آزمون و خطای تئاتر در شرایط کرونایی/ «فریاد خاموش» شنیده شد

محمدهادی عطایی از اجرای نمایش «فریاد خاموش» در بخش دانشجویی جشنواره تئاتر «مقاومت» خبر داد و عنوان کرد بحران کرونا باعث شده اهالی تئاتر در یک آزمون و خطا به سر ببرند. محمدهادی عطایی بازیگر و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌هایش اخیرش به تئاتر آنلاین گفت: به‌عنوان کارگردان و بازیگر در بخش دانشجویی هفدهمین جشنواره تئاتر […]


محمدهادی عطایی از اجرای نمایش «فریاد خاموش» در بخش دانشجویی جشنواره تئاتر «مقاومت» خبر داد و عنوان کرد بحران کرونا باعث شده اهالی تئاتر در یک آزمون و خطا به سر ببرند.

محمدهادی عطایی بازیگر و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌هایش اخیرش به تئاتر آنلاین گفت: به‌عنوان کارگردان و بازیگر در بخش دانشجویی هفدهمین جشنواره تئاتر «مقاومت» با نمایش «فریاد خاموش» حضور دارم. این اثر نمایشی نوشته محمدرضا عطایی‌فر است و محسن سالاری، پیمان محسنی، محمدهادی عطایی و سارا ذکریا نژاد به عنوان بازیگر در آن حضور دارند.

وی ادامه داد: نمایش مدتی قبل ضبط شده است و با آغاز جشنواره طبق جدول زمانبندی برای مخاطبان اجرای آفلاین خواهد داشت. امسال اولین سالی است که بخش دانشجویی به جشنواره تئاتر «مقاومت» اضافه شده است که اتفاق بسیار خوشایندی برای نسل جوان و دانشجو برای همراهی و آشنایی آنها با تئاتر مقاومت محسوب می‌شود. زمان مدیریت آقای مسافرآستانه در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس شاهد برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مختلفی بودیم و دانشجویان نیز مورد حمایت قرار می‌گرفتند که متاسفانه بعد از حضور وی این برنامه‌ها به دست فراموشی سپرده شد اما در مدیریت جدید انجمن، حمایت از نسل جوان دوباره در دستور کار قرار گرفته و دانشجویان می‌توانند با فضای تئاتر مقاومت بیشتر آشنا شوند و حضور در این جشنواره برایشان به منزله سکوی پرتابی باشد.

عطایی درباره ویژگی‌های نمایش توضیح داد: «فریاد خاموش» اثری سه اپیزودی است که در هر اپیزود یک رزمنده خاطراتش را از جنگ تحمیلی روایت می‌کند. ۲ نفر از این رزمندگان مستقیم درگیر روزهای جنگ هستند و یکی دیگر از آنها اتفاقات و خاطرات پس از جنگ را در یک محفل دوستانه مرور می‌کند. یکی از اپیزودهای نمایش فضای طنزی دارد که خودم در آن بازی می‌کنم و برای کم کردن از تلخی ۲ اپیزود دیگر این فضا را برای آن انتخاب کردم.

بازیگر نمایش «آبی مایل به صورتی» عنوان کرد: همچنین مشغول تمرین نمایشی به کارگردانی مهدی ضیائیان پور برای حضور در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر هستم. هنوز نمی‌دانیم بخش خیابانی جشنواره قرار است به چه شیوه‌ای برگزار شود اما برای بخش خیابانی برگزاری به شیوه آنلاین مناسب نیست چون در نمایش‌های خیابانی دیوار چهارم برداشته و بازیگران با تماشاگران تعامل و ارتباط دارند از این رو نمایش خیابانی بدون مخاطب از اصول خود دور می‌شود.

وی درباره حضور گروه‌های نمایشی ناشناخته در این دوره از جشنواره تئاتر فجر گفت: به دلیل تعطیلی فعالیت‌های تئاتری در این شرایط اعلام کرده‌اند هر گروهی که امسال نوبت اجرا داشته نیز می‌تواند در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته باشد از این رو شاهد حضور افرادی در جشنواره هستیم که اصلاً آنها را نمی‌شناسیم و همین مساله کیفیت جشنواره را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

وی در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: متاسفانه بحران کرونا باعث شده که همه ما در یک آزمون و خطا باشیم. این روزها و بعد از یکی دو هفته تعطیلیِ مشاغل، می‌بینیم که همه مغازه‌ها، رستوران‌ها و حتی باشگاه‌های ورزشی فعالیت خود را از سر گرفته‌اند اما تئاتر همچنان باید تعطیل بماند و با وجودی که وزیر ارشاد جزو اعضای ستاد مقابله با کرونا است اما کمکی در این زمینه به ما نمی‌کند. امسال برگزاری جشنواره‌های تئاتری و اجرای نمایش‌ها به حداقل خود رسید و به تبع آن بودجه‌ای نیز هزینه نشده است بنابراین انتظار می‌رود که این بودجه صرف حمایت از هنرمندان تئاتر شود.

دیگر عوامل نمایش «فریاد خاموش» عبارتند از موسیقی امیرحسین انصافی، دستیار کارگردان ناعمه علمی‌نژاد، منشی صحنه مهدا رضایی، طراح پوستر و بروشور سینا نورایی، طراح نور علی کوزه‌گر، دستیار نور رضا رضایی.