کوروش زارعی: آثار ویژه بانوان اجرا می‌ شود

Reading Time: 3 minutes دبیر اجرایی جشنواره پرده خوانی و نقالی «غدیر» در نشستی بیان کرد که قرار است در این جشنواره اجرای آثاری ویژه برای بانوان در مجتمع غدیر داشته باشند.

Reading Time: 3 minutes

دبیر اجرایی جشنواره پرده خوانی و نقالی «غدیر» در نشستی بیان کرد که قرار است در این جشنواره اجرای آثاری ویژه برای بانوان در مجتمع غدیر داشته باشند.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست خبری نخستین جشنواره پرده خوانی و نقالی «غدیر» امروز ۲۰ شهریور با حضور کوروش زارعی دبیر این جشنواره، امیرحسین شفیعی دبیر اجرایی و حسین عالم بخش قائم مقام دبیر این جشنواره در حوزه هنری برگزار شد.

زارعی در این نشست با اشاره به موضوع این جشنواره عنوان کرد: اینکه ما در این جشنواره به امیرالمومنین (ع) می پردازیم خودش یک برکت برای تئاتر است. از طرفی بحث پرده خوانی و نقالی سال هاست که در تئاتر ما رو به فراموشی رفته است.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در فاصله بین اعیاد غدیر تا قربان اظهار کرد: حدود ۷۰ اثر از هنرمندان نقال به جشنواره ارسال شده است. ما قرار است در جشنواره نشست های علمی داشته باشیم و برای سال آینده می خواهیم بعد آموزشی و کارگاهی را وسعت بخشیم.

زارعی با اشاره به اینکه جشنواره پرده خوانی «غدیر» به شکل موضوعی برگزار می شود، توضیح داد: ما قرار است درباره واقعه غدیر و شخصیت امام علی (ع) یک جشنواره موضوعی داشته باشیم و نمی خواهیم مثل جشنواره های دیگر به بن بست بخوریم زیرا این مساله یکی از معضلات جشنواره های موضوعی است. به طور مثال وقتی ما از امام رضا(ع) در جشنواره رضوی حرف می زنیم موضوعات ما به شفا منحصر می شود درحالیکه باید بیشتر به شخصیت و اندیشه این امام بپردازیم.

دبیر جشنواره «غدیر» با اشاره به بزرگداشت هایی که در این جشنواره انجام می شود، اعلام کرد: امسال در جشنواره بزرگداشت مرشد میرزاعلی را داریم که سال هاست به دلیل بیماری نمی تواند پرده خوانی و نقالی داشته باشد. همچنین دو بزرگداشت دیگر مربوط به شهیدان مدافع حرم سید جواد اسدی و احمد غلامی داریم که هر دو اینها پیشینه کار نمایشی و تعزیه داشته اند. قرار است در این جشنواره تندیس بلورین مرشد ترابی اهدا شود که در سال های بعدی نشان اصلی جشنواره خواهد بود.

عالم بخش قائم مقام دبیر جشنواره نیز در سخنانی گفت: این جشنواره قرار بود پیش از این برگزار شود اما نشد و ما امسال طرح آن را به آقای زارعی ارایه کردیم.

وی درباره دلیل پرداختن به نقالی در یک جشنواره توضیح داد: کتاب آسمانی ما از قصصی تشکیل شده است و هنر یک ابزار است و می توان از این ابزار برای انتقال مفاهیم مورد نظر بهره گرفت.

عالم بخش با اشاره به کمرنگ شدن نقالی در کشور عنوان کرد: با بررسی تاریخ هنر می توان به این نتیجه رسید که یکی از مقاطع شکوفایی موسیقی دوران صفویه بوده است که دسته های عزاداری جای بسیاری برای خود باز کردند اما در سده اخیر این نقالی کمرنگ شده است.

قائم مقام دبیر جشنواه در بخش دیگری به مسایل مالی جشنواره اشاره و بیان کرد: مباحث مالی یکی از بخش های اصلی جشنواره هاست و باید گفت این جشنواره به شکلی جهادی آغاز شد. بخشی از هزینه ها را موسسه تسنیم نور متقبل شد، بخشی حوزه هنری و بخشی هم توسط بسیج که اخیرا به ما پیوسته است.

در بخش دیگر این نشست امیرحسین شفیعی دبیر اجرایی جشنواره توضیحاتی را درباره چگونگی برگزاری جشنواره ارایه کرد و گفت: جشنواره «غدیر» از ۲۲ شهریور مصادف با عید قربان آغاز و همزمان با شب عید غدیر در ۲۹ شهریور ماه به پایان می رسد. ۱۴ شهرستان که نقالی هنوز در آنها زنده است در این جشنواره حضور دارند و یکی از ویژگی های جشنواره اجرای آثاری ویژه بانوان در مجتمع غدیر است.

وی ادامه داد: این جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار می شود و حدود ۲۵ نقال و پرده خوان در آن حضور دارند.

زارعی در پایان این نشست بیان کرد که قرار است ارتباط با نقال ها و پرده خوان ها به جشنواره ختم نشود و گفت: ما بنا داریم ارتباطمان با دوستان را حفظ کنیم و شرایط اجرا در حسینیه ها و مساجد را برایشان فراهم کنیم. همچنین آرزوی ماست که قهوه خانه های چند نقطه از تهران را رصد کنیم تا پرده خوانان در آن اجرا داشته باشند. البته اکنون هم در بعضی از مساجد بین دو نماز اجراهایی برگزار می شود.