نمایشگاه عکس تئاتر و پرفورمنس مواجهه + مصاحبه

عکاسی تئاتر هنری بینامتنی میان عکاسی، به عنوان هنر تجسمی و تئاتر، به عنوان هنر دراماتیک مطرح می شود. از آنجا که همیشه عکاسی تئاتر با نگاشتن دقایقی ناب از یک نمایش میرا آن را به لحظه ای زنده بدل کرده است.

افتتاح نمایشگاه عکس تئاتر و پرفورمنس مواجهه در گالری بهار خانه هنرمندان

نمایشگاه عکس و پرفورمنس “مواجهه” دوشنبه، ۱۵ آبان ماه، در گالری بهار خانه هنرمندان افتتاح می شود.

در توضیح مختصری درباره علت برپایی این نمایشگاه آمده است:

عکاسی تئاتر هنری بینامتنی میان عکاسی، به عنوان هنر تجسمی و تئاتر، به عنوان هنر دراماتیک مطرح می شود. از آنجا که همیشه عکاسی تئاتر با نگاشتن دقایقی ناب از یک نمایش میرا آن را به لحظه ای زنده بدل کرده است، از سوی برخی نظرگاه ها ابزاری در خدمت نمایش تلقی می شود و اما این بار در نمایشگاه حاضر تلاش شده است تا هنر نمایش را باتمام توانش به خدمت بگیرد و عکس هایی را که زمانی در راستای یک نمایش به ثبت رسیده است بار دیگر با خط مشی متمایز به اجرا در آورد.

در واقع این نمایشگاه برای اولین بار به شکل اثری میان رشته ای در دو حوزه عکاسی و تئاتر  ارائه می شود. عنوان نمایشگاه فارغ از “عکس تئاتر” طراحی شده است، زیرا صاحبان آثار در صددند که هویتی جدید به عکس بدهند، بنابراین آثارشان را از هرگونه برچسب تحریف، دخل و تصرف در اصل نمایش مبرا می دانند.

این نمایشگاه با ۱۸ اثر از آثار سارا ساسانی، سمانه غلام نژاد، محمد محبی و موسی هاشم زاده، دوشنبه، ۱۵ آبان ماه، در گالری بهار خانه هنرمندان گشوده می شود.

همچنین نمایشگاه عکس و پرفورمنس مواجهه با حضور پیشکسوتان و  اساتید حوزه عکاسی و هنرمندان تئاتر سه شنبه، ۱۶ آبان ماه، ساعت ۱۷ به شکل رسمی افتتاح می شود.

نمایشگاه در دو نوبت ۱۸ و ۱۹ با طراحی سیدسعید هاشم زاده و رضا غیور و با بازی هشت اجراگر به نمایش در می آید.

ساسانی:
برای اولین بار عکس‌های تئاتر تغییر کرد
عکس‌ هایی به شیوه نوین با عنوان پرفورمنس مواجهه برای اولین بار با ثبت لحظه‌های تئاتر به نمایش گذاشته می‌شود.

سارا ساسانی، عضو هیات مدیره انجمن عکاسان تئاتر ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران؛ گفت: نمایشگاه عکس با عنوان عکس و پرفورمنس “مواجهه” از فردا ۱۶ آبان در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: این نمایشگاه کاملا متمایز با دیگر نمایشگاه‌هایی است که تا کنون در زمینه عکس تئاتر برگزار شده است.

وی در ادامه گفت:‌ نگاه جدید و متفاوتی را در قالب عکس‌های تئاتر با حدود ۱۸ قطعه عکس ارائه خواهیم کرد.

این هنرمند عکاس در ادامه تصریح کرد: برای اولین بار است که به عکاسی تئاتر به این شیوه نوین نگاه شده است و امیدواریم که این شیوه بستری برای ایجاد و ارائه ایده‌های جدید در نوع عکاسی باشد.

* تلفیق هنرهای مختلف در عکاس
ساسانی خاطر نشان کرد: زمان آن رسیده که تنها عکس را در گالری‌ها به نمایش نگذاریم و در حقیقت از نمایش عکس صرف، خودداری کنیم به عبارت دیگر می‌بایست در کناس عکس هنرهای دیگر چون چیدمان را نیز وارد عکاسی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه در این نمایشگاه عکس‌های ملی- مذهبی به نمایش گذاشته می‌شود نیز گفت: در نمایشگاه “مواجهه” در حقیقت به سوژه‌های ملی- مذهبی پرداخته‌ایم.

* همسویی موسیقی- دیالوگ-عکس در فضای بصری
وی اظهار داشت: درکنار نمایش عکس‌های این نمایشگاه مخاطب می‌تواند موسیقی،دیالوگ،عکس و فضای کاملا همسو را با عکس‌ها مشاهده کند.
وی در ادامه گفت: در این نمایشگاه نکته بسیار مهمی راکه می‌توان مشاهده کرد  در این است که این بار تئاتر در خدمت عکس بوده و این در حالی است که پیش از این عکس در خدمت صحنه تئاتر و اجراها بوده است.
وی گفت: ساختار شکنی‌هایی که در این نمایشگاه انجام شده قطعا می‌تواند باعث تغییر دیدگاه مخاطبین هنری به عکس شود.

* سه بخش در کنار عکس
این هنرمند عکاس که نمایشگاه‌ های متعددی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان برگزار کرده است، گفت: نمایشگاه عکس و پرفورمنس “مواجهه” در سه بخش عکس روی دیوار، نمایش عکس بر روی تلویزیون، و نیز نمایش عکس‌ها بر روی ویدئو پروژکشن ارائه می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در هر سه بخش عکس‌های متفاوتی به نمایش گذاشته می‌شود.
وی گفت: تمام سعی خود را خواهیم کرد که این عکس‌ها با شیوه جدیدی که ارائه می‌شود، دیده و مخاطب را جذب کند.
گفتنی است؛ این نمایشگاه ۱۶ آبان در نگارخانه بهار خانه هنرمندان ایران گشایش می‌یابد.