ایجادردیف اعتبارملی موجب تحول جشنواره تئاتر خیابانی مریوان می شود

سنندج- مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایجاد ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان می تواند منجر به تحول اساسی این رویداد شود. به گزارش خبرنگارمهر، شهرام کرمی در حاشیه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در جمع تعدادی از خبرنگاران استان کردستان در مریوان در پاسخ به […]


سنندج- مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایجاد ردیف اعتبار ملی برای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان می تواند منجر به تحول اساسی این رویداد شود.

به گزارش خبرنگارمهر، شهرام کرمی در حاشیه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در جمع تعدادی از خبرنگاران استان کردستان در مریوان در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت ارشاد برای ارتقای تئاتر خیابانی چیست، گفت: وزارت ارشاد سیاستی که دنبال می کند پرهیز از برگزاری جشنواره های غیر موثر است لذا حمایتی از هر جشنواره ای نمی کند.

وی عنوان کرد: ولی برخی از جشنواره ها هم چون جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان موثر، مفید و مخاطب محور هستند مورد حمایت این وزارتخانه بوده وخواهند بود.

وی با اشاره به اینکه رویکرد ما حمایت از جشنواره های مردمی است، ادامه داد: چون معتقدیم جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای مردم برگزار می شود بنابراین با تمام بضاعت خود از این رویداد حمایت می کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه به سمت محدود تر کردن برگزاری جشنواره های غیرمفید خواهیم رفت، اظهارداشت: در حال حاضر ۷۳ جشنواره تئاتر در کشورما برگزار می شود که برخی از آنها ۱۰ تا ۱۵ دوره است که برگزار می شود.

کرمی اضافه کرد: جشنواره ها به دو نوع تقسیم می شود یکی موضوعی و تخصصی مثل عروسکی، آیینی سنتی و یکی هم مضمونی است و موضوع خاصی را دنبال می کند هم چون جشنواره تئاتر معلولین، هلال احمر، دفاع مقدس که هدف آنها انتقال یک مفهوم خاصی است.

جشنواره ها وقتی مفید هستند که در جریان توسعه تئاتر موثرواقع شوند

وی بیان کرد: ما در برابر این ۷۳ جشنواره تکلیف و رسالتی داریم چراکه برای آنها سرمایه گذاری شده است لذا باید هدفمند شوند.

وی یادآورشد: تعدادی از جشنواره های اصلی مثل فجر که به عنوان اصلی ترین رویداد تئاتر کشور محسوب می شود، همواره جزو برنامه ها و اولویت های نخست ما هستند و پشتیبانی از برخی دیگراز جشنواره ها هم اولویت های دوم و سوم ما قرار گرفتند.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان افزود: حمایت از جشنواره های موثر به منزله حذف یا تعطیلی دیگر جشنواره ها نیست بلکه به سمت و سویی می خواهیم جشنواره ها هدایت شوند که از بودجه عمومی استفاده نکنند و بیشتر به توان اسپانسرها تکیه کنند.

کرمی در پاسخ به سوال تئاتر آنلاین مبنی براینکه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان جزو هشت جشنواره مطرح کشور در حوزه تئاتر است و همواره یکی از خواسته های مسئولان استان تخصیص ردیف اعتبار ملی برای آن بوده و در هر دوره هم مسئولان کشوری وعده تحقق آن را دادند و تاکنون این مهم اجرایی نشده است، آیا عاقبت محقق خواهد شد یانه؟، گفت: این وعده را مجدد به مردم و هنرمندان می دهیم و قرار شده در سال ۹۸ ردیف اعتبار ملی به آن اختصاص یابد.

وی ادامه داد: حتی اگر وعده مذکور اتفاق نیافتد ما مشکلی در تامین اعتبار جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی نداریم چراکه جزو ردیف های جشنواره های اصلی ما است

وی عنوان کرد: استفاده از ردیف اعتبار ملی که در بوجه سالیانه برای این رویداد لحاظ شود می تواند منجر به تحول اساسی جشنواره شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان بیان کرد: چند سالی است که احساس می شود این جشنواره نیاز به تحول دارد و باید روزهای برگزاری آن افزایش یابد تا بتواند فراگیر شود.

کرمی اضافه کرد: این جشنواره هم باید هم چون دیگر جشنواره های کشور از جمله فیلم کودک و نوجوان اصفهان که هم اکنون به طور همزمان در ۳۳ استان کشور در حال برگزاری است، در سایر استان ها و شهرهای کشور برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه اقدام مذکور از رویکردهایی است که باید در سال های آینده دنبال شود، افزود: البته باید پتانسیل ها و ظرفیت های شهر مرزی مریوان را هم در نظر بگیریم و بی شک افزایش تعداد هنرمندان و مخاطبان تئاتر خیابانی در یان شهر مستلزم ایجاد زیرساخت های لازم در آن است.

وی تعداد مهمان های سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را ۵۳۰ نفر ذکر وعنوان کرد: هم اکنون ظرفیت تمام هتل های این شهر تکمیل شده و اگر بخواهیم این جشنواره متحول شود باید زمینه حضور هزار نفر هنرمند را فراهم کنیم تا بتوانیم شاهد جذب بالغ بر سه هزار نفر مهمان و گردشگر باشیم.

کد خبر ۴۳۹۳۳۹۰