4280179

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن توضیح درباره روند برگزاری رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» در استان‌های مرزی کشور از اجرای کارناوال «آیینه‌داران آفتاب» برای اولین بار در تهران خبر داد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قرار است اداره کل هنرهای نمایشی با همراهی امور استان‌های این اداره کل و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهار استان و منطقه آزاد اروند رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» را به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی از ۲۴ تا ۲۶ شهریور در استان‌های کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کردستان و منطقه آزاد اروند برگزار می‌کند.

رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» در مسیر راهپیمایی زائران حسینی شامل مسیرهای منتهی به مرز شلمچه، مهران، دهلران، قصر شیرین، اسلام‌آباد غرب، مرز خسروی و باشماق با حضور گروه‌های نمایشی میزبان عزاداران حسینی خواهد بود. اداره کل هنرهای نمایشی برای عزاداران حسینی که موفق به شرکت در راهپیمایی اربعین نشده‌اند نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته است.

در این راستا مدیرکل هنرهای نمایشی درباره جزییات برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی برای برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین حسینی گفت: اداره کل هنرهای نمایشی، وظیفه خودش می‌دانست تا در کنار همه عزاداران و عزیزانی که در پیاده‌روی اربعین، شرکت می‌کنند و همچنین جاماندگان این مراسم برای سوگواری امام حسین (ع)، برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی افزود: به همین منظور با طراحی رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» برای برگزاری اجراهای آیینی و عاشورایی در مرزهای کشور از یک ماه پیش شورای سیاست‌گذاری با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های ایلام کرمانشاه، خوزستان، کردستان و منطقه آزاد اروند تشکیل شد تا بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق و روشن، گروه‌های نمایشی را به مناطق مرزی اعزام کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به مناطق اجرای برنامه های نمایشی گفت: گروه‌های نمایشی با برنامه‌ریزی مشخص در دهلران، مهران، کرمانشاه، مرز خسروی، اسلام‌آباد غرب، خوزستان، مرز چزابه، سوسنگرد، هویزه، مدخل‌های ورودی تردد زوار در شهر اندیمشک، منطقه آزاد اروند، مرز شلمچه، خرمشهر و آبادان، کردستان، مریوان، مرز باشماق، سلیمانیه و کرکوک عراق اجرا خواهند داشت.

این مدرس تئاتر ادامه داد: هنرمندان نمایش‌های خیابانی و اجراهای پرفورمنس شامل سیلورمن و گلدمن با موضوعات اربعین در مرزهای ذکرشده میزبان عزاداران اربعین حسینی هستند و خوشبختانه تاکنون اجراها مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

وی درباره تاریخ آغاز اجراهای گروه ها در رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» گفت: گروه‌های شرکت‌کننده در رویداد «اربعین؛ فراتر از کلام» در طول سه روز با احتساب روزی ۲ برنامه از ۲۴ تا ۲۶ شهریور ۶ اجرا خواهد داشت. هر استان در هر روز با احتساب ۳ گروه نمایشی و هر گروه ۶ اجرا در مجموع با ۱۸ اجرا میزبان عزاداران حسینی خواهد بود. اجراگران ۵ استان حاضر در رویداد «اربعین، فراتر از کلام»، ۱۵ گروه نمایشی هستند و بیش از ۹۰ گروه به اجرای نمایش پرفورمنس با مضامین اربعین می‌پردازند.

مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: ۳۰ نفر گلدمن هر روز با سه اجرا در این رویداد حضور دارند که در مجموع روزی ۹۰ اجرا از ۵ استان ذکرشده در حال برگزاری است. بر طبق این برنامه درمجموع سه روز، استان‌ها ۲۷۰ اجرا خواهند داشت.

نظری با اشاره به برنامه های اداره کل هنرهای نمایشی برای جاماندگان اربعین حسینی در تهران گفت: برای جاماندگان اربعین حسینی در استان تهران، برنامه‌ای با عنوان «آیینه‌داران آفتاب» در نظر گرفته شده است. این برنامه روز شنبه ۲۶ شهریور از میدان امام حسین (ع) تا حرم عبدالعظیم حسنی (ع) به‌صورت کارناوال متشکل از ۱۵۰ هنرمند از سراسر ایران با اجرای برنامه‌های جذاب نمایشی خواهد بود.

وی اظهار کرد: رویداد هنری «آیینه‌داران آفتاب» شامل چهار موکب تشکیل‌شده از موکب هنرهای آیینی با حضور هنرمندان و پیشکسوتان عرصه هنرهای نمایشی است که به نقالی، پرده‌خوانی، مقتل‌خوانی و روایت‌گری خواهند پرداخت. موکب تعزیه که با اجرای مجلس شهادت حضرت عباس(ع)، مجلس شهادت امام حسین(ع)، مجلس شهادت قاسم ابن حسن (ع) و مجلس شهادت حر بن ریاحی (ع) میزبان شرکت‌کنندگان خواهد بود. موکب هنرهای نمایشی، دیگر موکبی است که به اجرای نمایش «اشک و مشک»، بازسازی کاروان اسرای دشت کربلا، اجرای پرفورمنس و نمایش خیابانی می‌پردازد. موکب آیین‌های عاشورایی شامل، آیین عزاداری «گیل و دیلم»، «شروه‌خوانی» و «سنج و دمام» که از گروه‌های بوشهر هستند.

مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه «آیینه‌داران آفتاب» در قالب کارناوال‌های حرکتی برای اولین بار در پیاده‌روی اربعین حسینی اتفاق می‌افتد و جایگاه خاصی در حوزه هنرهای دینی دارد، گفت: اجراهای کارناوال‌های نمایشی چهار موکب ذکر شده، از میدان امام حسین(ع) آغاز خواهد شد.
کارناوال‌ها از میدان شوش و خیابان فدائیان اسلام عبور می‌کنند و در نهایت پس از هفت ساعت اجرا به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، نقطه پایانی برنامه می‌رسند.

وی درباره اجرای هنرمندان حاضر در «آیینه‌داران آفتاب» توضیح داد: هنرمندان سراسر کشور در این برنامه به اجرای آیین‌های کمتر دیده‌شده در تهران می‌پردازند. هدف ما ارائه آیین‌های استان‌ها و شهرهای مختلف کشور برای یک مشارکت مردمی و عمومی است. امیدواریم که زائران پیاده‌روی اربعین در مسیر حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، شاهد این کار باشند.

نظری در پایان گفت: «آیینه‌داران آفتاب» به همت اداره کل هنرهای نمایشی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخورداری از حمایت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ستاد اربعین تهران و هنرمندان عرصه نمایشی برای اجرا در روز شنبه بیست و ششم شهریور برابر با اربعین حسینی شکل گرفته است. شایسته است که از زحمات تمام عزیزان، هنرمندان و کسانی که در عرصه هنرهای آیینی کشور زحمت می‌کشند، قدردانی کنم. از حمایت‌های محمدمهدی اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهرداد باقری رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، امیرحسین شفیعی مدیر اجرایی «آیینه‌داران آفتاب» و مهدی یوسفی‌کیا روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی نیز سپاسگزارم.

لینک کوتاه :
اشتراک گذاری :