1214افتتاح نمایشگاه عکس تئاتر و پرفورمنس مواجهه در گالری بهار خانه هنرمندان

نمایشگاه عکس و پرفورمنس “مواجهه” دوشنبه، 15 آبان ماه، در گالری بهار خانه هنرمندان افتتاح می شود.

در توضیح مختصری درباره علت برپایی این نمایشگاه آمده است:

عکاسی تئاتر هنری بینامتنی میان عکاسی، به عنوان هنر تجسمی و تئاتر، به عنوان هنر دراماتیک مطرح می شود. از آنجا که همیشه عکاسی تئاتر با نگاشتن دقایقی ناب از یک نمایش میرا آن را به لحظه ای زنده بدل کرده است، از سوی برخی نظرگاه ها ابزاری در خدمت نمایش تلقی می شود و اما این بار در نمایشگاه حاضر تلاش شده است تا هنر نمایش را باتمام توانش به خدمت بگیرد و عکس هایی را که زمانی در راستای یک نمایش به ثبت رسیده است بار دیگر با خط مشی متمایز به اجرا در آورد.

در واقع این نمایشگاه برای اولین بار به شکل اثری میان رشته ای در دو حوزه عکاسی و تئاتر  ارائه می شود. عنوان نمایشگاه فارغ از “عکس تئاتر” طراحی شده است، زیرا صاحبان آثار در صددند که هویتی جدید به عکس بدهند، بنابراین آثارشان را از هرگونه برچسب تحریف، دخل و تصرف در اصل نمایش مبرا می دانند.

این نمایشگاه با 18 اثر از آثار سارا ساسانی، سمانه غلام نژاد، محمد محبی و موسی هاشم زاده، دوشنبه، 15 آبان ماه، در گالری بهار خانه هنرمندان گشوده می شود.

همچنین نمایشگاه عکس و پرفورمنس مواجهه با حضور پیشکسوتان و  اساتید حوزه عکاسی و هنرمندان تئاتر سه شنبه، 16 آبان ماه، ساعت 17 به شکل رسمی افتتاح می شود.

نمایشگاه در دو نوبت 18 و 19 با طراحی سیدسعید هاشم زاده و رضا غیور و با بازی هشت اجراگر به نمایش در می آید.

ساساني:
براي اولين بار عكس‌هاي تئاتر تغيير كرد
عكس‌ هايي به شيوه نوين با عنوان پرفورمنس مواجهه براي اولين بار با ثبت لحظه‌هاي تئاتر به نمايش گذاشته مي‌شود.

سارا ساساني، عضو هيات مديره انجمن عكاسان تئاتر ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران؛ گفت: نمايشگاه عكس با عنوان عكس و پرفورمنس “مواجهه” از فردا 16 آبان در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

وي اظهار داشت: اين نمايشگاه كاملا متمايز با ديگر نمايشگاه‌هايي است كه تا كنون در زمينه عكس تئاتر برگزار شده است.

وي در ادامه گفت:‌ نگاه جديد و متفاوتي را در قالب عكس‌هاي تئاتر با حدود 18 قطعه عكس ارائه خواهيم كرد.

اين هنرمند عكاس در ادامه تصريح كرد: براي اولين بار است كه به عكاسي تئاتر به اين شيوه نوين نگاه شده است و اميدواريم كه اين شيوه بستري براي ايجاد و ارائه ايده‌هاي جديد در نوع عكاسي باشد.

* تلفيق هنرهاي مختلف در عكاس
ساساني خاطر نشان كرد: زمان آن رسيده كه تنها عكس را در گالري‌ها به نمايش نگذاريم و در حقيقت از نمايش عكس صرف، خودداري كنيم به عبارت ديگر مي‌بايست در كناس عكس هنرهاي ديگر چون چيدمان را نيز وارد عكاسي كنيم.
وي با تاكيد بر اينكه در اين نمايشگاه عكس‌هاي ملي- مذهبي به نمايش گذاشته مي‌شود نيز گفت: در نمايشگاه “مواجهه” در حقيقت به سوژه‌هاي ملي- مذهبي پرداخته‌ايم.

* همسويي موسيقي- ديالوگ-عكس در فضاي بصري
وي اظهار داشت: دركنار نمايش عكس‌هاي اين نمايشگاه مخاطب مي‌تواند موسيقي،ديالوگ،عكس و فضاي كاملا همسو را با عكس‌ها مشاهده كند.
وي در ادامه گفت: در اين نمايشگاه نكته بسيار مهمي راكه مي‌توان مشاهده كرد  در اين است كه اين بار تئاتر در خدمت عكس بوده و اين در حالي است كه پيش از اين عكس در خدمت صحنه تئاتر و اجراها بوده است.
وي گفت: ساختار شكني‌هايي كه در اين نمايشگاه انجام شده قطعا مي‌تواند باعث تغيير ديدگاه مخاطبين هنري به عكس شود.

* سه بخش در كنار عكس
اين هنرمند عكاس كه نمايشگاه‌ هاي متعددي در ايران و بسياري از كشورهاي جهان برگزار كرده است، گفت: نمايشگاه عكس و پرفورمنس “مواجهه” در سه بخش عكس روي ديوار، نمايش عكس بر روي تلويزيون، و نيز نمايش عكس‌ها بر روي ويدئو پروژكشن ارائه مي‌شود.
وي خاطر نشان كرد: در هر سه بخش عكس‌هاي متفاوتي به نمايش گذاشته مي‌شود.
وي گفت: تمام سعي خود را خواهيم كرد كه اين عكس‌ها با شيوه جديدي كه ارائه مي‌شود، ديده و مخاطب را جذب كند.
گفتني است؛ اين نمايشگاه 16 آبان در نگارخانه بهار خانه هنرمندان ايران گشايش مي‌يابد.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :