» آرشیو مطالب » افزایش استقبال از همایش تئاتر اربعین/ «تئاتر مسجد» برگزار می‌شود
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

افزایش استقبال از همایش تئاتر اربعین/ «تئاتر مسجد» برگزار می‌شود

آبان 5, 1398 1


رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ضمن تشریح دستاوردهای برگزاری همایش تئاتر اربعین اعلام کرد که جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» هفته پایانی آبان در شهر قزوین برگزار می‌شود.

کوروش زارعی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی درباره بازخورد مردمی اجراهای همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین، به تئاتر آنلاین گفت: امسال نسبت به سال گذشته با برنامه‌ریزی منظم‌تر و بهتری همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین را برگزار کردیم. حدود ۵۶ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که انصافا همه کارها خوب بود ولی به دلیل شرایط مالی و حمایتی محدودی که داشتیم، ۲۵ اثر از ۱۶ استان را انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: در قالب این همایش، ۵ اثر در مرزهای خسروی، مهران و شلمچه و ۲۰ اثر نیز در سرزمین عراق اجرا شدند. ۲۰ اثر طی ۳ روز در شهر نجف، ۳ روز هم در مسیر پیاده‌روی اربعین و در موکب‌های عراقی و در روز هفتم نیز در شهر کربلا اجرا شدند. اجراها شامل تعزیه به زبان‌های عربی، فارسی و ترکی، نقالی، پرده‌خوانی، تئاتر عروسکی و تئاتر خیابانی بودند.

زارعی تأکید کرد: همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین بعد از ۴ سال مخاطب خود را پیدا کرده است و مردم در کشور عراق ارتباط خوبی با آثار برقرار می‌کنند.

رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره وضعیت برگزاری جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» در سال جاری نیز توضیح داد: مرحله بازبینی این دوره از جشنواره انجام و ۱۵ اثر برای بخش مسابقه جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» انتخاب شد. این جشنواره هفته پایانی آبان در شهر قزوین برگزار می‌شود. این دوره از جشنواره با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: اهداف و دیدگاه ما در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اهداف و دیدگاه ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی است از این رو تصمیم گرفتیم به جای موازی کاری، جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» را با هم برگزار کنیم. ما سال گذشته نیز با هم در اجرای ۴۰ نمایش در ۴۰ مسجد در سراسر کشور تعامل خوبی داشتیم. قرار است بعد از برگزاری جشنواره مردمی تئاتر «بچه‌های مسجد» برای برگزاری رویدادی ملی با ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشته باشیم.

زارعی درباره دلایل برگزاری دومین سال پیاپی جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» در شهر قزوین، اظهار کرد: شهر قزوین دارای حسینیه‌ها و مساجدی تاریخی متعدد و در عین حال شهری مذهبی است. سال گذشته این شهر میزبانی خوبی از جشنواره داشت و حتی پیشنهاد راه‌اندازی ستاد دائمی برگزاری جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» را هم داد ولی ما می‌خواهیم که تمامی شهرهای کشور میزبان این جشنواره باشند.

وی در پایان سخنان خود درباره کیفیت آثار این دوره از جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» گفت: سال گذشته آثار بر اساس نمایشنامه‌هایی که ما ارائه دادیم بودیم تولید و اجرا شدند ولی امسال گروه‌ها نیز دست به تولید نمایشنامه زده‌اند و سطح کیفی آثار قابل قبول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×