» آرشیو مطالب » اجرای «وازریک مرده است» به بعد از بهبود شرایط موکول شد
3640908
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

اجرای «وازریک مرده است» به بعد از بهبود شرایط موکول شد

دی 7, 1399 0

3640908
نمایش «وازریک مرده است» به کارگردانی صحرا رمضانیان بعد از به تعادل رسیدن شرایط پاندمی کرونا آماده اجرا می‌شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، صحرا رمضانیان نویسنده و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «وازریک مرده است» که قرار بود پس از بازبینی در تئاتر شهر روی صحنه برود، گفت: قرار بود این نمایش فروردین ۱۳۹۹ در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود که به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌ها، اجرا متوقف شد و از همان ابتدا با تعامل گروهی به این نتیجه رسیدیم که دست نگه داریم و اجرا را به زمانی مناسب تر موکول کنیم. با هماهنگی و همراهی همکاران عزیزمان در تئاتر شهر، قرار شد نمایش را مهر ماه روی صحنه ببریم که در گفتگو با گروه باز هم منصرف شدیم.

وی ادامه داد: درست است که بخشی از این تصمیم، به ناچار به میزان حضور مخاطب در سالن مربوط بود اما مهم ترین دغدغه ما، ضرورت تئاتر (به شکل سابق اش) در شرایط فعلی و مسئولیت اجتماعی بود که حس می کردیم. تعطیلی سالن های تئاتر در این یک سال همه گروه ها را مستاصل و گیج کرده اما نباید نگران نابودی تئاتر بود. تئاتر همیشه خودش را و انسان را در هر وضعیتی بازیابی و احیا کرده است. شاید باید نگاه مان را به آن تغییر دهیم.

کارگردان نمایش «علائم حیاتی در کره مریخ» درباره رویکرد جدید به تئاتر در این شرایط عنوان کرد: امروز تئاتر نیاز به فرم‌های جدید دارد. به بدن‌های جدید چون اجرا از بین نرفته بلکه صحنه عوض شده است. شاید تئاتر باید از سالن‌ها بیرون بیاید. شاید باید در فرم‌های دیجیتال و آن‌لاین، تامل بیشتری کرد. البته که عاری از حضور است و نفس گروه اجرایی را به تماشاگر گره نمی‌زند اما شرایط چنان خودش را تحمیل کرده که چاره‌ دیگری جز گذر از جهان دیروز و پا گذاشتن به جهان نو، باقی نمانده است. انگار تئاتر، همچون این ویروس دارد همه را به بازنگری مجبور می‌کند. آیا امروز باید بدن‌ها که در هر لحظه از زندگی روزمره به چالش کشیده می‌شوند، به همان شکل سابق روی صحنه بیایند؟

وی در پایان گفت: برخورد یادمان ساز، نوستالژیک و موزه‌ای با تئاتر مهم ترین عامل نابودی آن است. چیزی که نفس تئاتر همیشه از آن گریزان بوده است. ما به انتظار اجرای این نمایش در روزهایی بهتر خواهیم ماند.

نمایش «وازریک مرده است» قرار است پس از بازبینی شورای نظارت با حضور بازیگرانی همچون ایمان اصفهانی، بهادر اورعی، نازنین تفضلی و کیمیا نهرین اجرا شود.

صحرا رمضانیان پیش‌تر نمایشنامه‌های «شب آقای بوگارت»، «کلاغ»، «مرگ کسب و کار من است»، «استخوان‌ها صدا کُند تاخ تاخ»، «ملکه‌ موریانه‌ها» را به رشته‌ تحریر درآورده است و همچنین نمایش‌های «خواب دیدم بیدار شدم»، «آوازهای عقیم زیر آفتاب»، «خرمگس»، «علائم حیاتی در کره مریخ»، «دن کیشوت» را به عنوان نویسنده و کارگردان در کارنامه‌ کاری خود دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×