» آرشیو مطالب » آغاز بخش عروسکی و دانشجویی جشنواره آئینی سنتی
بخش عروسکی جشنواره آئینی سنتی
آرشیو مطالب - استان ها - برگزیده - تئاتر ایران

آغاز بخش عروسکی و دانشجویی جشنواره آئینی سنتی

مهر 8, 1402 3

به گزارش تئاترآنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، نخستین روز از بخش نمایش عروسکی و دانشجویی بیست و یکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی،  اجراهای صحنه‌ای خود را با استقبال مخاطبان و هنرمندان آغاز کرد.

پیش از آغاز اجراهای بخش دانشجویی و نمایش عروسکی جشنواره بیست و یکم در بجنورد، ستاد برگزاری جشنواره برای آشنایی و اطلاع از اوضاع اسکان و حضور شرکت‌کنندگان با کارگردانان و سرپرستان گروه‌های نمایشی نشستی را برگزار کرد.

در این جلسه برنامه‌های اجرایی جشنواره برای گروه‌ها شرح داده شد. همچنین کارگردانان درباره شرایط اسکان و پذیرایی نکاتی را مطرح کردند.

نمایش «غلامکنامچه» به کارگردانی علی جاور از بافق یزد، اولین گروهی بودند که به اجرای نمایش عروسکی در شهر بجنورد پرداختند و پای مبارک و خیمه را به این استان باز کردند. این اثر نمایشی با حضور تقی صادقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی روی صحنه رفت و پس از پایان نمایش لوح تقدیری از طرف اداره کل هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره و استان خراسان شمالی به گروه داده شد.

عروسکی 1

علی جاور کارگردان نمایش «غلامکنامچه» با بیان این‌که این گونه نمایش‌ها به دلیل ارتباط‌گیری مناسب با مخاطب از جایگاه خوبی در میان تماشاگران برخوردارند، بر اجرای عموم آثار پس از جشنواره تاکید کرد و گفت: «با توجه به این‌که بخشی از جذابیت جشنواره آیینی و سنتی، به رقابتی بودن این رویداد وابسته است، امید می‌رود در دوره‌های بعد بر جذابیت این رویداد با رقابتی کردن آثار افزوده شود.»

او همچنین افزود: «تنوع و تعدد آثار با تکنیک‌های گوناگون به‌واسطه حضور هنرمندان از استان‌های مختلف در بخش‌های متعدد، نقطه قوت این رویداد به شمار می‌آید.»

این هنرمند گفت: «با وجود اینکه جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی یکی از مهم‌ترین اتفاقات تئاتری کشور است متاسفانه متولیان و برگزارکنندگان نگاه جدی به این مقوله ندارند.»

نمایش عروسکی مجلس سهراب کشی در بخش عروسکی جشنواره آئینی سنتی

«مجلس سهراب کشی» به کارگردانی امیررضا جهانی از تهران دومین اجرایی بود که در روز اول برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با استقبال بی‌نظیر و حضور بسیاری از مردم در سالن شمس بجنورد برگزار شد.

این هنرمند که برای نخستین بار با اثر نمایشی «مجلس سهراب کشی» در این رویداد حضور پیدا می کند، گفت: «با توجه به این‌که این روزها هنر جایگاه خود را تا حدودی از دست داده است، برگزاری این رویداد هم چون چراغی است که پیش روی فعالان و علاقه‌مندان به این عرصه قرار دارد و هنرمندان با حضور خود چراغ این جریان هنری را روشن نگه می‌دارند.»

جهانی از گنجاندن بخش دانشجویی به عنوان اتفاقی مهم که زمینه ساز شور و اشتیاق در میان فعالان هنر نمایش و ارتقای تئاتر دانشجویی است،یاد کرد و گفت: «حمایت ویژه از دانشجویان سبب می شود تا بتوانیم با انگیزه بیشتر در این عرصه به فعالیت خود ادامه دهیم و در آینده دنباله رو بزرگان این عرصه باشیم و نامشان را زنده نگه داریم.»

این دانشجوی بازیگری تئاتر همچنین از نقش و اثرات تمرکززدایی این رویداد در روند فعالیت هنرمندان گفت: «این حرکت، فرصتی را برای هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر نمایش در استان های مختلف فراهم می کند تا از نزدیک به تماشای آثار منتخب نشسته و از این کلاس درس برای ارتقای هنر تئاتر به خوبی بهره بگیرند.»

بخش عروسکی دانشجویی

آخرین اجرای روز اول جشنواره در بجنورد، نمایش «کارناوال» به کارگردانی «کارن ام اچاتریجن» از ارمنستان بود که با استقبال و تشویق بسیاری از طرف ایرانیان مواجه شدند. این گروه ارمنستانی یکی از داستان‌های آیینی و سنتی کشور خود را در پلاتو شمس بجنورد اجرا کرد. حضور مخاطبان و علاقه‌مندان برای تماشای این اثر نمایشی به طوری بود که بسیاری از مخاطبان روی زمین نشستند و نمایش را تماشا کردند.

بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با دبیری احمد جولایی، از یکم تا یازدهم مهر، در بخش‌های «رادیو تئاتر» و «نمایشگاه هنرهای نمایشی» به میزبانی تهران، «صحنه‌ای» (ویژه-آزاد) و «بین‌الملل» به میزبانی استان گلستان (گرگان و کردکوی)، «شبیه‌خوانی» به میزبانی استان مرکزی (تفرش)، «نمایش‌های فردی، نقالی، روایت‌های ملی و کارآواها» و «معرکه‌ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی» به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری (شهرکرد)، «عروسکی» و «دانشجویی صحنه» به میزبانی خراسان شمالی (بجنورد) و «سمینارهای پژوهشی» و «نمایشنامه‌نویسی» به میزبانی آذربایجان شرقی (تبریز) در حال برگزاری است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×