» آرشیو مطالب » آشتی هنرهای تجسمی و تئاتر
11173
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

آشتی هنرهای تجسمی و تئاتر

بهمن 20, 1394 0

نمایش «چمدان» به کارگردانی فرهاد آئیش با افتتاح ویدیو اینستالیشن این اثر نمایشی در سالن انتظار تالار اصلی تئاتر شهر، اجرای خود را آغاز کرد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «چمدان» به کارگردانی فرهاد آئیش دوشنبه نوزدهم بهمن ماه با افتتاح ویدیو اینستالیشن این اثر نمایشی در سالن انتظار تالار اصلی تئاتر شهر اجرای خود را آغاز کرد.

فرهاد آئیش قبل از آغاز این اثر نمایشی در جمع تماشاگران با ارائه توضیحاتی در مورد برپایی این نمایشگاه گفت: نمایشی که امشب شاهد اجرای آن خواهید بود به نوعی تمرین نهایی ما برای اجراهای عمومی است. طی هفته های گذشته تلاش کردیم با استفاده از تبلیغات فضای مجازی این مسئله را مطرح کنیم که تنها نمی خواهیم مخاطبان مان به تماشای یک اثر نمایشی صرف بنشینند، بلکه تلاش داشتیم آنها را با مفهوم و ابعاد متفات “چمدان” روبه رو کنیم.

وی با اظهار علاقمندی به اجرای یک کار مشترک با پویا آریان پور ادامه داد: آرزوی دیرینه من این بود که بتوانم روزی با پویا آریان پور که او را مانند فرزند خود می دانم یک پرفورمنس آرت اجرا کنم که هنوز امکان پذیر نشده است. این بار از او خواهش کردم تا این همکاری مشترک را در محیط یک ویدئو آرت به مخاطبان مان نشان دهیم، اتفاقی که توسط او فراتر رفت و تبدیل به یک ویدئو اینستالیشن شد. این مساله باعث شد تا با همراهی ۱۲ هنرمند جوان که همگی دانشجویان آقای آریان پور هستند نگاه های متفاوتی به موضوع «چمدان» شکل بگیرد تا تماشاگران ما پیش از ورود به سالن نمایش و تماشای دو اثر مختلف اما با یک نگاه مشترک، با پدیده متفاوت دیگری روبه رو شوند. برای اولین بار است که هنرهای تجسمی و تئاتر در یک محل با یکدیگر ملاقات می کنند.

پویا آریان پور هنرمند شناخته شده هنرهای تجسمی نیز بیان کرد: این لطف فرهاد آئیش بود که بار دیگر هنرهای تجسمی به تئاتر نزدیک شود. فضای امروز تئاتر به شکلی است که بینندگان تئاتر با هنرهای تجسمی یا آشنایی ندارند و یا از آن دور هستند، با اینکه زبان آنها به یکدیگر شبیه است و فقط فضاهای آن از هم دور به نظر می رسد. خوشبختانه اجرای این ویدئو اینستالیشن امکان مهمی بود که امیدوارم استمرار داشته باشد.

وی در رابطه با اجرای این اثر عنوان کرد: موضوع مطرح شده یک شی بود، شیئی که چگونه در تغییر مکان و زمان، معنا و کارکردش را تغییر یافته می داند. این طرحی شد برای هنرمندان جوان که بر اساس آن تصورات خودشان را نسبت به این شیئی مشترک ارائه بدهند. بنابراین مکعبی از چمدان های گوناگون شکل گرفت که سعی کردند دیتاها را از آن پاک کنند و دیتاهای خودشان را به آن بیافزایند. به همین دلیل منظرهای گوناگون هنرمندان را نسبت به “چمدان خواهید دید.

نمایش «چمدان» به کارگردانی فرهاد آئیش از سه شنبه ۲۰ بهمن ماه ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با بازی مائده طهماسبی، شقایق فراهانی، بهنام دارابی، حمیدرضا جدیدی، علیرضا زارع پرست، شبنم فرشادجو، رامین ناصرنصیر، خسرو پسیانی، نقی سیف جمالی، حمیدرضا نعیمی، بهناز نازی، مهسا طهماسبی، عرفان برزین، فرهاد آئیش، عزالدین توفیق، بای تنگ (bai teng)، کتانه افشاری نژاد، سمن طهماسبی، سیاوش اسدی به صحنه می رود.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×