تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

اکثر پوسترهای تئاتر شبیه آگهی شده‌ اند

1
0
2206774
Reading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutes

مهدی فاتحی یکی از ۵ گرافیستی که به سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان راه یافته معتقد است در عرصه طراحی پوستر تئاتر زنگ خطر به صدا درآمده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، هشتمین سه‌سالانه بین‌المللی پوسترهای صحنه‌ای صوفیه بلغارستان ۲۰۱۶ پذیرای ۵ طراح گرافیک ایرانی است که برای اهالی تئاتر نام های آشنایی هستند. محمد افشار، سعید رضوانی، مهدی فاتحی، مهدی مهدیان و حامد مهرآوران طراحان گرافیک راه‌یافته به این رویداد هنری، طراحی پوستر بسیاری از تئاترهایی را که به صحنه می رود در کارنامه خود دارند.

مهدی فاتحی درباره چگونگی انتخاب شدن در این سه‌سالانه به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: هر بی ینال بر اساس چیدمان هیات داوران خود و قوانینی که دارد دست به انتخاب اثر یا هنرمند می زند و برای من سخت است که بگویم چه شد برای حضور در این سه سالانه انتخاب شدم. من چند اثر را برای این سه سالانه ارسال کردم و برای حضور در این رویداد انتخاب شدم البته من و مهدی مهدیان پیشتر تجربه حضور آثارمان در این رویداد را داشته ایم ولی من خودم شخصا از نزدیک در این سه سالانه حضور نداشتم و امیدوارم امسال بتوانم در آن حاضر باشم.

وی درباره اهمیت برپایی رویدادهای تخصصی در عرصه طراحی پوستر و به صورت بین المللی نیز بیان کرد: این بی ینال ها فرصتی برای دیده شدن کار طراحان از سراسر جهان و قیاس آنها با یکدیگر است. به گمان من آن میزان که باید کارگردانان تئاتر با کار طراحان و به ویژه طراحی پوستر تئاتر آشنا نیستند برای همین شما شاهد هستید این روزها کلیشه هایی در این عرصه باب شده است.

فاتحی در توضیح بیشتر این نقد خود گفت: بخشی از پوسترهای تئاتر در این روزها تحت تاثیر پوسترهای هالیوودی است. این تاثیر در پیش پا افتاده ترین شکل هم ارائه می شود. در واقع آنچه در بسیاری مواقع به عنوان طراحی پوستر مشاهده می کنید، پوستر نیست بلکه یک آگهی است که اعلام می کند چه بازیگرانی در کدام تئاتر حضور دارند.

وی افزود: طراح خوب حتی اگر تحت تاثیر نظر کارگردان نمایش بخواهد از تصویر بازیگران در طراحی پوستر استفاده کند باید به گونه ای این کار را انجام دهد که در نهایت محصول به عنوان اثر تجسمی و به عنوان محصولی بصری ارائه شود. در حال حاضر پوسترها را پر از رنگ و تصویر می کنند و به عنوان پوستر تئاتر بیرون می دهند.

این طراح پوستر آفت بزرگ در این زمینه را در وهله نخست حضور نسل جدیدی از تکنولوژی که کار گرافیک را سهولت بخشیده دانست و بیان کرد: این روزها با تسلط بر یک نرم افزار شما می توانید یک طرحی در حد اعلامیه ارائه دهید در حالیکه کار اصلی در طراحی توجه به دیزاین و تاثیرگذاری است که توسط تسلط بر نرم افزار به دست نمی آید.

وی بخش دیگر این آفت را حضور بازیگرانی در صحنه های تئاتر دانست که کارگردانان برای فروش کارشان تاکید بر دیده شدن چهره این بازیگران در پوسترها دارند. وی معتقد است این یک دوران گذار است و بعد از مدتی این موضوع برای اهالی تئاتر درک می شود که پوستر تئاتر نباید شبیه به آگهی شود و یک رسالت فرهنگی و هنری مستقل هم دارد.

فاتحی در پاسخ به اینکه با توجه به پذیرفته شدن آثار هنرمندان ایرانی در سه سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان قصدی برای برپایی نمایشگاه انفرادی یا گروهی در این راستا ندارد نیز بیان کرد: من شخصا در دی ماه نمایشگاهی از پوسترهای تئاتر و فیلم و پوسترهای فرهنگی ام که بین سال های ۸۵ تا ۹۵ کار کرده ام در گالری ثالث به نمایش می گذارم اما درباره برپایی نمایشگاه گروهی باید بگویم این کار بسیار دشوار است. ما چند بار در این راستا تلاش هایی نیز صورت دادیم اما اکثر گالری دارها طبیعتا تمایل دارند نمایشگاهی برپا کنند که بعد اقتصادی داشته باشد برای همین مراکز دولتی یا نیمه دولتی باید از چنین نمایشگاه هایی حمایت کنند که تا این لحظه چنین حمایت هایی نبوده است. ما حتی یک بار سعی کردیم نمایش آثار ۴ طراح گرافیک ایرانی و ۴ طراح لهستانی را برپا کنیم ولی این حرکت ها هزینه بر است.

فاتحی در پایان خبر داد که این روزها مشغول طراحی پوستر فیلمی درباره سهراب شهید ثالث با عنوان «سفر طولانی سهراب» به کارگردانی امید عبدالهی و تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

او به تازگی طراحی پوستر تئاترهایی چون «آنات» به کارگردانی امیر حسین آسانی، «درها و دیوارها» به کارگردانی بهار رضی زاده، «صور اسرافیل» به کارگردانی عامر مسافر آستانه را انجام داده است.

هدف سه‌سالانه پوسترهای صحنه ای بلغارستان ارائه‌ مورد توجه‌ترین دستاوردهای هنرمندان در قالب پوسترهایی است که در حوزه‌ هنرهای اجرایی و صحنه‌ای کار شده باشند. از جمله این حوزه ها می توان به پوسترهای تأتر، اپرا، موسیقی، سیرک، نمایش عروسکی، پانتومیم، کنسرت، فستیوال، نمایش‌های مختلف، و ….اشاره کرد.

هشتمین سه‌سالانه‌ بین‌المللی پوسترهای صحنه‌ای در نوامبر ۲۰۱۶ (آبان و آذر ۹۵) در مرکز نمایشگاه بین‌المللی هنرهای مدرن هنرمندان بلغاری، در شهر صوفیه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *