مترجم آثار فوگارد و عطا الله کوپال ویراستار این آثار در محل مدرسه تئاتر و تماشاخانه سه نقطه برگزار می شود.

نام فوگارد در ایران غالبا با آثار معروفش که قبل از سقوط رسمی نظام تبعیض نژادی نوشته، مطرح بوده است؛ آثاری چون «سلام، خداحافظ»، «بوسمن و لنا»، «سی‌زوئه بانسی مرده است» و یا «جاده‌ای به سوی کعبه».

در نشستی تخصصی که با عنوان «چالش مرگ و زندگی در آثار متأخر آثول فوگارد» به وسیله «پژوهشکده‌ هنرهای دراماتیکِ کارگاه نوآوران ادبیات» و با همکاری مدرسه تئاتر و تماشاخانه سه نقطه برگزار می شود، نمایشنامه‌هایی که فوگارد از سال ۲۰۰۰ به بعد نوشته است از جمله «غم‌ها و شادی‌ها» (۲۰۰۱)، «ویکتوری» (۲۰۰۷)، «بازگشت به خانه» (۲۰۰۹ – این نمایشنامه دنباله‌ای است بر نمایشنامه‌ دیگری از او به نام «آواز دهکده» نوشته‌ ۱۹۹۶)، (لوکوموتیوران»(۲۰۱۰) و «سایه‌ مرغ مگس‌خوار» (۲۰۱۴) بررسی می شود.

این آثار همگی به فارسی ترجمه شده‌اند و در نشست پژوهشی نوآوران ادبیات که روز جمعه هفتم خرداد سال جاری از ساعت ۱۶در آموزشگاه تئاتر سه نقطه برپا می شود، مهلا صالحی مترجم آثار فوگارد به همراه عطاالله کوپال ویراستار این آثار به نقد و بررسی نمایشنامه‌های اخیر فوگارد می پردازند.

آثول فوگارد نمایشنامه‌نویس آفریقای جنوبی، متولد ۱۹۳۲ سفید پوستی است که تمام عمر خویش را صرف مبارزه با تبعیض نژادی کرده و حتی پس از پایان رسمی و قانونی تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی، در آغاز دهه‌ ۱۹۹۰ نیز دست از مبارزه برای رفع بیکاری، گرسنگی، فقر و تبهکاری و ستیز با بیماری‌های مهلکی همچون ایدز برنداشته است و این مبارزه را هم‌اکنون نیز ادامه می‌دهد.

مدرسه تئاتر و تماشاخانه سه نقطه در میدان ولیعصر، بلوار کشاورز، بعد از فلسطین، خیابان کبکانیان، کوچه مرتضی زاده، پلاک ۱۲ واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×