» آرشیو مطالب » آوا فیاض: اجرای «به طرز غریبی» به شیوه مستند داستانی
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

آوا فیاض: اجرای «به طرز غریبی» به شیوه مستند داستانی

خرداد 29, 1396 0

نمایش به طرز غریبی که قرار است در پلاتو اجرای مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود، نخستین تجربه ی کارگردانی تئاتر آوا فیاض است که به گفته ی او اجرایی مستندگونه دارد.

به گزارش تئاتر آنلاین، آوا فیاض کارگردان نمایش به طرز غریبی به شبستان گفت: ماجرای این نمایش درباره ی گروهی است که در حال تمرین یک تئاتر مستند، اطلاعات بسیاری از خودشان روی یک کارت حافظه ی دوربین ضبط کرده اند که طی اتفاقی از بین می رود. در خلال بخش داستانی، اتفاقات واقعی زندگی کاراکترهای نمایش مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: نگارش این نمایشنامه بر اساس ایده ی من از بهمن ماه و همراه با آغاز تمرینات، انجام شد. ما برای طراحی خرده داستان های نمایش از تمرین های بازیگران و حتی ویژگی های شخصیتی آن ها بهره بردیم و به نوعی نمایشنامه با توجه به ویژگی های گروه بازیگری مان نوشته شده است.

فیاض با توضیح اینکه شیوه ی اجرایی این نمایش مستند داستانی است، گفت: بخش داستانی نمایش را سعی کردیم به شیوه ی واقع گرایانه تر اجرا کنیم و بخش مستند اثر را نمایشی تر به صحنه می آوریم. من طرح اولیه ام را بر اساس دغدغه های علاقه مندان به بازیگری نوشته و در اختیار نویسندگان قرار دادم و نمایشنامه با حضور مستمر نویسندگان در مراحل تمرین شکل گرفت. بر اساس ایده های ما، خطوط اصلی نمایش مشخص بود اما اتفافات و جزییات داستان ها با همکاری بازیگران در آمد.

فیاض که نخستین کارگردانی تئاتر خود را تجربه می کند، درباره ی اجرا در مجموعه ی تئاتر شهر توضیح داد: پلاتوی اجرا در مجموعه ی تئاتر شهر، تنها تالار این مجموعه است که می تواند در اختیار کارگردان ها و گروه های بازیگری جوان قرار بگیرد. تئاتر شهر، مجموعه ی دوست داشتنی برای علاقه مندان تئاتر است و اعتبار آن دلیل علاقه مندی ما برای اجرا در این تئاتر خاطره انگیز بوده است.

عوامل نمایش به طرز غریبی عبارتند از: نویسنده: شهاب مهربان، سپهر زمانی، کارگردان: آوا فیاض، بازیگران: (به ترتیب الفبا) مهدی بوسلیک، مهدی حسینی نیا، اسما رمضانی، سارا شاهرودیان، مریم نقیبی، مشاور متن: سیاوش پاکراه، طراح صحنه و لباس: امیرحسین دوانی، طراح گرافیک: سینا افشار، مجری طرح: فواد خراباتی، دستیار کارگردان و برنامه ریز و مدیر اجرا: آرزو رونقی، عکاس: محمد صادق زرجویان، ساخت تیزر: رضا علی پناه، روابط عمومی: سبا جزایری.

این نمایش تنها پانزده اجرا در فاصله ی زمانی ۲۹ خرداد تا ۱۶ تیرماه خواهد داشت و به گفته ی آوا فیاض در هر اجرا پذیرای بیست تماشاگر می شود. مدت زمان اجرای به طرز غریبی پنجاه دقیقه و زمان اجرای این اثر ساعت ۱۸ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×