» آرشیو مطالب » رضا کیانیان: هنر در خراسان غریب است
رضا کیانیان
آرشیو مطالب - استان ها

رضا کیانیان: هنر در خراسان غریب است

مرداد 9, 1396 0

هنر ماندنی است زیرا هنر ذاتی و فطری بشر است، بشر فعلاً هفت هنر موسیقی، تئاتر، سینما، نقاشی، مجسمه سازی، ادبیات و رقص دارد. ممکن است در آینده با پیشرفت تکنولوژی هنرهای بیشتری اختراع شود، مثل ادبیات و سینما که اختراع بشر است!

به گزارش تئاتر آنلاین، در دولت روحانی اتفاقات خوبی افتاد، در اواخر دولت قبل در تهران شبی حدود 20 تئاتر اجرا می‌شد اما حال در تهران شبی بیش از ١٠٠ تا ١٥٠ تئاتر اجرا می‌شود

حضور رضا کیانیان در پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های آبادانی مشهد سنآباد که با موضوع «جایگاه فرهنگ و هنر در خراسان دیروز و امروز» برگزار شد، فرصتی بود تا رضا کیانیان بتواند در آن دغدغه‌های ملی و استانی خود را با همشهریانش در میان بگذارد. اظهاراتی که با توجه به لغو کنسرت شهرام و حافظ ناظری در خراسان، بازتاب زیادی در رسانه‌ها یافته است.

وی در این نشست گفت: هنر ماندنی است زیرا هنر ذاتی و فطری بشر است، بشر فعلاً هفت هنر موسیقی، تئاتر، سینما، نقاشی، مجسمه سازی، ادبیات و رقص دارد. ممکن است در آینده با پیشرفت تکنولوژی هنرهای بیشتری اختراع شود، مثل ادبیات و سینما که اختراع بشر است! زمانی که بشر توانست کلمه را اختراع کند، شعر و ادبیات به وجود آمد و زمانی که توانست دوربین را اختراع کند، سینما پدید آمد.

کیانیان تصریح کرد:هنر همانقدر فطری ست که شیر خوردن کودک از سینه مادر. کسی به کودک آموزشی در ارتباط با هنر نداده. اما کودک به موسیقی و رقص واکنش مثبت دارد! زمانی که ما به یک کودک کاغذ و مداد می‌دهیم نقاشی می‌کشد. خمیر بدهیم مجسمه می‌سازد. کودک نمایش بازی می‌کند! حضور هنر در کودک و بشر کاملاً فطری است. بعداً که بزرگ شد اگر بخواهد نقاش بهتری شود به کلاس آموزشی می‌رود.

وی با بیان اینکه وقتی با هنر آمرانه برخورد شود به خفا خواهد رفت، خاطرنشان کرد: فرهنگ و هنر در خراسان مانند امام رضا(ع) غریب است، شنیده‌ام آمار رسمی کشور نشان می‌دهد بیشترین گروه‌های موسیقی زیرزمینی در مشهد وجود دارد! خراسان را نمی‌توان از هنر دور نگه داشت. چون از دیرباز یکی از پایگاه‌ها و زادگاه‌های هنری بوده و هست.

کیانیان افزود: در دولت روحانی اتفاقات خوبی افتاد، در اواخر دولت قبل در تهران شبی حدود 20 تئاتر اجرا می‌شد اما حال در تهران شبی بیش از ١٠٠ تا ١٥٠ تئاتر اجرا می‌شود و شبی 10 هزار تماشاگر تئاتر دارد! و بلافاصله رکورددار اجرای تئاتر مشهد است با حدود شبی هفت نمایش که نشان دهنده نیروی بالقوه و بالفعل بالای خراسان است. این بازیگر با اشاره به این مطلب که امریکا با سینما جهان را فتح کرد و امروزه اکثر دنیا بجز سینمای ایران و سینمای هندوستان مجبورند به سلیقه امریکا فیلم بسازند گفت: ما امیدواریم بازهم سینمای ایران مقاومت کند و بتواند پرچم خود را به قله‌های بالا تری ببرد.

رشد فضای ناامیدی در مشهد

در ادامه سعید سهیلی کارگردان سینما طی سخنانی اظهار کرد: سینما هنر افسارگسیخته و سرکشی است، مانند شعر و موسیقی نیست، رام شدنی نیست، به همین علت در تمامی دولت‌ها دچار مشکل شده است. وی ادامه داد: سینما مانند عقاب و شاهین است اما مسئولان دوست دارند مانند قناری و بلبل از آن استفاده کنند و برای آنها آواز بخواند اما سینما نمی‌تواند در قفس بماند، سینمای خوب شاهین و عقاب است مانند کیارستمی و فرهادی و سینمای بد مانند زاغ و کلاغ است اما حتی زاغ و کلاغ هم برای مسئولان آواز نخواهند خواند.

سهیلی ابراز کرد: چالش سینما به دلیل نگاه غلط به سینما است و این نگاه‌ها باید اصلاح شود، مشهد شهری است که دردهای بسیاری برای ریشه‌یابی دارد. این کارگردان سینما با اشاره به اینکه جوانان مشهد بسیار مأیوس هستند و از در و دیوار شهر و جوانان ناامیدی می‌بارد، عنوان کرد: اساسی‌ترین مشکل مسئولان فرهنگی هستند که یا بی‌سلیقه‌اند یا کم سلیقه یا کج سلیقه یا بدسلیقه، این افراد چگونه می‌توانند شهری خوب، زیبا و پر از نشاط بسازند، در حقیقت باید افرادی مسئول باشند که سر رشته و تجربه دارند تا بتوانند این مشکلات را اصلاح کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×