» آرشیو مطالب » از برگزاری تئاتر فجر تا شایعه سوختن تئاتر شهر در شعله های آتش
2394850
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

از برگزاری تئاتر فجر تا شایعه سوختن تئاتر شهر در شعله های آتش

فروردین 4, 1396 0

تئاتر ایران در زمستان ۹۵ شاهد برگزاری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و همچنین اخباری مبنی بر آتش سوزی در تئاتر شهر و وجود نام ۲ مقام وزارت ارشاد دولت دهم در لیست تحریم ها، بود.

به گزارش تئاتر آنلاین، آخرین فصل سال ۹۵ نیز مانند فصول گذشته این سال برای تئاتر ایران همراه با اخبار و اتفاقات مختلفی بود. یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این فصل رخ داد همچون سال های گذشته برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر و البته اخبار و رویدادهای دیگری هم برای تئاتر ایران وجود داشت که مهمترین آن ها را با هم مرور می کنیم.

۱ دی ماه:

– مراسم دومین دوره اهدای مدال خورشیدی برگزار شد و در بخش طراحی صحنه تئاتر، علی رفیعی برای نمایش «خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزاتقی خان فراهانی» این مدال را دریافت کرد.

۳ دی ماه:

– جلسه هیات علمی سمینار «تئاتر و ظرفیت های بخش غیردولتی» با تاکید بر نیاز تئاتر به استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی برگزار شد.

– مدیرکل هنرهای نمایشی و هیات همراه از آخرین مراحل تجهیز و آماده سازی پردیس تئاتر تهران بازدید کرد.

۴ دی ماه:

– شهرام کرمی مدیر پردیس تئاتر تهران اعلام کرد که این مجموعه تئاتری از ۱۰ دی ماه میزبان گروه های تئاتری متقاضی برای تمرین آثار نمایشی می شود و این مجموعه میزبان جشنواره تئاتر فجر نیز می شود.

– مجموعه تئاتر شهر میزبان اولین ویژه برنامه هفته فرهنگی ویتنام در ایران با اجرای چند برنامه مختلف فرهنگی هنری شد.

۵ دی ماه:

– نمایش «ایوانف» به کارگردانی امیررضا کوهستانی به عنوان یکی از ۱۰ اجرای برتر سال ٢٠١٦ کشور پرتغال انتخاب شد.

– برگزاری سومین کارگاه آموزشی جشنواره تئاتر فجر که قرار بود با حضور مدرسی از یونان برگزار شود، به تعویق افتاد.

۶ دی ماه:

– طبق اعلام دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، یزد، مازندران، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی به عنوان میزبانان جشنواره فجر استانی معرفی شدند.

– ابراهیم حقیقی، امراله فرهادی و علیرضا مصطفی زاده ابراهیمی، داوری بخش هویت بصری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را عهده دار شدند.

– تعدادی از نمایندگان مجلس با مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره تئاتر فجر و رضا کیانیان هنرمند تئاتر، سینما و تلویزیون دیدار و گفتگو کردند.

۷ دی ماه:

– همایش پژوهشی «شهر، شهروندی و تئاتر» سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور چهره‌هایی همچون قطب‌الدین صادقی، رضا کیانیان، سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر افتتاح شد.

دنیا فنی زاده عروسک گردان و از هنرمندان پیشکسوت تئاتر عروسکی دار فانی را وداع گفت

۸ دی ماه:

– دنیا فنی زاده عروسک گردان و از هنرمندان پیشکسوت تئاتر عروسکی دار فانی را وداع گفت.

– مسابقه «بازینامه نویسی» جشنواره نمایش های آیینی سنتی، فهرست کاندیداهای خود را اعلام کرد.

– مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی در همایش «شهر، شهروندی و تئاتر» تاکید کرد تالارهای زیادی در سطح شهرها داریم اما جای تاسف است که نمی‌توان در تئاتر از آنها بهره برد در حالی که جوانان ما احتیاج به فضاهای تئاتری دارند.

– نشست شناخت جنبه های دراماتیک شاهنامه فردوسی در نمایش عروسکی به همت انجمن علمی نمایش عروسکی دانشکده سینما تئاتر با حضور بهروز غریب پور در دانشگاه هنر برگزار شد.

۱۰ دی ماه:

– ۴۰ اثر نمایشی به‌عنوان آثار برگزیده در بخش مرور سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

– سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در آئین افتتاحیه نخستین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان گفت: اجرای مستمر تئاتر به خصوص در استانها می تواند آینده و تداوم حیات این هنر را تامین کند.

– مهدی شفیعی مدیرکل انجمن هنرهای نمایشی در افتتاحیه نخستین جشنواره تئاتر فجر استانی خوزستان گفت: سیاست واگذاری برخی اماکن هنری به بخش خصوص اشتباه است زیرا بخش خصوصی به هیچ وجه دغدغه فرهنگ و هنر ندارد.

۱۱ دی ماه:

– آیین نکوداشت حسین عاطفی به پاس نیم قرن فعالیت هنری و ۲ دهه تلاش برای اعتلای تئاتر شهرستان های استان تهران در تالار محراب برگزار شد.

– مهرداد رایانی مخصوص مدیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد ۱۲ کشور با ۲۰ اثر در این دوره از جشنواره حضور دارند.

– نشست نخستین «بازار بهاره تئاتر ایران» با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیر امور بین الملل این اداره کل برگزار شد که طی آن بحث های مختلفی درباره این طرح شکل گرفت.

۱۲ دی ماه:

– مجمع عمومی هیأت مدیره انجمن تعزیه ایرانیان برگزار شد.

– سالن البرز پردیس سینمایی کورش از میزبانی بخش «به علاوه تئاتر فجر» سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، حذف شد.

– دبیرخانه جایزه محمود استادمحمد اسامی نامزدهای دریافت نشان استادمحمد در بخش برترین نمایشنامه‌ اقتباسی سال ۹۴ را اعلام کرد.

۱۳ دی ماه:

– در جلسه ای با حضور سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مطرح شد که هنرمندان نابینا و ناشنوا یک گردهمایی و اجرای برنامه در جشنواره داشته باشند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مهدی گمار را به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب کرد

۱۴ دی ماه:

– پردیس تئاتر تهران با انتشار فراخوان از هنرمندان و گروه‌های فعال در شهر تهران برای اجرای عمومی آثار نمایشی و یا فعالیت تخصصی و عملی در حوزۀ تئاتر دعوت کرد.

– مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مهدی گمار را به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب کرد.

– آثار بخش هویت بصری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

– مهرداد رایانی مخصوص مدیر بخش بین الملل سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد که نمایندگان ۲۲ کشور در این بخش جشنواره حضور پیدا می کنند.

– چیستا یثربی، جمشید خانیان و نصرالله قادری به عنوان هیأت انتخاب بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج معرفی شدند.

۱۵ دی ماه:

– میثم جهانگیری معاون تولید انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از حمایت این انجمن از برخی آثار حاضر در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر برای اجرای عمومی خبر داد.

– پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با سخنانی از سعید اسدی، قباد شیوا و قدردانی از برگزیدگان بخش «هویت بصری»، رونمایی شد.

– دبیرخانه جایزه محمود استادمحمد اسامی نامزدهای دریافت نشان محمود استادمحمد در بخش برترین نمایشنامه‌ تالیفی سال ۹۴ را اعلام کرد.

۱۶ دی ماه:

– دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری فراخوان دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را منتشر کرد.

۱۸ دی ماه:

– مراسم پایانی دومین دوره‌ نشان محمود استادمحمد در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با حضور اهالی تئاتر، سینما و ادبیات برگزار شد.

۱۹ دی ماه:

– مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی درباره وضعیت انتخاب دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان اعلام کرد که تا پایان سال ۹۵ دبیر این دوره انتخاب و معرفی می شود.

– نمایش های صحنه ای و خیابانی بخش مهمان سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

– با اعلام ۳ روز عزای عمومی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، تمامی فعالیت های هنری از سوی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت ۳ روز تعطیل اعلام شد.

۲۱ دی ماه:

– رحمت امینی رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد اکثر آثار جشنواره تئاتر فجر از طریق فیلمِ اجراها بازبینی شده اند و این شورا در طول جشنواره در حد مشورت به گروه‌ها عمل می‌کند.

– ۱۹ نمایش برای رقابت در بخش محیطی سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر انتخاب شدند.

– علاوه بر بخش «مسابقه بین‌الملل» و «مسابقه جوانان»، «مسابقه مرور تئاتر ایران» نیز به سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر افزود شد.

۲۲ دی ماه:

– کارگاه تخصصی «میراث ادبی و فرهنگی والگوهای نوین ارایه آثار نمایشی» با حضور اکتور ساتسولی در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

– جمعی از فعالان تئاتر کمدی تهران طی نامه ای از حمایت، توجه و برنامه‌ریزی اداره کل هنرهای نمایشی در قبال فعالیت های این بخش از هنرمندان تئاتر، قدردانی کردند.

– ۲۶ اثر نمایشی شرکت کننده در بخش مسابقه جوانان سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

۲۴ دی ماه:

– ۲۵ اثر نمایشی به بخش مسابقه مرور تئاتر ایران سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافتند.

– ۳۰ نمایش به بخش مسابقه بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کردند.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه اختتامیه دوسالانه نگارگری اظهار کرد که پیگیر بحث عمرانی تئاتر شهر هستیم

۲۵ دی ماه:

– مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از توجه ویژه برای توسعه و ارتقای زیرساخت های فرهنگ و هنر در استان خبر داد.

– فراخوان بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره با دعوت از همه هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر نمایش منتشر شد.

– ۵۷ نمایش برای حضور در بخش «به علاوه تئاتر» سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شدند.

– امین عظیمی از سوی دبیر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر به عنوان مسئول کارگروه نقد آثار این جشنواره منصوب شد.

– علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه اختتامیه دوسالانه نگارگری اظهار کرد که پیگیر بحث عمرانی تئاتر شهر هستیم.

۲۶ دی ماه:

– نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور سعید اسدی دبیر جشنواره در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد که مصوبه غیر عادلانه آمریکا در خصوص ویزا ندادن به افرادی که به ایران سفر می کنند باعث شد تا برخی گروه ها را نتوانیم به جشنواره دعوت کنیم– دبیر جشنواره ملی مقاومت فتح خرمشهر، برنامه بیستمین جشنواره ملی مقاومت فتح خرمشهر را تشریح کرد.

– سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد که مصوبه غیر عادلانه آمریکا در خصوص ویزا ندادن به افرادی که به ایران سفر می کنند باعث شد تا برخی گروه ها را نتوانیم به جشنواره دعوت کنیم.

– پیمان شریعتی معاون اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد که یوجینو باربا کارگردان سرشناس تئاتر جهان، نیمه دوم بهمن ماه سال ۹۵ به ایران سفر می کند.

– سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

– رکن الدین خسروی کارگردان و مدرس پیشکسوت تئاتر ایران در سن ۸۷ سالگی در شهر لندن چشم از جهان فروبست.

۲۸ دی ماه:

– فروش اینترنتی بلیت های سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر آغاز شد.

– مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد که گسترش دامنه تولید تئاترهای حرفه‌ای و فعال‌کردن سالن‌های نمایشی در سراسر کشور در دستور کار کانون قرار گرفته است.

– فراخوان بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران بعد از چند ماه تأخیر، منتشر شد.

– نشست شورای سیاستگذاری تئاتر بسیج کشور با حضور سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار و طی آن اضافه شدن بخش تئاتر مساجد به جشنواره تصویب شد.

۲۹ دی ماه:

– دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی با برگزاری آئین اختتامیه در تبریز به کار خود پایان داد.

– سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد که ساز و کارهای داوری مردمی در این رویداد هنری طراحی نشده است.

– رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز از اختصاص ردیف بودجه ویژه برای هنرهای نمایشی این شهر خبر داد.

– اداره کل هنرهای نمایشی برای ثبت نام هنرمندان، منتقدان و پژوهشگران تئاتر در ۴ کارگاه آموزشی به سرپرستی «یوجینو باربا» فراخوان داد.

۳۰ دی ماه:

– محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت ضمن ابراز تاسف از حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو با آتش نشانان قهرمانی که در این حادثه دچار آسیب شده و جانشان به خطر افتاده ابراز همدردی کرد.

۱ بهمن ماه:

– سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با ادای دین به آتشنشانان و جانباختگان حادثه پلاسکو آغاز به کار کرد.

– سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه آغاز سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، پیامی را صادر کرد.

– نمایشگاه آثار برگزیده مسابقه عکس، پوستر و هویت بصری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به یاد آتش نشانان فداکار حادثه ساختمان پلاسکو افتتاح شد.

– مدیرکل هنرهای نمایشی به همراه دبیر جشنواره و همچنین تعدادی از مسئولان و هنرمندان با حضور در ایستگاه ۴۶ آتش نشانی به آتش‌نشانان حادثه پلاسکو ادای احترام کردند.

۲ بهمن ماه:

– سند چشم انداز تئاتر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تدوین شد.

– رییس مجموعه تئاتر شهر درباره وضعیت نورپردازی این مجموعه اظهار کرد که فاز اول این پروژه انجام شده و به دلیل احترام به آتش نشان های حادثه پلاسکو با یک روز تأخیر رونمایی می شود.

– هنرمندان تئاتر کمدی در یک ایستگاه آتش نشانی به یاد آتش‌نشانان شمع روشن کردند.

۳ بهمن ماه:

– کتاب سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد.

۵ بهمن ماه:

– کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد که برای نخستین بار ۴ پژوهشگر ایرانی در کنگره‌ جهانی اسیتژ که از اردیبهشت ماه ۹۶ در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار می شود، شرکت می‌کنند.

– مدیر امور نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیر پردیس تئاتر تهران، از افتتاح این مرکز در آستانه دهه فجر خبر داد و گفت: این مرکز با ۱۰ سالن جان تازه‌ای به تئاتر می‌بخشد.

۶ بهمن ماه:

– کاندیداهای بخش عکس سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

– نامزدهای دو بخش هویت بصری و پوستر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین روز سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور در مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد که بودجه تئاتر سال آینده ۱۰ میلیارد تومان افزایش می یابد

۷ بهمن ماه:

– سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفتمین روز سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور در مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد که بودجه تئاتر سال آینده ۱۰ میلیارد تومان افزایش می یابد.

۸ بهمن ماه:

– مراسم تشییع پیکر رکن الدین خسروی کارگردان مطرح و باسابقه تئاتر ایران با حضور چهره های هنری در تالار وحدت برگزار شد.

– مراسم معرفی برگزیدگان مسابقه عکس، پوستر، نمایشنامه نویسی و پژوهش سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد.

۹ بهمن ماه:

– کاظم افرندنیا بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در سن ۷۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

۱۰ بهمن ماه:

– دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج، آثار راه یافته به دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج در ۲ بخش صحنه ای و خیابانی را اعلام شد.

۱۱ بهمن ماه:

– از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سامان خلیلیان دبیر «نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی» شد.

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر سی و پنجم اظهار کرد که وزارت ارشاد قصد دارد تصدی گری در تئاتر را به صنوف تئاتری واگذار کند

۱۲ بهمن ماه:

– کاندیداهای ۳ بخش رقابتی «مسابقه جوانان»، «مسابقه مرور» و «مسابقه محیطی، تعاملی، آلترناتیو و دیگر گونه های تئاتر بیرونی» جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر معرفی شدند.

– مراسم تشییع کاظم افرند نیا بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر در خانه سینما برگزار شد.

– کاندیداهای بخش «مسابقه بین الملل» سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

– مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور وزیر ارشاد در تالار وحدت برگزار و طی آن برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره معرفی شدند. در این مراسم از علی رفیعی کارگردان مطرح و با سابقه تئاتر ایران تجلیل به عمل آمد.

– سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر سی و پنجم اظهار کرد که وزارت ارشاد قصد دارد تصدی گری در تئاتر را به صنوف تئاتری واگذار کند.

۱۳ بهمن ماه:

– وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اتمام جلسه هیأت وزیران در بین خبرنگاران از افزایش دو برابری بودجه تئاتر در سال ۹۶ خبر داد و گفت: تئاتر در آستانه تحول و مورد اقبال جوانان قرار گرفته است.

۱۶ بهمن ماه:

– بزرگداشت زنده یاد جعفر والی در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

۱۷ بهمن ماه:

– طبق توافق دبیرخانه جشنواره «فرهنگ» وزارت بهداشت و مدیریت پردیس تئاتر تهران، این مجموعه تئاتری به عنوان میزبان برگزاری این جشنواره در فروردین ماه ۹۶ معرفی شد.

– مسترکلاس یوجینو باربا با حضور جمع کثیری از هنرمندان، دانشجویان و هنرجویان تئاتر در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

۱۸ بهمن ماه:

– مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی اظهار کرد که دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تا اواخر فروردین ماه سال ۹۶ معرفی می شود.

پردیس تئاتر تهران با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران به صورت رسمی افتتاح شد

۱۹ بهمن ماه:

– پردیس تئاتر تهران با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران به صورت رسمی افتتاح شد.

– شهردار تهران با حضور در مراسم افتتاحیه پردیس تئاتر تهران، تأکید کرد که هیچگاه به تئاتر و هنر نگاه ابزاری نداشته است.

۲۰ بهمن ماه:

– – یوجینو باربا کارگردان و پژوهشگر صاحب نام تئاتر جهان پس از تماشای مجلس شبیه خوانی «حربن ریاحی» این گونه نمایشی را تجربه ای منحصر به فرد و فراموش نشدنی توصیف کرد.

۲۴ بهمن ماه:

– اعضای هیات انتخاب متون، طرح و ایده های نمایشی «نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی» معرفی شدند.

۲۶ بهمن ماه:

– اسامی داوران بخش صحنه ای دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج اعلام شد.

– دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی، معاونان هنری و اجرایی این دوره جشنواره را منصوب کرد.

۲۷ بهمن ماه:

– محمودرضا رحیمی، سیامک احصایی، همایون ارشادی، محمد مساوات و مرتضی اسماعیل کاشی به عنوان اعضای هیات داوران بخش تئاتر جشنواره «هیلاج» معرفی شدند.

– مهلت ارائه آثار هنرمندان برای اجرای عمومی نمایش ها در پردیس تئاتر تهران به دلیل استقبال مخاطبان تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری تمدید شد.

– مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران پس از تماشای نمایش «شلتر» در تالار قشقایی تئاتر شهر از تلاش استانداری تهران برای کاهش آسیب ها و افراد آسیب دیده اجتماعی طی ماه های گذشته سخن گفت.

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از تالار وحدت از تبدیل فاصله بین تالار وحدت و تئاتر شهر به پیاده راه هنر و فرهنگ خبر داد

۲۹ بهمن ماه:

– احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از تالار وحدت از تبدیل فاصله بین تالار وحدت و تئاتر شهر به پیاده راه هنر و فرهنگ خبر داد.

۳۰ بهمن ماه:

– اسامی تئاترهای راه‌یافته به سومین جشنواره فیلم و تئاتر «هیلاج» اعلام شد.

– رییس تماشاخانه سنگلج در نشست رسانه ای تشریح روند نوسازی تماشاخانه سنگلج، درباره طرح توسعه این مجموعه اعلام کرد کمپین طرح توسعه سنگلج را راه می اندازند.

۴ اسفندماه:

– رحمت امینی رییس شورای ارزشیابی و نظارت تأکید کرد که طبق نظارتی که شورا بر تئاتر کمدی تهران (آزاد) دارد هیچ فردی از طریق لابی مجوز اجرا نمی گیرد.

۶ اسفندماه:

– دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اعلام کرد که این جشنواره از ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۶ و در ۱۰ بخش تخصصی برگزار می شود.

۷ اسفندماه:

– فراخوان دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر (خیابانی – کاربردی – محیطی) مریوان در ۷ بخش منتشر شد.

۸ اسفندماه:

– فراخوان انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس جهت تولیدات نمایشی سال ۹۶ منتشر شد.

۹ اسفندماه:

– سخنگوی سازمان آتش نشانی با حضور در تالار اصلی مجموعه تئاترشهر ضمن تماشای نمایش «ترن» از راه اندازی کمپین «به احترام آتش نشانان؛ نه به چهارشنبه سوری خطرناک» خبر داد.

۱۰ اسفندماه:

– طی حکمی از سوی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر مریوان، سیدآوات حسامی را به عنوان دبیر اجرایی دوازدهمین دوره این جشنواره انتخاب کرد.

آتش سوزی مختصری که در زیرزمین ساختمان تئاتر شهر رخ داده بود، اطفا شد. این در حالی است که در فضای مجازی اخباری مبنی آتش گرفتن مجموعه تئاتر شهر منتشر شده بود

۱۱ اسفندماه:

– آتش سوزی مختصری که در زیرزمین ساختمان تئاتر شهر رخ داده بود، اطفا شد. این در حالی است که در فضای مجازی اخباری مبنی آتش گرفتن مجموعه تئاتر شهر منتشر شده بود که رئیس مجموعه این اخبار را تکذیب کرد و توضیح داد که در هنگام جوشکاری در کارگاه دکور مجموعه، یک گونی آتش گرفت که خاموش شد و حراست مجموعه برای رعایت ایمنی با آتشنشانی تماس گرفته بود.

۱۵ اسفندماه:

– سمینار بین المللی «تئاتر و ظرفیت های بخش غیر دولتی» با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر آغاز به کار کرد.

۱۶ اسفندماه:

– محمدحسین ایمانی خوشخو رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد که کارگروهی برای بازنگری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه تئاتر و پیوست الحاقیه هایی به این مصوبه تشکیل خواهد شد.

۱۷ اسفندماه:

– آثار نخستین دوره نمایش‌های خیابانی با موضوع آسیب های اجتماعی برای اجرا در محیط دانشگاهی انتخاب شدند.

۱۸ اسفندماه:

– مدیران بخش های مختلف بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی معرفی شدند.

– آثار راه یافته به دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر بچه های مسجد مشخص شدند و قرار است آثار راه یافته فروردین ماه ۹۶ در مساجد اجرا شود.

– آیین بزرگداشت هنرمندان درگذشته سال ۹۵، با عنوان «چراغ خاموشی نیست» با حضور خانواده های این هنرمندان توسط خانه هنرمندان ایران در تالار ایوان شمس برگزار شد.

۲۰ اسفندماه:

– مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی تاکید کرد که قیمت بلیت تئاترها باید در همه شهرها متعارف باشد و با قیمت‌های بالا مخالف است.

– اسامی شرکت‌کنندگان و آثار پذیرفته شده در مرحله نخست بخش پژوهش بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی اعلام شد.

سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد در حالیکه معامله ای با یک کمپانی ایتالیایی برای خرید و نصب ماشینری سالن اصلی تئاتر شهر در حال نهایی شدن بود، موضوع بودن نام دو مقام وزارت ارشاد دولت دهم در لیست تحریم ها، مشکلاتی ایجاد کرد

۲۱ اسفندماه:

– سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد در حالیکه معامله ای با یک کمپانی ایتالیایی برای خرید و نصب ماشینری سالن اصلی تئاتر شهر در حال نهایی شدن بود، موضوع بودن نام دو مقام وزارت ارشاد دولت دهم در لیست تحریم ها، مشکلاتی ایجاد کرد.

۲۲ اسفندماه:

– دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در اطلاعیه ای تعداد متون رسیده به بخش صحنه ای جشنواره را ۲۲۶ اثر اعلام کرد.

– مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران و اعضای خانه عروسک ضمن بازدید از ایستگاه‌های آتشنشانی با اهدای گل و تابلو یادبود از فداکاری آتشنشان‌ها در آستانه چهارشنبه سوری قدردانی کردند.

۲۳ اسفندماه:

– نشست بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دبیر این دوره از جشنواره، در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

۲۴ اسفندماه:

– محسن امیری مسئول کارگروه تئاتر کمدی تهران تعداد پروانه های صادر شده برای اجرای نمایش های کمدی در فروردین ماه را ۳۵ مورد اعلام کرد.

– خسرو شجاع زاده بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون دار فانی را وداع گفت.

– مجموعه تئاتر شهر در آخرین شب چهارشنبه سال ۹۵ به دلیل بی توجهی مردم و مسئولان، زخمی شد.

۲۵ اسفندماه:

– مجمع عمومی و انتخابات انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر در تالار اجتماعات خانه تئاتر با حضور اعضای وابسته و پیوسته این انجمن برگزار شد.

۲۶ اسفندماه:

– مراسم تشییع خسرو شجاع زاده بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در تالار وحدت تهران برگزار شد.

– امیر آتشانی بازیگر تئاتر و تلویزیون در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری بستری شد.

۲۷ اسفندماه:

– ۷۸ اثر راه یافته به بازبینی نهایی بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران معرفی شدند.

۲۹ اسفندماه:

– پرویز بشردوست نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر چشم از جهان فروبست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×