» آرشیو مطالب » بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی
4150442
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

بازیگران در تئاتر شهر گردهم آمدند/ به نام تئاتر به کام موسیقی

اردیبهشت 24, 1401 2

4150442

مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» با تجلیل از ۴ بازیگر پیشکسوت تئاتر و یادبود هنرمندان درگذشته در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، هفدهمین مراسم گرامیداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» عصر امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه با دبیری شهره سلطانی و ریاست ایرج راد در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در این مراسم که اولین گردهمایی هنرمندان تئاتر پس از ۲ سال سخت کرونایی به شمار می‌رفت از ۴ پیشکسوت بازیگری ایران؛ تانیا جوهری، محمد ساربان، بدرالسادات برنجانی و سلمان فارسی صالحزهی نیز قدردانی شد.

چهره‌هایی همچون علی نصیریان، اکبر زنجان پور، تانیا جوهری، محمود دولت آبادی، محمود عزیزی، اسماعیل خلج، گلاب آدینه، فرزانه کابلی، منیژه محامدی، اکبر رحمتی، رضا بابک، جلیل فرجاد، مهوش وقاری، هایده حائری، سیاوش طهمورث، هوشنگ توکلی، ناصر آقایی، اصغر همت، احمدرضا اسعدی، سعید امیرسلیمانی، بهرام ابراهیمی، مجید قناد، افشین هاشمی، ندا مقصودی، خسرو حکیم رابط، آزیتا حاجیان، نگار عابدی، سروناز نانکلی و … هنرمندان حاضر در مراسم بودند.

مراسم با یک ساعت تاخیر آغاز شد و در ابتدا رضا بابک و گلاب آدینه با در دست داشتن فانوس‌هایی روی سن حاضر شدند و به اصطلاح چراغ صحنه را روشن کردند.

اجرای مراسم را امیر غفارمنش برعهده داشت که در ابتدا از اساتید حاضر در سالن رخصت خواست و بعد روی صحنه رفت و درباره تاثیر این دو سال کرونایی در تئاتر سخن گفت و در ادامه از گروه موسیقی و حرکت آذری دعوت به اجرای برنامه کرد.

در ادامه محمود انوشه نویسنده و پژوهشگر صحبت‌هایی درباره وضعیت تئاتر کشور و هنرمندان پیشکسوتی که هرکدام همچون گوهری ناب در این عرصه درخشیده‌اند، کرد.

در بخش بعدی شهرام شکوهی به اجرای قطعاتی پرداخت که با تشویق حاضران همراه بود.

بخش بعدی مراسم به سیاه بازی محمدرضا آزادفرد و مهدی صفاری نژاد اختصاص داشت.

در ادامه ایرج راد رئیس مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و در سخنانی عنوان کرد: در همه کشورهای دنیا القاب بسیار بزرگی به هنرمندانشان اعطا می‌کنند. من درود می‌فرستم به هنرمندانی که در طول دو سال گذشته خطر کردند و در هر فرصتی چه روی صحنه وچه فضای مجازی هنرنمایی کردند و متاسفانه بسیاری از آنها را از دست دادیم.

وی ادامه داد: هنرمندان ما در فقر هستند اما فقیر نیستند. هنرمندان ما با سختی و تلاش کاری را برای روی صحنه بردن آماده می‌کنند اما آیا حمایتی می‌شوند و حداقل هزینه دکور و رفت و آمدشان را به دست می‌آورند؟ خیر. متاسفم که هنرمندان ما بسته حمایتی دریافت می‌کنند. چرا همه حمایت‌ها از هنرمندان بریده شده و مجبور به پرداخت مالیات و همه هزینه‌ها خودشان هستند. با همه این مشکلات درود بر شما که تنها به عشق تئاتر کار می‌کنید.

وی یادآور شد: در این دو سال بسیار سوگواری کردیم و در غم از دست دادن عزیزانمان نشستیم اما گفتیم که بعد از دو سال دور هم جمع شویم و روز جهانی تئاتر را گرامی بداریم. معتقدم باید فهرستی از هنرمندانی که بزرگواری کردند و در این شرایط کار کردند تهیه و از آنها قدردانی شود از این رو قصد داریم از دو نفر از هنرمندانی که در این مدت فعالیت داشتند به نمایندگی از بقیه هنرمندان قدردانی کنیم.

پس از صحبت‌های ایرج راد، بیانیه انجمن صنفی بازیگران تئاتر درباره برگزاری جشن بازیگر توسط هوشمند هنرکار به نمایندگی از هیات مدیره خوانده شد.

شهره سلطانی دبیر مراسم نیز در یادداشتی با اشاره به تاثیر روزهای کرونایی بر تئاتر و از دست دادن هنرمندان یادآور شد که همه هنرمندان با تمام مشکلات پیش رو از یک قبیله‌اند و باید برای صلح و همبستگی و خانه‌ای که بعد از آنها همچنان خواهد ماند، تلاش کنند.

بعد از صحبت سلطانی با حضور ایرج راد، علی نصیریان، محمود دولت آبادی، سیاوش طهمورث، اسماعیل خلج، اکبر زنجانپور و اصغر همت از تانیا جوهری و محمد ساربان قدردانی شد.

ساربان که سال‌ها جزو هیات مدیره خانه تئاتر بوده با گلایه از اینکه در این سال‌ها بیشتر پیام‌ها بیشتر مرثیه خوانی برای تئاتر بوده است ابراز امیدواری کرد هفدهمین جشن بازیگر به هزارمین جشن بازیگر تبدیل شود.

اکبر زنجانپور نیز در سخنانی یادآور شد: آرزویم این است که برنامه ریزی و مسئولیت تئاتر به خانه تئاتر واگذار شود تا اهمال کاری‌ها برطرف شود.

در ادامه با اضافه شدن ناصر آقایی، محمود عزیزی و گلاب آدینه از دو هنرمند شهرستانی بدرالسادات برنجانی و سلمان فارسی صالحزهی از خوزستان و سیستان و بلوچستان تجلیل شد.

علی نصیریان نیز در صحبت‌هایی بیان کرد: شرکت من در چنین مجالسی از روحیه و حوصله ام در این روزگار خارج است نه تنها برای من بلکه برای مردم هم اینگونه است پس معتقدم در این شرایط ما نباید جشن بگیریم. وقتی مردم گرفتار مشکلات خودشان هستند می‌توانستیم به جای جشن و حداقل برنامه‌های موسیقی، درباره بازیگری که امشب شبش است حرف بزنیم؛ اینکه چرا می‌گویند بازیگری کار بسیار سختی است چون بازیگر مولف است، آفریننده است و خلاق. بازیگر زاینده است و به دنیا می‌آورد، بازیگر خالق زیبایی است و این کار کمی نیست که خیلی جسارت می‌خواهد و اصلاً کار دشواری نیست.

وی افزود: بنابراین در این موقعیتی که مردم گرفتار هستند می‌توانستیم درباره این مسائل حرف بزنیم. من نمی‌خواهم انتقاد کنم و می دانم زحمت بسیاری کشیده شده است اما به جای رقص و موسیقی که جایش در تئاتر نیست می‌توانستیم درباره مشکلات تئاتر با هم حرف بزنیم.

راد هم توضیح داد که ما اصلاً کلامی درباره جشن صحبت نکردیم و تنها گفته‌ایم بزرگداشت روز جهانی تئاتر و «شب بازیگر» را برگزار می‌کنیم چون در این مدت به اندازه کافی غم و اندوه داشته‌ایم و بهتر است فرصتی فراهم شود برای دور هم جمع شدن و در کنار هم حرف زدن.

زنجانپور نیز با گلایه از شرایط موجود در جامعه گفت: در روزها و شب‌های گذشته همه ما داریم در شب زندگی می‌کنیم.

در ادامه از غلامرضا پودینه بازیگری که در نمایش «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» از ناحیه کمر و پا دچار آسیب شده بود، قدردانی شد.

در بخش بعدی برنامه حسین ضروری قطعاتی را برای حضار خواند که البته آماده شدن گروه برای اجرای برنامه مدتی به طول انجامید و تعداد زیادی از هنرمندان ترجیح دادند سالن را برای استراحت ترک کنند. تا آماده شدن گروه موسیقی نیز امیر غفارمنش با یادی از درگذشتگان تئاتر در ۲ سال اخیر تلاش کرد یاد این هنرمندان را زنده نگه دارد در حالی که انتظار می‌رفت حداقل برای یادبود درگذشتگان تئاتر مراسمی هرچند کوتاه تدارک دیده و نامشان در «شب بازیگر» روی صحنه برده شود اما تنها به اشاره کوتاه مجری برنامه و بردن نام این هنرمندان در بولتن مراسم اکتفا شده بود.

اجرای استندآپ کمدی توسط امیر کربلایی زاده بخش دیگری از مراسم «شب بازیگر» بود.

اجرای موسیقی و رقص کردی توسط گروهی از اجراگران در ادامه به نمایش گذاشته شد.

می‌توان مراسم شب گذشته را بیشتر از اینکه «شب بازیگر» خواند «شب موسیقی» نامید چون به جای اینکه برنامه‌هایی در ارتباط با بازیگر و هنر تئاتر را شاهد باشیم، برنامه‌های موسیقایی برای مراسم تدارک دیده شده بود.

عبدالجبار کاکایی نویسنده و شاعر در توصیف حال و روز این روزهای جامعه قطعه شعر کوتاهی را قرائت کرد و در ادامه مهدی موسوی و صابر قدیمی نیز قطعات شعری را دکلمه کردند.

قبل از شعرخوانی قدیمی، شهره سلطانی پشت میکروفن قرار گرفت و با گلایه از حاضرانی که سالن را ترک کرده بودند، گفت: اهالی تئاتر افتخارشان به نظمی است که دارند اما هنوز خیلی از برنامه‌های ما باقی مانده درحالی که بسیاری از عزیزان سالن را ترک کردند. فرصت برای عکس گرفتن همه فراهم است برای همین از دوستان تقاضا دارم به داخل سالن بازگردند.

سلطانی در بخش بعدی از آزیتا حاجیان، هایده حائری، جلیل فرجاد، محمود انوشه، ایرج راد و افسر اسدی درخواست کرد که روی صحنه حاضر شوند و با حضور این هنرمندان از افشین هاشمی و مونا فرجاد برای تولید مجموعه «تک گویی های زنانه براساس حروف الفبا» قدردانی شد.

اجرای قطعاتی از موسیقی بوشهری و بجنوردی بخش‌های پایانی مراسم بود که آماده سازی هرکدام نیز مدتی به طول می‌انجامید که همین مساله در ساعات پایانی شب از حوصله جمع خارج شده بود.

علی رغم تمام تلاشی که مشخص بود شهره سلطانی و گروهش برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم کرده بودند اما حضور ۵ گروه موسیقی و شعرخوانی شاعرانی که ارتباطی به تئاتر نداشتند برنامه را بیش از حد طولانی و خسته کننده کرده بود. اجرای برنامه‌های غیرضروری و بی ارتباط با حوزه تئاتر باعث شد مراسم تجلیل از هنرمندان با وجود حضور بسیاری از پیشکسوتان روی صحنه با بی نظمی و با سرعت هرچه تمام تر برگزار شود و حتی تیزری که برای یادبود درگذشتگان تدارک دیده شده بود پخش نشد.

در این مراسم هنرمندان قدیمی و سالخورده ای در سالن حضور داشتند اما به دلیل نامنظم بودن و بی برنامگی مراسم برخی نتوانستند تا انتها در سالن بمانند و تئاترشهر را ترک کردند.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×