با «بنکسی بزرگ» آشنا شوید/ تأثیر شرایط اقتصادی بر انتخاب هنرمند

نمایش «بنکسی بزرگ» که این روزها در تماشاخانه شانو روی صحنه است، در فضایی طنز به شخصیت بنکسی هنرمند ناشناس و در عین حال مطرح جهان می‌پردازد. ویدا قراگوزلو کارگردان نمایش «بنکسی بزرگ» که از ۳۰ مرداد اجرای عمومی خود را در تماشاخانه شانو آغاز کرده و تا ۱۷ شهریور به اجرای خود ادامه می‌دهد، […]

نمایش «بنکسی بزرگ» که این روزها در تماشاخانه شانو روی صحنه است، در فضایی طنز به شخصیت بنکسی هنرمند ناشناس و در عین حال مطرح جهان می‌پردازد.

ویدا قراگوزلو کارگردان نمایش «بنکسی بزرگ» که از ۳۰ مرداد اجرای عمومی خود را در تماشاخانه شانو آغاز کرده و تا ۱۷ شهریور به اجرای خود ادامه می‌دهد، درباره این اثر نمایشی و موضوعی که به آن می‌پردازد، به تئاتر آنلاین گفت: این نمایش در فضایی طنز به شخصیت بنکسی می‌پردازد. ما پیش از شروع اجرا مصاحبه‌هایی با مخاطب داشتیم که ببینیم تا چه حد بنکسی را می‌شناسند و برای‌شان شخصیت جذابی است یا نه. اکثر مخاطبان بنکسی را نمی‌شناختند و در مواجهه اول وقتی درباره این شخصیت توضیحاتی را ارائه می‌دادیم برای‌شان جذاب می‌شد که نقاشی به صورت ناشناس روی دیوارهای شهر به نقاشی می‌پردازد.

وی یادآور شد: برای خودم به عنوان کارگردان نیز عجیب بودن شخصیت بنکسی و کاری که انجام می‌دهد برایم خیلی جذاب است. اظهار نظر یکی از مخاطبان نمایش برایم قابل تأمل بود مبنی بر اینکه بنکسی در چه شرایط اقتصادی قرار دارد و این کار را با توجه به شرایط اقتصادی مناسبی که دارد انجام می‌دهد یا نه شرایط اقتصادی مناسبی ندارد ولی باز هم روی دیوارهای شهری نقاشی می‌کند.

قراگوزلو ادامه داد: برای من این بحث مطرح شد که اگر برای هنرمند شرایط اقتصادی فراهم نباشد باز هم هنر را برای هنر انجام می‌دهد یا نه شرایط اقتصادی در نگاهش به هنر تأثیری نمی‌گذارد.

کارگردان نمایش «بنکسی بزرگ» درباره روند انتخاب این اثر نمایشی برای اجرا، توضیح داد: بعد از پاندمی کرونا به فکر تولید و اجرای اثری نمایشی بودم که با فرشید ذوالفقاری فرد در این باره گفتگو کردیم و وی که نویسنده نمایشنامه «بنکسی بزرگ» است، این اثر را پیشنهاد داد. بعد از اینکه نمایشنامه را خواندم برایم جذب شد و در عین حال به این نتیجه رسیدم که این نمایش به مخاطب نیز کمک می‌کند تا با بنکسی آشنا شود.

وی درباره روند تولید نمایش «بنکسی بزرگ» در شرایط اقتصادی موجود، تأکید کرد: به شخصه برایم ایده‌آل بودن تمام شرایط و اجزای نمایش برای اجرا مهم است. ما برای نمایش «بنکسی بزرگ» ۴ بار طراحی صحنه را تغییر دادیم که این امر در راستای نمایش نبود بلکه به خاطر بالا نرفتن هزینه‌ها بود. این امر برایم بسیار آزاردهنده بود.

قراگوزلو افزود: در طراحی صحنه نمایش به طرحی مینی‌مال رسیدیم که رگه‌هایی از طرح اولیه را هم داشت.

این کارگردان تئاتر درباره روند شکل‌گیری بازی‌ها و فضای نمایش نیز گفت: اصولاً در کارهایی که انجام می‌دهم سعی می‌کنم بازیگر از خود فاصله گرفته و به کاراکتر مورد نظر نزدیک شود تا به انسجام کلی اثر کمک کند. این نمایش بر اساس تخیل نویسنده و بهره‌گیری از رگه‌های شخصیت بنکسی در ژانری کمدی تولید شده اما زیرلایه‌هایی دارد که به خیلی مسائل زندگی و جامعه تعمیم داده می‌شود.

وی در پایان سخنان خود ضمن اظهار امیدواری از اینکه با توجه به استقبال مخاطب از اولین اجراهای «بنکسی بزرگ» اجرای اثر تمدید شود، تصریح کرد: دغدغه‌های زیادی به عنوان کارگردان در ذهنم دارم که دوست دارم آن‌ها را روی صحنه نشان دهم ولی گاهی آن‌قدر این دغدغه‌ها زیاد است که نمی‌توان در یک اجرا به آن‌ها پرداخت.