» آرشیو مطالب » «بازی بزرگ» زنان زندانی برای رهایی از بند/ اجرای تئاترِ بزهکارها
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«بازی بزرگ» زنان زندانی برای رهایی از بند/ اجرای تئاترِ بزهکارها

شهریور 7, 1401 0

زهره بهروزی‌نیا کارگردان نمایش «بازی بزرگ» که این روزها در سالن قشقایی تئاترشهر روی صحنه است درباره دلایل نگارش و شکل‌گیری این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه داد.

زهره بهروزی نیا نویسنده و کارگردان نمایش «بازی بزرگ» که به تازگی اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز کرده است درباره شکل‌گیری ایده این نمایش که اثری درباره زنان است به تئاتر آنلاین گفت: نمایش «بازی بزرگ» روایتی از زندگی چند زن زندانی است که برای رهایی از بند، تلاش می‌کنند. ایده شکل‌گیری نمایشنامه از جایی به ذهن من آمد که همیشه فکر می‌کردم راجع به خانم‌ها کمتر صحبت می‌شود و مسائل آن‌ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد. البته من فمنیست نیستم اما دوست داشتم مشکلات و مسائل زنان را که کمتر به آن پرداخته می‌شود، مورد توجه قرار دهم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال یکی از اپیزودهای نمایش «بازی بزرگ» درباره همسر یک فرد جانباز است. در آثار زیادی راجع به جانبازان و شهدا صحبت شده است اما درباره همسران این عزیزان که چقدر در زندگی سختی کشیده‌اند، کمتر صحبت شده است. از این رو یکی از دلایلی که موضوع نمایش را زنانه انتخاب کردم پرداختن به مسائلی بود که هرکدام از زنان ما در جامعه به دوش می‌کشند. معتقدم باید دید زنانی که به راه خلاف کشیده می‌شوند در چه شرایطی قرار داشتند و چه مشکلات و مصائبی به این افراد تحمیل شده که آنها را تبدیل به دزد و قاتل و خلافکار کرده است.

بهروزی‌نیا با اشاره به اینکه برای نگارش متن مطالعه زیادی درباره زنان زندانی و جرم‌های مختلفی که آن‌ها مرتکب می‌شوند، داشته است، عنوان کرد: می‌توانم بگویم تمام داستان‌هایی که در نمایش روایت می‌شود مصداق‌های اجتماعی دارند و تخیلی نیستند.

این کارگردان و مدرس تئاتر درباره شیوه اجرایی نمایش توضیح داد: «بازی بزرگ» یک روایت واحد دارد که این روایت شاخه شاخه می‌شود و وارد زندگی هرکدام از شخصیت‌های نمایش در قالب اپیزود می‌شویم. در اجرا وحدت مکان و زمان وجود ندارد به همین دلیل نمایش از فضای رئالیستی فاصله دارد و بین فضای رئالیستی و سوررئالیستی متغیر است.

«بازی بزرگ» زنان زندانی برای رهایی از بند/ اجرای تئاترِ بزهکارها

بهروزی نیا در پایان صحبت‌هایش درباره طراحی صحنه نمایش بیان کرد: طراحی صحنه نمایش برعهده امیر مشهدی عباس است که در دکور نیز فضای سوررئالیستی به مخاطب القا می‌شود و براساس همفکری که داشتیم ابزارهای صحنه را تحلیلی انتخاب کردیم نه براساس شکل نمایش یا آن چیزی که در نمایشنامه وجود دارد به این مفهوم که تلاش کردیم معنا و مفهوم موقعیت داستانی که روایت می‌شود در طراحی دکور نمود پیدا کند. در طراحی نور و موسیقی هم که توسط رضا خضرایی و بهزاد عبدی انجام شده به همین شیوه عمل کردیم.

نمایش «بازی بزرگ» به نویسندگی و کارگردانی زهره بهروزی نیا هر شب ساعت ۲۰:۱۵ در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

در این اثر نمایشی که روایتی از زندگی چند زن زندانی است که برای رهایی از بند، تلاش می‌کنند به ترتیب حروف الفبا آتیه جاوید، فاطیما سرلک، مریم سرمدی، مریم معینی، به‌ناز نادری و هدا ناصح به عنوان بازیگر حضور دارند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: تعدادی از زنان زندانی راهی جشنواره تئاتر زندانیان هستند. جایزه اجرای آنها در مقابل رئیس زندان، گرفتن عفو مشروط است. در بین راه اتومبیل خراب می‌شود و آنها تصمیم می‌گیرند تا رسیدن وسیله نقلیه کمکی، تئاتر خود را تمرین کنند. آنها هر کدام داستان زندگی خود را بازی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×