تئاتر آنلاین

اخبار تئاتر، عکس تئاتر، فیلم تئاتر و اخبار سینما جهان

استقبال از نمایش «سایه ها و باد» در صربستان

1
0
نمایش سایه ها و باد
Reading Time: 2 minutesReading Time: 2 minutes

بلگراد – تئاتر آنلاین – نمایش «سایه ها و باد» به کارگردانی ‘فریدون ولایی’ در شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر اسلاویا در بلگراد مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «سایه ها و باد» از گروه تئاتری ‘باریش’ مراغه شامگاه یکشنبه شب با حضور «حسین ملا عبداللهی» سفیر و کارکنان سفارت و دیگر نهادهای ایرانی، رئیس تئاتر اسلاویا و بیش از ۲۰۰ علاقمند صرب به هنر ایرانی در سالن تئاتر اسلاویا در بلگراد در جشنواره بین المللی تئاتر صربستان به اجرا در آمد.

«باتریچ ژارکویچ» رئیس تئاتر اسلاویا بلگراد بیش از اجرای این نمایش طی سخنانی با تشکر از کشورمان به خاطر اعزام این گروه نمایشی به صربستان، گفت: در شانزده سال گذشته که این جشنواره برگزار می شود این برای چهارمین بار است که گروهی تئاتری از ایران نیز در آن شرکت می کند.
وی افزود:هرساله معمولاً بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ گروه تئاتری تقاضای شرکت در این جشنواره را می کنند ولی معمولاً فقط ۸ گروه تئاتری انتخاب و برای اجرای نمایش دعوت می شوند. از ایران نیز سه گروه تئاتری تقاضای شرکت در این جشنواره را کرده بودند که اثر ‘سایه ها و باد’ از گروه باریش انتخاب شد.
وی افزود: دلیل آن سبک نوی این تئاتر برای تماشاگران منطقه بالکان است. سبکی که ترکیبی است از نور و سایه و بازی روی صحنه بدون دیالوگ.
وی همچنین ضمن تشکر از حضور سفیر و رایزنی فرهنگی کشورمان گفت: اگر رایزنی های فرهنگی دیگر کشورها نیز به اندازه رایزنی فرهنگی ایران فعال بودند مطمئناً صربستان با همه فرهنگ های ملل به خوبی آشنا می شد، مثل آشنایی که مردم ما با فرهنگ و هنر ایرانی پیدا کرده اند.
وی ادامه داد: رایزنی فرهنگی ایران در سال گذشته با ترجمه و انتشار گزیده ای از دیوان اشعار حافظ ، صرب ها را به یکی از بزرگترین شاعران ایران آشناکرد.
«حسین ملاعبداللهی» سفیر ایران در صربستان نیز در این مراسم ضمن اهدای دسته گل به این گروه ایرانی طی سخنان کوتاهی از اعضای گروه باریش و همچنین مدیر تئاتر اسلاویا که امکان نمایش این اثر هنری ایرانی را فراهم آورد، تشکر کرد و گفت: در این تئاتر ما به شکلی زیبا شاهد نمایش مضمون تمایلات نیک و بد بودیم که در سرشت همه انسان هاست.
وی افزود: این نمایش تئاتری در واقع چهارمین حضور هنری جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در دو ماه اخیر است. در بهمن ماه ایران همزمان دو جشنواره موسیقی و فیلم برگزار کرد و در ماه جاری نیز چند فیلم از ایران در جشنواره بین المللی فیلم ‘فست بلگراد’ شرکت داشتند و اینک نیز مردم بالکان تماشگر تئاتری هنری و زیبا از ایران هستند.
نمایش ‘سایه‌ها و باد’ روایتگر فردی‌ است که در شوخی با سایه‌اش دچار گرفتاری‌های غیرقابل جبران می‌شود.
یادآور می شود که جشنواره بین المللی تئاتر اسلاویا از ۱۹ اسفند ۹۵ در بلگراد پایتخت صربستان آغاز شد و هم اکنون درحال برگزار است.
در جشنواره امسال نمایش هایی از کشورهای روسیه، بلا روس، ایران، صربستان، بلغارستان، استونی و قزاقستان شرکت دارند. از ایران گروه تئاتری باریش مراغه با نمایش ‘سایه و باد’ به کارگردانی فریدون ولایی در این جشنواره شرکت دارد و دیپلم افتخار را در این جشنواره دریافت کرد.
‘محمد هادی افتخارزاده مراغه ای’، ‘مریم برومند مطلق’، ‘سعید برومندمطلق’، ‘رضا محمدی’، ‘فرید احدی’، ‘آیتا ولایی’، ‘سعید علمی پاشا بیگی’ بازیگران این نمایش هستند و ‘میلاد احد زاده’ آهنگساز، ‘رامین خاکی’ طراح نور نیز از جمله افراد این گروه هستند.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *