اجرای نمایشی به ۴ زبان در جشنواره تئاتر مقاومت

یعقوب صدیق جمالی – هنرمند فعال در حوزه تئاتر دفاع مقدس – معتقد است: اگر هنرمندان مطمئن باشند جریان تئاتر مقاومت دچار گسست نمی‌شود،‌ قطعا آثار بهتری در این زمینه خلق می‌کنند.

یعقوب صدیق جمالی – هنرمند فعال در حوزه تئاتر دفاع مقدس – معتقد است: اگر هنرمندان مطمئن باشند جریان تئاتر مقاومت دچار گسست نمی‌شود،‌ قطعا آثار بهتری در این زمینه خلق می‌کنند.

این کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد: جشنواره تئاتر مقاومت در مقطعی توانست خیلی خوب عمل کند چون آثار شرکت‌کننده در جشنواره اجرای عمومی در سراسر کشور داشتند و همین کمک می‌کرد بتوانند مخاطب خود را حفظ کنند و تولیدات متنوعی داشته باشند، اما متاسفانه بعد از مدتی این جریان دچار وقفه شد.

وی با اظهار تاسف از توقف جشنواره تئاتر مقاومت در سال‌های گذشته، یادآور شد: تا دوره دهم، این جشنواره روند خوبی طی شد به طوری که جشنواره تئاتر مقاومت در دهمین دوره خود کیفیتی همچون جشنواره تئاتر فجر داشت، اما نبود مدیریت درست باعث تعطیلی این جشنواره شد و لطمه خیلی زیادی به جریان تئاتر مقاومت زد.

صدیق جمالی خواستار اجرای عمومی آثار شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر مقاومت شد و توضیح داد: اگر اجرای آثار فقط به جشنواره محدود شود، نباید انتظار آثار با کیفیت را داشته باشیم چون بسیاری گروه‌ها انگیزه لازم برای اجرای محدود در جشنواه را ندارند اما اگر بدانند جریان تئاتر مقاومت دچار گسست نمی‌شود،‌ قطعا در شرایط بهتر و با آرامش بیشتری به خلق اثر هنری می‌پردازند.

او که در این دوره از جشنواره، نمایش «فتح خون» را به صورت کاری مشترک با گروهی از هنرمندان ایران و ترکیه اجرا می‌کند،‌ درباره این همکاری توضیح داد: گروه ما در چند سال گذشته سفرهایی به ترکیه داشت و در جشنواره‌های آنها حضور داشتیم همین موضوع سبب آشنایی ما با هنرمندان آن جا شد و در نهایت به اثر مشترک «فتح خون» رسیدیم.

به گفته او، این نمایش به چهار زبان فارسی‌، ترکی آذربایجان،‌ ترکی استانبولی و کردی اجرا می‌شود.

صدیق جمالی اضافه کرد: مضمون اصلی این نمایش «مقاومت» است و تلاش کرده‌ایم از شیوه‌ها و سبک‌های مختلف برای بیان این مفهوم استفاده کنیم.

این هنرمند تبریزی درباره‌ی اجرای عمومی دیگر نمایش‌اش «سال کبیسه عیسی» که روز دوم مهر ماه در جشنواره تئاتر مقاومت اجرا شد‌، توضیح داد: قرار است این نمایش بهمن ماه در تبریز به صحنه برود.

داستان این نمایش درباره کودکی ارمنی است که در روزهای آغازین جنگ ظاهرا پدر و مادرش را از دست می‌دهد و به کلیسایی سپرده می‌شود اما سال‌ها بعد معلوم می‌شود پدر این کودک زنده است.