اجرای همزمان ۲ نمایش از سیامک صفری/ شرمنده مخاطبانمان شدیم

سیامک صفری با اشاره به اجرای همزمان ۲ نمایش در تماشاخانه سپند از اقدام شهرداری در قرار دادن نیوجرسی جلوی تماشاخانه انتقاد و عنوان کرد این اتفاق باعث شرمندگی گروه‌ها از مخاطبانشان شده است. سیامک صفری بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره اجرای همزمان ۲ اثر نمایشی در تماشاخانه سپند گفت: […]

سیامک صفری با اشاره به اجرای همزمان ۲ نمایش در تماشاخانه سپند از اقدام شهرداری در قرار دادن نیوجرسی جلوی تماشاخانه انتقاد و عنوان کرد این اتفاق باعث شرمندگی گروه‌ها از مخاطبانشان شده است.

سیامک صفری بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با تئاتر آنلاین درباره اجرای همزمان ۲ اثر نمایشی در تماشاخانه سپند گفت: از ۱۴ اردیبهشت ماه ۲ نمایش «سودولوس» و «توپ شناور» را به ترتیب در ساعت‌های ۱۹ و ۲۱ در سالن شماره یک تماشاخانه سپند روی صحنه برده‌ام. نمایش «سودولوس» اثری مستقل است که با حضور بازیگران جوان تئاتر روی صحنه می‌رود. نمایشنامه براساس اثری از کمدی نویس رومی تیتوس ماکیوس پلوتوس نوشته شده که قدمت سه هزار و پانصد ساله دارد و تا به حال هم در ایران اجرا نشده است. البته نمایشنامه پولوتوس متفاوت از چیزی است که در حال حاضر روی صحنه می‌رود و من متن را برای اجرا بازنویسی کرده‌ام.

وی ادامه داد: این نمایش ساختاری کمدی دارد و در بازنویسی متن فضایی شکل گرفته که مناسب همه اقشار جامعه باشد و از شوخی‌های نامناسب در اجرا پرهیز شده است.

این بازیگر و کارگردان تئاتر درباره نمایش دیگری که روی صحنه دارد نیز توضیح داد: «توپ شناور» براساس ۲ نمایشنامه «بالابر غذا» هارولد پینتر با ترجمه رضا دادویی و «داستان باغ وحش» ادوارد آلبی نوشته شده است که نمایشنامه «داستان باغ وحش» را من و مجتبی بیات ترجمه کرده‌ایم. در واقع نمایش «توپ شناور» ماحصل ۲ متن است و براساس این ۲ نمایشنامه شناخته شده، دوباره نویسی شده است. این اثر نمایشی در فضایی کاملاً مجرد و متفاوت از این ۲ نمایشنامه اتفاق می‌افتد و سه بازیگر دارد که علاوه بر خودم، مهدی رضایی و مجتبی بیات نیز در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

صفری درباره وضعیت نامناسب رفت و آمد در تماشاخانه سپند که مدتی است به دلیل برخی اختلاف‌ها با شهرداری جلو در ورودی آن نیوجرسی گذاشته شده است، توضیح داد: متاسفانه در آن منطقه جلوی خیلی از ساختمان‌ها، نیوجرسی کار گذاشته‌اند که من در جریان حساب و کتاب‌هایی که این ملک‌ها با شهرداری دارند، نیستند اما حداقل کاش در برخورد با تماشاخانه سپند که مکانی فرهنگی است، اتفاق دیگری رخ می‌داد و لااقل رعایت حال تماشاگران را می‌کردند چون الان مردم باید از بین این بلوک‌ها رد شوند تا بتوانند به تماشاخانه وارد شوند که متاسفانه باعث شرمندگی و خجالت ما از مخاطبانمان می‌شود اما دستمان به جایی بند نیست.

اجرای فیلمی که دولت ۲ نمایش از سیامک صفری/ شرمنده مخاطبانمان شدیم

وی در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: فکر می‌کنم شهرداری وظایف دیگری هم حداقل در حوزه فرهنگ و هنر به جز گرفتن مالیات برعهده دارد و می‌توانست از روش دیگری به جز این شیوه برای حل مشکلاتش استفاده کند که جای تاسف دارد.

نمایش «سودولوس» به نویسندگی و کارگردانی سیامک صفری با بازی شهرام آریا، رامین بذرافشان، نادیا بهداروند، حانیه بیات، مهسا پارساراد، رامیار جنانی، نیوشا دلشادیان هر شب ساعت ۱۹ در سالن شماره یک پردیس تئاتر سپند به صحنه می‌رود همچنین نمایش «توپ شناور» نیز به نویسندگی سیامک صفری و مجتبی بیات و طراحی و کارگردانی سیامک صفری هر شب ساعت ۲۰ اجرا می‌شود.