» آرشیو مطالب » «آدم برفی در تابستان» از راه می‌رسد/ انتشار یک کتاب تالیفی
2112310
آرشیو مطالب - برگزیده - تئاتر ایران

«آدم برفی در تابستان» از راه می‌رسد/ انتشار یک کتاب تالیفی

آذر 3, 1397 0

2112310
سیاوش پاکراه با اشاره به اجرای نمایش «آدم برفی در تابستان» در سال ۹۸ از انتشار نمایشنامه «صور اسرافیل» به ۲ زبان فارسی و انگلیسی و تالیف اثری در رابطه با جریان سیال ذهن خبر داد.

سیاوش پاکراه نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت‌های اخیر خود به تئاتر آنلاین گفت: مشغول نوشتن کتابی تالیفی با عنوان «نمایشنامه‌نویسی جریان سیال ذهن» هستم که در مرحله ویرایش قرار دارد و قرار است توسط انتشارات سیراف منتشر شود. در این کتاب فکت‌های خوبی از منابع خارجی و ایرانی درباره جریان سیال ذهن آورده شده است.

پاکراه ادامه داد: از تکنیک‌های جریان سیال ذهن در نمایشنامه‌نویسی ایران استفاده زیادی می‌شود اما به کار بردن چنین شیوه‌ای در نمایشنامه‌نویسی ایران کم است بنابراین مطالعه چنین کتابی خالی از لطف نخواهد بود. همچنین انتشارات سیراف قرار است نمایشنامه «صور اسرافیل» را نیز به ۲ زبان فارسی و انگلیسی به چاپ برساند.

وی افزود: در حال نگارش نمایشنامه «آدم برفی در تابستان» هم هستم که قصد دارم سال آینده آن را به صحنه ببرم که از نظر مضمون آینده‌نگری نزدیک به کار قبلی‌ام «کوررنگی» است و سه پرسوناژ دارد. گستره موضوعی این نمایش در باب استفاده از هوش مصنوعی در ازای از بین رفتن منابع آب زمین است. این هوش مصنوعی توسط انسان خلق شده تا منابع آبی را کنترل کند ولی به این نتیجه رسیده که تنها راه حفظ زمین از بین رفتن بشر است.

کارگردان «تریو بدن هارمونی» یادآور شد: این اثر نمایشی ۲ بازیگر زن و یک بازیگر مرد دارد و همچون «کوررنگی» اثری در نقد قدرت‌طلبی است. در «آدم برفی در تابستان» مخلوقی را می‌بینیم که در برابر خدای خودش ایستاده و می‌خواهد او را نابود کند و در عوض خدای او نیز قصد نابودی مخلوقش را دارد.

پاکراه در پایان درباره مکان اجرای نمایش بیان کرد: درخواست اجرای کار را برای نیمه دوم سال ۹۸ به تئاتر شهر ارایه داده‌ام و در حال بررسی است. من و کارگردان‌هایی مثل من در تئاتر هستند که به این مساله باور ندارند که باید برای جذب مخاطب بیشتر به سراغ بازیگران چهره بروند. من همچنین به متن‌های پیچیده نیز علاقه‌مند هستم که چنین متونی مخاطبان خاص خودشان را دارند بنابراین سالن‌های مناسب اجرای نمایش‌های من تئاترشهر و یا ایرانشهر هستند و زورم به سالن خصوصی نمی‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×