» آرشیو مطالب » امضای تفاهم نامه‌ای برای پاسداشت نام و یاد شهید حاج قاسم سلیمانی
3536901
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

امضای تفاهم نامه‌ای برای پاسداشت نام و یاد شهید حاج قاسم سلیمانی

شهریور 5, 1399 0

3536901
تفاهم‌نامه همکاری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با هدف برگزاری جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» و پاسداشت نام و یاد شهید حاج قاسم سلیمانی منعقد شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در جلسه‌ای که صبح دیروز ۴ شهریور در محل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با حضور سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، محمدرضا علیزاده مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، وحید محمدی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، مازیار رشیدصالحی مدیر مالی انجمن هنرهای نمایشی استان کرمان، امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو، محمد محمدی مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری به‌منظور برگزاری دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» منعقد و امضا شد و طرفین بر لزوم همکاری‌های فی‌مابین برای برپایی هرچه بهتر این رویداد فرهنگی تاکید کردند.

بسیج حداکثری امکانات استان کرمان در بزرگداشت مقام شامخ شهید سلیمانی

علیزاده مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این دیدار گفت: پس از شهادت سردار سلیمانی، کارگروه‌های منظم و ستادی برای پاسداشت نام و یاد این سردار رشید اسلام در استان تشکیل شد و تمامی نهادها و ارگان‌های استانی اعم از امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان کرمان، فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان، استاندار کرمان و بنیاد شهید در کنار سایر مراکز استانی پای کار آمدند و بدین منظور کمیته‌های مختلفی از جمله کمیته فرهنگی و هنری تشکیل شد.

وی ادامه داد: رونمایی برخط (آنلاین) از پوستر جشنواره توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال فراخوان به سراسر کشور و همچنین تعامل و تشکیل جلسات متعدد با هنرمندان تئاتر استانی از جمله اقداماتی بود که با کار رسانه‌ای خوب و مطلوب، انعکاس ویژه‌ای داشت.

علیزاده همچنین از آمادگی استان کرمان برای حضور حداکثری در این رویداد فرهنگی خبر داد و برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد اظهار امیدواری کرد.

وجود ظرفیت بین‌المللی جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» در آینده

در ادامه این جلسه حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در سخنانی گفت: شخصیت عظیم و متعالی حاج قاسم و نوع شخصیت و کاراکتر این اسوه بی‌بدیل جبهه مقاومت به گونه‌ای است که آوازه مقاومت و پایداری ما را فرامرزی کرده و تصاویر این شهید والامقام در سطح بین‌الملل و حتی در ایالات متحده آمریکا در اهتزاز است. این جشنواره می‌تواند بستری باشد تا نام و یاد این شهید عزیز در عرصه بین‌الملل و جهانی نیز در قالب آثار ماندگار هنری، ابدی و جاوید شود.

نیلی همچنین از همکاری و تلاش‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در برگزاری نخستین دوره این جشنواره تقدیر کرد و افزود: این جشنواره ملی می‌تواند با هدف تمرکززدایی از تهران و محافل جنبی، باعث ایجاد جریان و بستری مناسب برای هنر متعهد انقلاب باشد.

در پایان این دیدار سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح عنوان کرد: کار برای حاج قاسم سلیمانی مایه برکت و افتخاری است برای مجموعه روایت فتح که بتوانیم از این سفره سرشار از نور و معنویت بهره‌ای ببریم.

هیچ ابزاری برای ماندگاری یاد و نام شهدا ارزشمندتر و کارآمدتر از هنر نیست

وی افزود: در تمامی سخنان مقام معظم رهبری پس از شهادت سردار سلیمانی علاقه وافر ایشان به این شهید بزرگوار موج می‌زند و این علاقه رهبر انقلاب به فرمانده خستگی‌ناپذیر جبهه‌های مقاومت برای ما حاوی این پیام است که کارهای بزرگ از اندیشه‌های بزرگِ آدم‌های بزرگ نشات میگیرد، نه با امکانات مادی و دنیوی.

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح در ادامه یادآور شد: موضوع مهم دیگری که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند این بود که برای شخصیت‌های متعالی و برجسته‌ای همچون شهید سلیمانی باید کاری در شان این شهدا صورت گیرد و گاهی شاهدیم که آثار هنری هرچند با نیت خالصانه اما با عمق هنری اندک برای این مفاخر تولید می‌شود که باید به جد از این کار پرهیز و اجتناب شود.

نادری در خاتمه حضور و ورود انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را در این حوزه، مرتفع‌کننده این نقیصه دانست و گفت: خوشبختانه ورود انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در آثار هنری نمایشی با مضامین ارزشی و صیانت هنری این انجمن از این جریان فراگیر در سطح کشور، اطمینان خاطری را برای تئاتر کشور ایجاد می‌کند که سرمایه‌ای بسیار گرانبها و ارزشمند است. باید به یاد داشته باشیم که هیچ ابزاری برای ماندگاری یاد و نام شهدا ارزشمندتر و کارآمدتر از هنر نیست و باید در این راه با تولیدات قوی، اثربخش و فاخر با اقتدار گام برداریم.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، از یکم تا ششم دی‌ماه سال جاری و به میزبانی استان کرمان برگزار خواهد شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×