» آرشیو مطالب » اجرای تئاتر کمدی در تهران ساماندهی می‌شود
2654820
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

اجرای تئاتر کمدی در تهران ساماندهی می‌شود

آبان 26, 1397 0

2654820
شهرامی کرمی در دیدار با رییس هیات مدیره انجمن تئاتر کمدی تهران، یادآور شد تئاتر کمدی تهران با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران ساماندهی می‌شود.

به گزارش تئاتر آنلاین، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با هیات مدیره انجمن تئاتر کمدی تهران، ضمن اظهار این که باید هر چه سریع‌تر شرایط فعالیت در تئاتر کمدی ساماندهی شود، گفت: در این زمینه با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم و از صنف تئاتر کمدی برای حل این مشکلات یاری می خواهیم.

مجید جعفری رییس هیات مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی در این دیدار، ضمن اعلام آمادگی صنف برای اصلاح شرایط نابسامان کنونی، درباره شرایط فعلی صنف یاد شده بیان کرد: در سال های اخیر، به دلیل نبود نظارت کافی و شایسته، اگرچه به ظاهر کمیت تئاتر کمدی افزایش یافت اما به لحاظ کیفی، آثار بسیار نازلی به مردم عرضه شد و متعاقب آن دلزدگی شدید مخاطبان و افت شدید استقبال اتفاق افتاد.

وی با انتقاد از عملکرد مدیران اداره کل هنرهای نمایشی، متذکر شد: به دلیل نبود همکاری اداره کل هنرهای نمایشی برای ساماندهی این نوع نمایش در تهران، متاسفانه صنف کارکرد قانونی خود را از دست داده و در واقع از حیض انتفاع ساقط شده است به نحوی که پس از دلسردی هیات مدیره از بهبود شرایط و تاثیرگذاری در روند ارزشیابی نمایش های کمدی، حتی مدتهاست دفتر این انجمن صنفی تعطیل شده است.

جعفری ادامه داد: در واقع صنفی که با بیش از هزار نفر عضو و طی دقیق مراحل قانونی و برای احقاق حقوق صنفی اعضا و نیز بهبود شرایط فعالیت در این نوع نمایش راه اندازی شده بود و به طور کاملا خودگردان و بدون هر گونه پشتوانه مالی دولتی در حال فعالیت بود، به حالت تعلیق در آمده است.

وی با انتقاد از کسانی که نسبت به هیات مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران اعتراض داشته‌اند، گفت: با وجود این که کلیه مراحل قانونی به دقت طی شده، اما چندی پیش، برای اتمام حجت، هیات مدیره با دعوت از کلیه اعضای این صنف، مجمع عمومی فوق العاده ای را برگزار کرد که پس از رای گیری کاملا قانونی در آن، اکثریت مطلق اعضا خواهان ادامه فعالیت هیات مدیره فعلی شدند اما متاسفانه با اهمال اداره کل هنرهای نمایشی در ارزشیابی های لازم، روند نزولی این نوع نمایش های به طرز تاسف باری سرعت گرفت و به شرایط نابسامان و مورد اعتراض فعلی منجر شد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از این که انجمن صنفی تئاتر کمدی تهران به حالت تعلیق در آمده است، ضمن درخواست ادامه فعالیت این انجمن، تاکید کرد: بدون تردید امور این نوع نمایش‌ها باید با همکاری و تعامل صنف مربوطه پیگیری و ساماندهی شود.

وی با اشاره به این که اداره کل هنرهای نمایشی به طور جد خود را نسبت به بهبود شرایط اجرای تئاتر کمدی موظف می داند، یادآور شد: در طی چند ماه گذشته که این تصدی را پذیرفته ام به اشراف مناسبی درباره تئاتر کمدی رسیده ام و در صدد هستم که در اولین فرصت ممکن مسئول کمیته تئاتر کمدی را منصوب کنم تا رابط بین اداره کل، انجمن صنفی و گروه‌های نمایشی باشد تا ضمن اینکه پیگیری امور پیوسته و با روند مطلوب انجام شود، بهترین روش فعالیت این نوع گروه های نمایشی را شناسایی و اجرا کنیم.

رییس هیات مدیره تئاتر کمدی تهران درباره تعامل اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن صنفی تئاتر کمدی، عنوان کرد: چندی پیش شیوه نامه مبسوطی با حضور رییس شورای نظارت و ارزشیابی و تنی چند از کارشناسان آن اداره کل و نماینده انجمن صنفی، طی ماه ها جلسه و همفکری و … طراحی شد و حتی توسط رحمت امینی رییس وقت شورای نظارت به اطلاع عموم هم رسانده شد اما به طرز عجیبی متوقف شد و بی نتیجه ماند. در واقع اداره کل هنرهای نمایشی کافیست شیوه نامه ای را که توسط کارشناسان خودش طراحی کرده، اجرایی کند که در این صورت به سرعت می توان به بهبود شرایط امیدوار شد.

محسن زهتاب، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و از دست اندرکاران تئاتر کمدی در دیدار با مدیر کل هنرهای نمایشی گفت: متاسفانه مدیران اداره کل درک نادرستی از صنف دارند و بر این گمان نادرست هستند که صنف می خواهد به گروه ها مجوز بدهد در حالی که به هیچ وجه چنین داعیه ای نداشته و نداریم و فقط خواهان این هستیم که وزارت ارشاد مطابق وظایف خود به نظارت صرف بسنده نکند و پیش از نظارت، برای ارزشیابی نیز ارزش قائل شود به خصوص که در این زمینه انجمن صنفی تئاتر کمدی در طی سال های متمادی و با حضور اکثریت قریب به اتفاق اعضای گرایش های مختلف، برای کلیه مشاغل این نوع نمایش آیین نامه های دقیق و کارشناسانه ای تدوین کرده است که می تواند در بهبود شرایط بسیار کاربردی باشد.

کرمی تاکید کرد: ما قائل به این هستیم که صنف باید صلاحیت دست اندرکاران این حوزه را ارزیابی و تائید کند در این صورت است که امکان فعالیت به علاقه مندان داده شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه باید به تدریج و پله به پله این شرایط اصلاح و ارتقا یابد، خواهان افزایش جلسات همفکری و تبادل نظر با هیات مدیره انجمن صنفی تئاتر کمدی شد.

در دیدار محسن زهتاب، حمید ساعتچی و عبدالله حسینی از اعضای هیات مدیره و دست اندرکاران تئاتر کمدی تهران نیز حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×