«اهل هوا» قصه یک انتقام را روایت می‌کنند

نمایش «اهل هوا» به کارگردانی محمد حاتمی و بازی هنرمندانی چون بهنام شرفی و جواد یحیوی روزهای پایانی اجرای خود را در عمارت نوفل لوشاتو می‌گذراند

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «اهل هوا» نوشته مریم تاجیک و به کارگردانی محمد حاتمی روزهای آخر اجرای خود را در عمارت نوفل لوشاتو سپری می‌کند.

این اثر نمایشی تا جمعه ۲۶ اسفند ماه ساعت ۱۹:۱۵ روی صحنه خواهد بود و سه شنبه ۲۳ اسفند ماه نیز اجرای عکاسان و خبرنگاران خواهد داشت.

بهنام شرفی، سیدجواد یحیوی، هدیه محقق، لاله کریمی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

بهنام شرفی بازیگر تئاتر و تلویزیون این روزها در نقش نظام الملک (میرزا کاظم) با سریال «جیران» حسن فتحی دیده می‌شود. جواد یحیوی مجری سال‌های گذشته تلویزیون نیز این روزها بیشتر به عنوان بازیگر در تئاتر فعال است که از جمله فعالیت‌هایش می‌توان بازی در نمایش‌های «تراس»، «حماقت ایکاروس»، «پروین»، «ریش آبی»، «زمستان ۶۶» و … اشاره کرد.

«اهل هوا» قصه یک انتقام را روایت می‌کنند/ دست‌های آلوده به خون

به گفته محمد حاتمی در گفتگویی که پیش از این با تئاتر آنلاین داشت؛ «اهل هوا» درباره قتل‌های ناموسی است. یک بومی‌سازی در این نمایش انجام شده و روایت در جنوب ایران شکل گرفته و به اتفاقات بین عشیره‌ها می‌پردازد.

در توضیح این اجرای نمایشی آمده است: «سنت به ویژه در اقوام ایرانی و عشیره‌های جنوب، برخورد متعصبانه‌ای با زنان دارند. اهل هوا، با متنی از مریم تاجیک به زندگی زنی پرداخته که از مردی که عاشقش بوده، باردار شده و از ترس تعصب پدر و برادرانش با مرد دیگری ازدواج می‌کند و پسران دوقلویش را به دنیا می‌آورد و حالا داستان انتقام است. پرداخت به مسئله ستم و تبعیض فرهنگ مردسالارنه به زنان و دختران، محور قابل اعتنای نمایش «اهل هوا» است. موسیقی محلی و بومی جنوبی، طراحی صحنه، لباس و گریم، منطبق با فضای جنوب ایران است. متن با طنز ظریفی همراه است که زهر تلخی و تراژدی روایت را می‌گیرد. اجرا به شیوه بازگویی روایت توسط بازیگران، حرکات فرم و تکنیک سایه است.»

«اهل هوا» قصه یک انتقام را روایت می‌کنند/ دست‌های آلوده به خون

هامون با دست‌هایی که به خون دخترش و پدرش یوسف رنگین شده با نوک پیکانی تیز سراغ مادرش حلما می‌رود. حلمایی که پس از سی سال دوری چشم به راه رسیدن یوسفش است تا سرانجام همراه او به گوشه‌ای برود و کلبه عشقش را بنا کند.

«اهل هوا» قصه یک انتقام را روایت می‌کنند/ دست‌های آلوده به خون

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از تهیه‌کننده: مازیار رضاخانی، گروه کارگردانی: نیلوفر رازمند و کوروش شرفی، طراح پوستر: کیانوش غریب‌پور، طراح لباس: هلیا شکری، طراح نور: محمد حاتمی، ساخت دکور: آرش شرفی، روابط عمومی: ندا کاوندی، عکاس: رضا جاویدی و یاسمین یوسفی‌راد، ساخت تیزر و اقلام تبلیغاتی: بهروز داوری، مشاور گویش یا لهجه: کاوه آذرآیین و موسیقی: قطعاتی از موسیقی بوشهر.

منبع