آغاز تمرین‌های «رختشور شاه» با پایان کرونای کارگردان

علی یدالهی پس از شکست بیماری کرونا از آغاز تمرین‌های نمایش «رختشور شاه» برای اجرای عمومی در تالار محراب خبر داد. به گزارش تئاتر آنلاین، علی یدالهی درباره اجرای نمایش «رختشور شاه» گفت: این روزها در حال تمرین یک نمایش سیاه بازی هستم که تجربه جدیدی در تلفیق نمایش سیاه بازی و مجلس زنانه است. […]

علی یدالهی پس از شکست بیماری کرونا از آغاز تمرین‌های نمایش «رختشور شاه» برای اجرای عمومی در تالار محراب خبر داد.

به گزارش تئاتر آنلاین، علی یدالهی درباره اجرای نمایش «رختشور شاه» گفت: این روزها در حال تمرین یک نمایش سیاه بازی هستم که تجربه جدیدی در تلفیق نمایش سیاه بازی و مجلس زنانه است.

وی ادامه داد: نمایشی به نام «رختشور شاه» نوشته بابک لطفی خواجه پاشا و بازنویسی خودم و فرهاد نقدعلی را تمرین می کنیم. این نمایش را ۲ سال قبل برای جشنواره نمایش های آیینی سنتی آماده کردیم که در جشنواره اجرا شد ولی به خاطر شیوع کرونا نتوانست اجرای عمومی داشته باشد.

کارگردان نمایش «عفریته ماچین»، «راز عروسک» و «بلبل سرگشته» تصریح کرد: طی ۲ سال گذشته، چهار بار نوبت اجرای عمومی گرفتیم ولی هر بار به دلیل موج های شیوع بیماری، کار تعطیل شد. این بار با فروکش کردن موج کرونا و باز شدن سالن های سینما و تئاتر نوبت اجرا گرفتیم و ان شاءالله آبان ماه در تالار محراب و پس از مراحل بازبینی و مجوز، اجرا خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه ۲ سال از تولید کار گذشته درباره تغییرات اجرا و طولانی شدن این تمرینات توضیح داد: تغییری در کلیت کار شکل نگرفته ولی در گروه بازیگران تغییر داریم. دوستان بازیگر به دلیل تعطیلی های پی در پی، سر پروژه های دیگری رفته اند و نمی توانند ما را همراهی کنند. حدود چهار نفر از بچه های بازیگر تعویض شدند به همین دلیل تمرین های کار طول کشید اما در کلیت کار و متن و اجرا تغییری نداریم و همان نمایش که در جشنواره بود قرار است اجرا شود.

این بازیگر و کارگردان تئاتر که تیر ماه امسال سویه شدید بیماری کرونا را تجربه کرده و در آی سی یو بستری بود درباره وضعیت جسمی خودش گفت: بیماری من خیلی شدید بود و ۸۰ درصد ریه ام درگیر شد. هنوز ریه ام ترمیم نشده است و برایم سخت است ولی وقتی فرصت اجرا پیش آمد تصمیم گرفتم که کار کنم. خوشبختانه در این نمایش بازی نمی کردم. آمد و شد و تمرین به دلیل آسیب ریه برایم سخت است اما تعهدی که به گروه، اداره کل هنرهای نمایشی، سالن و مردم داشتم باید عملی می شد. همه هنرمندان تئاتر کمدی تعهدی برای شاد کردن مردم در خود احساس می کنند که اجازه نمی دهد در شرایط دشواری که ان شاءالله گذشته است مردم را تنها بگذارند. شاد کردن مردم تعهدی است که داریم آن هم در این شرایط سخت، این تعهد برایم بیشتر اهمیت دارد.

وی در پایان بیان کرد: مردم همیشه نیاز دارند که نمایش های شاد ببینند و لحظات شادی داشته باشند. حال در شرایطی که ۲ سال این بیماری آسیب های زیادی به خانواده ها زده و فشار روحی زیادی را به همه وارد ساخته، لازم است که کارهای شاد روی صحنه برود. از سوی دیگر کارهای طنز مسائل اجتماعی و سیاسی را با زبان شوخی مطرح می کنند و همواره یک اجتماع سالم نیاز دارد که از زبان طنز برای مطرح کردن این مسائل بهره ببرد.